DLL Nedir ve DLL Sorunları Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji

DLL Nedir ve DLL Sorunları Nasıl Çözülür?

 Dll

DLL, Dynamic Link Library (Dinamik Bağlantı Kitaplığı)’nın kısaltmasıdır. Bu dosyalar Windows’un temel bir parçasıdır ve programların her seferinde sıfırdan yazmadan çeşitli işlevleri gerçekleştirmesine izin verir.

Örneğin, bir program ekranda bir mesaj görüntülemek istediğinde bir DLL’ye erişebilir. Yeni bir tane oluşturması gereken geliştiricilerin yerine bu kutuyu oluşturmak için uygun DLL’yi kullanır. Bu, programcılar ve Windows genelindeki standardizasyon için fazla verimlilik sağlar . Bir şeyler ters gittiğinde, DLL dosyası silinebilir ve silinen DLL dosyasını kullanan programlar hata vermeye başlar.

Genel DLL Hataları

Aşağıda, sorunlara neden olduğu bilinen DLL’lerden bazıları;

MSVCP140, MSVCP120, MSVCP110, ve  MSVCP100

Bunların dördü aynı DLL’nin farklı sürümleri gibidir.  MSVC, Windows uygulamaları için son derece yaygın bir format olan Microsoft Visual C ++‘nın kısaltmasıdır.

Programların yüklü olduğu “Program ve özellikler” listesini açarsanız, Microsoft Visual C ++ 20xx Redistributable etiketli birden çok giriş görürsünüz. Bu paketin belirli bir sürümüne ihtiyaç duyan bir programı yüklediğinizde bu programı ihtiyaç duyduğunda çalıştırır.

Bu dosya pek çok uygulamada kullanıldığından genellikle hatalarla gösterilir. Kullanıcılar, Skype, WordPress uygulaması ve çeşitli oyunları başlatırken bununla ilgili sorunları alırlar.

MSVCR100, MSVCR71

Bu iki DLL yukarıdakilerin yoldaşlarıdır. Bu C ++ sözcüklerindeki CP, C programlama dilinde kütüphaneleri içerir. Bu iki sayı aynı dosyanın yine farklı sürümleri ve program uyumluluğu sayesinde büyük olasılıkla birden çok sürüm yüklüdür. Bunlar çok yaygın DLL dosyalarıdır.

VCRUNTIME140

Bu hata, Adobe Creative Cloud yazılımının yanı sıra Kodi’yi de çalıştırmaya çalışırken ortaya çıkan hatadır.

D3DX9_43

İşte farklı bir kökü olan bir DLL. Bu dosya adındaki DX, multimedya oyunları ve uygulamaları çalıştırmak için API’ların bir koleksiyonu olan Microsoft DirectX‘i belirtir. Başlıktaki 43, belirli bir sürümü ifade eder, bu nedenle bunu başka bir sayı ile de görebilirsiniz. Bilgisayarınız yalnızca bu yoğun programlar için DirectX kullandığı için, bir video oyunu başlatırken bu hatayı görme olasılığınız yüksektir.

Lame_enc

Ses yazılımının MP3’e dönüşmesine izin veren LAME kodlayıcısını ifade eder. Yazılım patentleri nedeniyle, programlar yasal olarak MP3 kodlama yazılımını içeremez. Böylece, kendi başınıza LAME yüklemeniz gerekecek. Bu hatayı gören kullanıcıların çoğunluğunun Audacity’de kullanılmak üzere LAME kurulmuş olması gerekir. Audacity kullanmıyorsanız, bir MP3 yüklemeye veya kaydetmeye çalıştığınızda muhtemelen bu hatayı görürsünüz.

Aşağıdaki tüm sorun giderme adımlarını izlemeden önce, aslında LAME yüklü olduğundan emin olun. Audacity’den Audacity’ten başlayan bir mesaj görürseniz, MP3 dosyalarını doğrudan dışa aktarmaz , LAME’yi indirin ve tekrar deneyin.

