Bozuk Zip Arşiv Dosyası Nasıl Onarılır? | Sonsuz Teknoloji

Bozuk Zip Arşiv Dosyası Nasıl Onarılır?

zip

Zip arşivleme ve sıkıştırma aracı, en eski ve en çok kullanılan sıkıştırma ve arşivleme araçlarından biridir. Zip, Windows ile varsayılan olarak gelen ve hiçbir kuruluma ihtiyacı duymayan aslında bir Windows özelliğidir diyebiliriz.

Zip formatı dosyalar İnternet üzerinden çoklu dosyayı tek seferde göndermekte işe  yarayan harika bir araçtır. Dosya boyutunu önemli bir ölçüde küçültür.

Zip formatlı dosyalar genellikle internet ortamında indirildiklerinde bozuk olarak indirilebilirler. Bazen bunları kurtarmak olanaksızdır. Çünkü bu dosyalar interet ortamında gönderilirken hasar görmüş veya eksik dosya yüklemesi yapılmış olabilir. Eğer tam olarak ziplenip yükleme yapılmadıysa karşıya gönderilen dosya bozuk olacaktır. Bu tür dosyaları kurtarmak olanaksız olabilmektedir.

İnternet ortamndan alınan zip dosyası, eğer mail yoluyla iletişimde olduğunuz birinden geliyorsa, tekrar zipleyip göndermesini talep etmek en hızlı çözümdür.

Eğer bu sorun bir CD/DVD medyasından kopyalanmışsa onarmak daha zor bir hal alabilir. Çünkü burada CD/DVD medayasının da hasarlı olma olasığı vardır. Zip dosyasını böyle bir kaynaktan elde ettiyseniz ilk önce CD/DVD medyasının bozuk olmadığından emin olarak medyadan dosyayı hasarsız almaya bakın. CD/DVD bozuk ise dosyaların nasıl kopyalanacağına ilişkin bu makalemize göz atabilirsinz.

İnternet’te zip dosyalarını onarmak için çok fazla araç vardır. Bunların çoğuda ücretli yazılımlardır. Bu makalede sizlere ücretsiz bir yazılımla bozuk zip dosyasının nasıl kurtarılabileceğinden bahsedeceğiz.

DataNumen Zip Repair

DataNumen Zip Repair yazılımı ücretsiz bir araçtır. Programın ücretli sürümü de mevcuttur. Siteye girdikten sonra sayfanın sonunda indirme linkini göreceksiniz.

info

Programı kurduktan sonra “Continue Personal, Non Commercial use” butonuna tıklayın. Açılan sayfanın en başındaki “Select Zip file to be repaired” kutusunun sağındaki üç noktaya tıklayarak bozuk zip dosyasının yolunu bulun.

program

Hemen altındaki ikinci kutu ise onarım tamamlandıktan sonra onarılan zip dosyasının kayıt edilieceği yeri belirlemek içindir. Bu ayarlamalar bittikten sonra “Start Repair” butonuna basarak işlemi başlatın.

Açık olarak belirtmek gerekirse, bozuk zip dosyası eksik dosyalarla dolu bir dosya ise dosyayı kurtarmak zordur. Dosyanın tamamı değilde bir bölümü kurtarılabilir. Eğer şanslı biriyseniz dosyanın tamamını kurtarabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*