CPU Çekirdek Sayısı ve Saat Hızı – Hangisi Daha Önemli? ∞ Sonsuz Teknoloji

CPU Çekirdek Sayısı ve Saat Hızı – Hangisi Daha Önemli?

cpu saat hızı ve çekirdek sayısı

İşlemci (CPU), bilgisayarda performansı gösteren en güçlü faktörlerden biridir. Hızlı bir CPU olmadan, diğer donanımların güçlü olması pek bişey ifade etmez. Günümüzün modern CPU’lar daha akıllı, daha hızlı ve daha dinamiktir. Ancak yeni CPU’lar yeni soruları da gündeme getirdi. Bu sorulardan en sık karşımıza çıkan CPU’nun  çekirdek sayısı ve saat hızı, hangisi daha önemlidir?

İlgili: İşlemci (CPU) Nedir Nasıl Çalışır?

CPU Çekirdekler Neden Önemli?

cpu çekirdek

Eskiden bilgisayarda bir program donduğunda, bilgisayardaki tüm sistem donardı. Bunun en önemli nedeni, CPU’nun sisteminiz için tüm hesaplamaları yapan tek bir CPU çekirdek kullanıyor olmasıdır. Bir CPU’da yalnızca bir çekirdek varsa, çekirdek bilgisayarda tek iş üzerinde çalışırken  başka hiçbir şey yapılamayacak demektir. Çift çekirdekli CPU’lar çıktığında, bilgisayarın çoklu görev yapması çok popüler hal aldı. Bu nedenle CPU’lardaki çekirdek sayısı bilgisayarın performansı açısından çok önem taşır. Bir bilgisayarda aynı anda gerçekleştirilen çoklu görevler için daha fazla çekirdekli CPU’lar tercih edilmelidir.

CPU Saat Hızı Neden Önemli?

cpu saat hızı

CPU saat hızı,  bir çekirdeğin belirli bir zaman diliminde gerçekleştirebileceği görevlerin sayısını etkiler. Hız, bit genişliğiyle birlikte saniyede ne kadar veri akışı olacağını söyler. Bir CPU’nun bit genişliği 32 bit ve hızı 3,93 GHz ise, bu saniyede neredeyse 4 milyar birim 32 bit veriyi işleyebileceği anlamına gelir.

CPU’larda mevcut en yüksek saat hızı 5 GHz civarındadır ve çoğu işletim sistemi artık 64 bittir, Oyunlarda, yüksek saat hızları genellikle çekirdek sayısından daha önemlidir, çünkü birçok oyun çok fazla  çekirdeğe ihtiyacı yoktur. Bu nedenle oyunlarda önemli olan saat hızıdır.

Hangisi Tercih Edilmeli

Her zaman olduğu gibi, her şey kullanım amacınıza ve bütçenize bağlıdır. Bilgisayarda yapacağınız iş bilgisayarı uzun vadede çalıştıracak ve yoracak bir işse CPU’da çekirdek sayısı, bilgisayarda yapacağınız iş kısa süreli işleyişlerse o zaman CPU için saat hızı önceliğiniz olmaladır.

Bilgisayarda sanal makine, video düzenleme gibi CPU’ya ağır yükü getiren çok fazla program kullanmanız CPU için çekirdek sayısı önceliğiniz olmalıdır. Bilgisayarı bir oyuncu, programcı veya içerik oluşturucu olarak kullanıyorsanız, CPU için yüksek saat hızı tercih edilmelidir.

Günümüzde CPU’ların çoğunun çok çekirdekli olduğu göz önüne alındığında, saat hızı ayrıntısına dikkate almakta fayda vardır.  Çoğu stanadart kullanıcı için ortalama doğru bir seçim, yaklaşık 4,8 – 5,0 GHz’e saat hızına sahip altı veya sekiz çekirdekli bir CPU’dur.

Bir yorum bırakınız...

*