NTDLL

Listedeki muhtemelen en ciddi hata NTDLL, NT çekirdek işlevlerini işleyen bir dosyadır. NT, bir zamanlar Windows ürün adının bir parçasıydı, ancak şimdi sadece teknik Windows bilgilerinde yer almaktadır. Bu DLL ile ilgili hatalar çoğunlukla Driver sorunları veya bir programla etkileşime giren Windows ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşur. Bu dosya, düşük düzeyli sistem işlevlerini işlediğinden, çöker ve Windows’a önyükleme yapmanızı engeller.

DLL Hataları Nasıl Çözülür?

Yukarıda bahsediilen DLL hataları en yaygın olanlarıdır. En yaygın hataların bazılarını incelediğimize  göre, bunları gidermek için genel süreci inceleyelim. Bunların genel sorun giderme adımları olduğunu ve her hata için geçerli olmayabileceğini unutmayın. Ancak, DLL dosyaları eksik olduğu için bir hata alıyorsanız, aşağıdaki çözüm sıralaması size yardımcı olacaktır.

  • Yeniden Başlat
  • Eksik DLL  kontrol edin
  • Windows güncellemelerini yükle
  • Etkilenen programı yeniden yükleyin.
  • İlgili sürücüleri güncelle
  • Sistem dosyası denetimi gerçekleştirme
  • Kötü amaçlı yazılımları tara
  • DLL dosyasını yeniden kaydedin
  • Sistem Geri Yükleme’yi Deneyin
  • Format

Yapılmaması Gereken

Yukarıdaki başlıkları açıklamaya başlamadan önce bir hatırlatma. Muhtemelen çoğu kişi  DLL eksik dosya hatası ile karşılaştığında herkesin yaptığı ilk iş DLL hatalarını gidermek için, DLL dosyasını İnternet sitelerinden indirerek DLL dosyasını yerine koymaktır. Ttüm sorunlarınızı çözebileceklerini iddia eden web sitelerine kesinlikle rastlayacaksınız. Bu web sitelerinden DLL dosyalarını indirdiğinde sorunu muhtemelen sorunu çözecektir. Ancak unutmayın ki o dosya içerisinde dosyayı hazırlayan kişi için bilgi toplayan kodlamalar olabilir. Microsoft’un resmi sitesi dışında başka sitelerden kesinlikle bir şey indirmeyin.

Driver güncelleme yardımcı programları gibi, bu sitelerin DLL’lerini nerden bulduklarını bilmenin bir yolu yoktur. Dolayısıyla, kesinlikle resmi değiller, çoğu zaman eski ve malware içerebilirler. Artı, tek bir DLL’yi değiştirmek, genellikle sorununuzu çözmek için yeterli değildir; bu da  DLL’leri tek tek bulup yerine koymaya çalışmak ayrıca bir zaman kaybı demektir.

1-Yeniden Başlat

Bilgisayarınızda her ne işlem yaptıktan sonra DLL hatası aldıysanız. Her hata işlemlerinde olduğu gibi ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun gidip gitmediğini görün. Her konuda işe yaramasa da sitemi yeniden başlatmak bir çok konu da çözüm olmuştur. Yukarıda bahsedilen Microsoft Visual C ++ adlı uygulamaları kaldırıp tekrar yüklemek de bir çok sorunun çözümü olacaktır.

2-Eksik DLL’yi Kontrol Edin

Windows DLL’leri içeren klasörleri korumaktadır ama yine de DLL dosyaları silinebilmektedir. Yeni bir program kurarken DLL dosyasını silmiş olabilirsiniz. Bu nedenle de DLL hatası alırsınız. Zayıf bir ihtimal de olsa da eksik DLL dosyası için Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol edin ve orada bulursanız geri yükleyin.

3-Windows Güncelleştirmelerini Yükle

Çoğu DLL hatası Microsoft dağıtılan kitaplıklarla ilişkili olduğundan, Windows güncelleştirmelerini denetlemek, en yeni sürümleri indirerek sorunları çözebilir. Bir süredir güncellemeleri yüklemeyi bıraktıysanız, bu özellikle önemlidir. Bu yüzden güncellemenizi yapın.

