Diskpart Aracı İle USB Biçimlendirme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Diskpart Aracı İle USB Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB bellek, günlük hayatta sık kullandığımız depolama birimlerinden biridir. Ebatları ve kolay kullanımı sayesinde tam bir teknoloji ürünüdür.

Bazı USB belleklerde donanımsal veya yazılımsal sorunlardan dolayı normal biçimlendirme işlemi uygulanamaz. Bu gibi durumlarda Diskpart aracı ile USB biçimlendirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili: USB Bellek (Flash Bellek) Nasıl Formatlanır?

Piyasada birçok USB bellek biçimlendirmeadına program bulunur. Windows bu programların yaptığı uygulamaların daha iyisini kullanıcılarına sunarak, diğer programlara gerek kalmadan işlemleri gerçekleştirir. Yazımızda USB biçimlendirme adımlarını ve gerekli komutları görsellerle detaylıca anlattık.

USB Biçimlendirme Adımları

  • Windows + R tuşlarıyla ya da başlat arama bölümüne “Çalıştır” yazarak istemciyi açın.

çalıştır

  • Açılan panelin arama bölümüne “diskpart” yazın ve yönetici iznini onaylayın.

çalıştır diskpart

  • Açılan siyah ekran diskpart aracı komut girme ekranı olacaktır. Buraya “list disk” komutunu yazın ve enter deyin.

diskpart liste

  • Ekranda sıralanan diskler D,C ve bilgisayarınıza takılı olan USB belleğinize ait disklerdir. Burada yanlış bir seçim yapmadan, USB belleğinizin depolama miktarı ne kadarsa, belleği belirleyin. USB belleğin disk numarasını not alın. Örneğin “Disk 1” usb belleğinize aitse bir sonraki işlemde bu disk numarasını kullanacaksınız.

select disk 1

  • Usb belleğinizin disk numarasını görseldeki gibi yazın. Bu fonksiyonla diski seçmiş olursunuz. Seçilen disk üzerinde oynamalar, biçimlendirme ve bölme işlemleri yapabilirsiniz.

 

diskpart disk temizleme

  • Seçilen disk hakkında bilgiler ekranda yer alacaktır. “Clean” komutunu girip enter demeniz durumunda disk içerisindeki tüm dosya ve belgeler silinecektir.

İlgiliYazma Korumalı USB’yi Biçimlendirme

Bir yorum bırakınız...

*