İPHONE X VE İPHONE 8 | Sonsuz Teknoloji

İphone X ve İphone 8 için 10 Karşılaştırma

Apple, son zamanlarda hızla yeni model telefonlar piyasaya sürmeye devam ediyor. Bunlardan iki tanesi de İphone X ve İphone 8 telefonlardır. Bu makalede sizlere İphone X ve İphone 8 karşılaştırmasını sunacağız.

1-Kamera Kalitesi

Iphone 8’in sadece arka kamerası 12 megapixseldir.  Hem  iPhone 8 Plus hemde iPhone X ise ön ve arka kameralarda  12 megapixsel mevcuttur.

2- Ön Kamera

Apple’s iPhone X ön kamera özelliği çok iyi olan bir telefondur. Tüm bu kamera özelliği iPhone 8 Plusda da, 90 derece farkı dışında diğer tüm özellikleri aynıdır. Kameralardaki lens açıklıkları  iPhone 8, 8 Plus, ve X aynı özelliklerdedir. Aradaki fark iPhone X de portre mod ve aydınlatma ilave sensörlerin olmasıdır. Animojinin  iPhone X modellerinde mevcuttur. Diğer Iphone modellerinde yoktur.

3- Ön Sensörler

iPhone X gerçek derin bir sensör kameraya (TrueDepth camera)  sahiptir. Apple tanımına göre TrueDepth camera Face ıd ile tanımlabilen kameralar ve sensörlerdir.

iPhone X, potre modu selfisi ile 3D yüz haritası çıkarabilen Face ıd özelliği bulunmaktadır. Eğer bu özellik ilginizi çeken bir özellik değilse selfi çubuğu ile iPhone 8 or 8 Plus’ı kullanabilirsiniz.

4- Face ID

Güvenli Kimlik Doğrulama : Yüzünüz şifreniz olmaktadır. Face ID yeni bir güvenlik sistemidir. Touch ID’nin yani parmak izi okumanın yüz tanıma versiyonudur. Apple,  Face ID’nin, Touch ID’ye göre daha güçlü ve daha güvenli bir sistem olduğu belirtilmektedir. Ancak bunu zaman gösterecektir.

5. Touch ID

Touch ID bilindiği üzere tüm Iphone cihazlarda olan bir özelliktir.Touch Id  kullanamya alışıksanız Face ID ye geçmek istemezsiniz. Apple Face ID’den umduğu başarıyı yakalarsa gelecekte  iPhone 9 veya iPhone Xs her ne gelecekse tüm cihazlarda Touch ID muhtemlen kalkacaktır.

6. Batarya Ömrü

Apple pil ömrünün eski telefonlara nazaran iPhone X’de iPhone 7, iPhone 8 Plus’a nazaran 2 saat daha uzun olduğunu belirtmektedir. Ancak kullanıcılar, iPhone X’in pil ömrünün diğer Iphone ürünlerinden çok fazla seviyede bir farklılık olmadığını belirtmektedir. Yeni ürünlerde asla batarya ömrünün daha uzun olacağı anlamına gelmez. Yeni ürünün özelliklerinin fazla olması enerji tüketimini artırmaktadır. Karşılaştırma yapıldığında yeni ürünün, eski ürüne göre batarya özelliği yüksek olabilir. Ancak yeni üründe kullanılan özelliklerin enerji harcamasını daha fazla olmasına sebep olur. Bu nedenle yeni çıkan ürünlerle eski ürünlerin batarya ömrünün karşılaştırması yıllarca bu orantıda devam etmiştir ve devam edecektir.

7. Wireless / Hızlı Şarj

iPhone 8, 8 Plus ve X hepsi aynı wireless ve hızlı şarj özelliğine sahiptir. Batarya şarj etme konusunda hiçbir cihaz arasında fark yoktur.

8. Görünüm

İPhone X oldukça etkileyici bir görünümlü cihazdır. Görünüm konusunda iPhone 8 ve  iPhone 8 Plus öncü olmuşlardır. İPhone X,  OLED (Organik Işık Yayan Diyotlar) özellikli görünüme sahiptir. İphone tarihinde ilk kez bu özelliği bu telefonda kullanmıştır.

9-Ölçütler

iPhone X 2436-1125-pixel çözünürlük, 5.8-inç

iPhone 8 Plus 1920-1080-pixel çözünürlük, 5.5-inç

iPhone 8 1334–750-pixel çözünürlük.  4.7 inç

10-Fiyatlar

iPhone X 64GB : $999

iPhone X 256GB : $1149

iPhone 8 64GB : $699

iPhone 8 256GB : $849

iPhone 8 Plus 64GB : $799

iPhone 8 Plus 256GB: $949

İşin özeti her zamanki gibi özelliğe göre fiyat biçilmiş. Bütçeye göre tercih.

 

Bir yorum bırakınız...

*