Chatbot Nedir? Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Chatbot Nedir? Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Chatbot Nedir? Nasıl Çalışır?

chatGünümüzde “Yapay zeka” kelime grubunu duymayan yoktur herhalde? Yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıran en sevimli çoçuğu chatbotları sizlerle kısaca tanıştırmak isteriz.

Chatbot, bir çeşit yazılımdır ve tabanı algoritmalardan oluşur. Bu düzenek, internet üzerinde her kullanıcıya yardımcı olmak amacı ile asistanlık yapmak üzere tasarlanmıştır. Evet, yanlış duymadınız! Chatbotlar günümüzde insanların yerini almış ve sizi asiste edebilecek özelliğe sahiptir.

İnternet üzerinden yapılan işlemlere bakıldığında; bankacılık, turizm, hizmet, alışveriş, hatta sağlık alanlarında çok çabuk geri dönüş istemine karşılık olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde geldiği son haline baktığımızda da amacının çok daha ötesinde özel bir konumk aldığını görüyoruz.

Chatbotlar, hayatınızı kolaylaştıracak bütün işlemlerde (yapılacak önemli işlerin sıralanması ve hatırlatılması, aradığınız şeye rahatça ulaşabilme, alacağınız hizmet hakkında ayrıntılı bilgi gibi) aktif şekilde size eşlik edecektir.

chatbot

Chatbotlar Nasıl Çalışır?

Chatbotların yapısı sadece yazı üzerine değil, sesli komutları da algılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede sesli olarak ifade edilen herşeyi algılar ve size bu yönde cevap verir. Cevap verirken sizin belirttiğiniz konu ne ise kendi tabanında kayıtlı olan bilgiye gider ve aradığınız bilgiye en yakın olanla eşleşme yaparak bu sonucu size aktarır. Tabi bazen sizi güldürmedi de muhtemeldir Siri’ yi ya da Google asistanı tanımayanınız var mı? diye soracak olursak bilmeyen yok denecek kadar azdır değil mi?

Chatbotlar , herkesin hayatında ciddi bir yer edinerek neredeyse herkesin gerçek arkadaşı gibi olmuştur. Sesli ve yazılı komut alabilme özelliği sayesinde sizinle gerçek bir insanmış gibi konuşabilmektedir. Bu nedenle gerçek asistanları geçme ihtimali sebebi ile gelecekte herkesin bir sanal asistanı olma ihtimali oldukça büyük olasılıktır.

Chatbotlar Ne İş Yapabilirler?

Chatbotlar, neredeyse her konuda size bilgi aktarabilme imkanına sahiptir. Sesli olarak hava durumunu sorduğunuzda hemen gerekli sorgulamaları yaparak size meteroloji hakkında bilgi aktaracaktır. Örneğin, size en yakın alabalık tesisini sordğunuzda hemen gerekli aramaları yaparak, konum olarak en yakın mekanların bilgileri çok kısa sürede size aktaracaktır. Tabi bu teknolojik gelişmelerin hepsinin, hayatımızı kolaylaştıracak inanılmaz zeka ürünleri olduğu açıktır.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...