4-Etkilenen Programı Yeniden Yükleyin

Bazen belirli bir program bir DLL dosyasına erişirken takılabilir. Hatayı veren programı kaldırıp tekrar yükleyin. Bu, sıkıcı bir işlem olsa da sorunuzu çözmek için önemli bir adımdır.

5-İlgili Driver’ları Güncelleyin

Belirli bir donanım parçası ile uğraştığınızda DLL hatası ortaya çıkarsa, uygun sürücüleri güncellemelisiniz. Örneğin, her yazdırmaya çalıştığınızda hatayı görürseniz, yazıcınızın sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Bir oyun başlatmak gibi grafikte yoğun görevler sırasında hata oluşursa, grafik kartı sürücüsünü güncelleyin.

6- Sistem Dosyası Denetimi Yapma

Sonra, SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) komutunu çalıştırmayı denemelisiniz. Bu, Windows’un çeşitli sistem dosyalarını kontrol etmesini sağlar ve eksik veya hasar gören herhangi bir sorunu düzeltir.

komut yönetici

Bunu yapmak için Bilgisayarın sol altında bulunan Windows logosunun olduğu Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) olarak çalıştır’ı seçin. Daha sonra aşağıdaki komutu girin:

sfc /scannow

Bu taramanın biraz zaman alacaktır. Bitirince, Windows herhangi bir sorun bulup bulmadığını size söyleyecektir.

7- Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayın

DLL hataları mutlaka kötü amaçlı yazılım kaynaklı olmasa da, olma ihtimali vardır. Belki bir virüs bir DLL dosyasına zarar vermiştir.  Virüsten koruma programınızla tarama yapın ve ardından Malwarebytes‘in ücretsiz sürümünü indirin ve tarama yapın.

8- DLL’yi yeniden kaydettirin

Bu noktada, DLL dosyasını kaydını silmeye ve yeniden kaydetmeye çalışmaya değer. Bu, Windows’u bir an DLL’yi “unutmak” için zorlar ve sorunu çözebilecek bileşeni yeniden kurar.

Tekrardan Bilgisayarın sol altında bulunan Windows logosunun olduğu Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) olarak çalıştır’ı seçin. Daha sonra sorunlu DLL adına ekleyerek, aşağıdaki komutları birer birer yazın:

regsvr32 /u FILENAME.dll
regsvr32 FILENAME.dll

8-Sistem Geri Yükleme’yi Deneyin

Bu hata yakın bir zamanda olduysa, Sistem Geri Yükleme işlemi çözüm olabilir. Sistem geri yüklemenin nasıl yapıldığına ilişkin detaylı anlatıma buradan bakınız.

9- Format

Bilgisayara format atmayı kimse tercih etmez. Çünkü her şeyi yeniden yüklemek ve bilgisayarı iyi ve istediğiniz gibi çalışır hale getirmek çok zaman almaktadır. Sorunuz yukarıdaki yollar ile çözülmemiş olabilir. İnternet’ten eksik DLL dosyasını indirerek C:\Windows\System32 içerisinde atmak ta bir seçenektir. Bunu yapmak kesinlikle sorunu çözer. Ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi indirdiğiniz DLL dosyası içerisinde Malware içerip içermediğini bilemezsiniz. Bunu göze almak size kalmıştır. DLL hatasını olmazsa olmaz bir program için alıyorsanız ve hiç bir şekilde sorunu çözemediyseniz o halde sizin için format atmak kaçınılmazdır. Dll dosya hatasını çok ciddi bir program veya oyun için almıyorsanız, hatalı programı kaldırıp bilgisayarı kullanmaya devam etmek de bir seçenektir.

İnternet’ten DLL indirecekseniz örnek 3 site ;

https://www.dlldosyaindir.com/

http://www.dlldownloader.com/tr/

http://www.indirgen.com/DLL_Dosyalari-k529.html

 

Bir yorum bırakınız...

*

windows key

Ucuza satılan Windows 10 Keyler Güvenilir mi?

Aliexpres, