USB Bellek (Flash Bellek) Nasıl Formatlanır? | Sonsuz Teknoloji

USB Bellek (Flash Bellek) Nasıl Formatlanır?

usb
USB bellek, diğer adıyla flash bellek, verileri depolamak için kullanılan bir depolama birimidir. Flash bellek bilgisayara takılıp içindeki istenen veriler silinebilir, yerine yeni veriler konabilir. Eğer istenirse flash bellek içindeki veriler yedeklendikten sonra flash diskin içindeki veriler kalıcı olarak silinir. Yani flash bellek formatlanır.

USB bellek nasıl formatlanır?

1) Normal Yoldan Flash Bellek Formatlama:

1.Adım:Flash bellek bilgisayarın USB portuna yani girişine takılır.

2.Adım:Windows logosuna tıklanır, ardından ‘dosya gezgini’ üzerine tıklanarak çıkan sol pencereden monitör logosu olan ‘bu bilgisayar’ seçilir.

usb format

3.Adım: Ardından flash bellek seçilerek sağ tıklanır.

4.Adım: Açılan menüden ‘biçimlendir’ üzerine tıklanır.

5.Adım:Ekranda flash bellek kapasitesinin kaç GB olduğu görülecektir. Onun bir altında ise ‘dosya sistemi’ isimli bir kutucuk bulunuyor, bu kutuya tıklanır. Açılır pencerede küçük bir menü ekrana gelecektir. Ekranda sunulan seçenekler:

usb format 2

-NTFS: Bir Windows işletim formatı olmakla birlikte bu USB bellek ikinci bir Windows sürücüsü olarak kullanılıyorsa bu seçenek seçilmelidir. NFTS, dosya ve sistem hatalarını kolayca giderebilecek bir sisteme sahiptir. Windows işletim sistemiyle uyumlu olan NFTS, Mac sistemlerinde yalnızca veri okuyabiliyor.

-FAT32: Birçok bilgisayar ve oyun konsoluyla çalışabilen en uyumlu formattır. Ancak çok eskidir ve USB bellek dahili depolama birimi olarak kullanılacaksa çok da iyi bir yöntem değildir. Eski olduğu için yazma izinleri ve güvenlik katmanları yeterince gelişmiş değil.

-exFAT: FAT32 benzeridir. Hem Windows hem de Mac sistemler tarafından kullanılabilir. Ama yalnızca sadece Windows kullanan bir kullanıcı için NFTS yeterli olacaktır, tüm platformlarda verimli olarak çalıştığı söylenemez.

6.Adım:Format seçenekleri arasından, kullanıcı kendine uygun olanı düşünerek, nerede kullanacağını planlayarak bir seçimde bulunmalıdır. Örnek verilecek olursa yalnızca Windows’ta yedekleme yapacak bir sürücü isteniliyorsa NFTS yeterli olacaktır, oyun konsoluyla kullanmak isteniliyorsa FAT32 seçilmelidir.

7.Adım:‘Birim etiketi’ adlandırıldıktan sonra, ‘Hızlı Biçimlendir’ yazan kutucuk işaretlenerek ‘Başlat’ yazısına tıklanır.

Ekranda “UYARI: Biçimlendirme diskteki tüm verileri silecek. Diski biçimlendirmek için TAMAM’ı ve çıkmak için İPTAL’i seçin” şeklinde bir uyarı belirecektir. Bu uyarı ‘Tamam’ butonu ile onaylandıktan sonra USB biçimlendirme işlemi tamamlanmış olacaktır.

 2) DOS Ekranı Kullanarak Flash Bellek Formatlama:

İlk yönteme göre daha az tercih edilen bir yöntemdir. Cmd komutları ile yapılır

1.Adım: Yukarıda bahsedilen yoldaki 2.adıma kadar gelinerek, USB bellek harf uzantısı öğrenilir (örneğin: (E:) gibi) edilmiş ona bakılır.

2.Adım: Daha sonra ‘Windows Tuşu + R kombinasyonu‘ yapılarak ‘çalıştır’ ekranı çağırılır. Gelen ekrana ‘cmd’ yazılarak ’tamam’ butonuna tıklanır.

usb dos format

3.Adım: Açılan ekrana ‘format’ ardından da USB belleğin bulunduğu sürücünün harfi yazılır. Yani tam anlamıyla şu şekilde: ‘format e:’ yazılarakardından ‘enter’ tuşuna basılarak onaylanır. Yüzde yüz yazana kadar formatlama işlemi devam eder.

Birden fazla yöntemi olan USB bellek formatlama işlemi için en bilindik yöntem olan 1.yöntem kullanılabilir. Hepsinin sonucu aynı olacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*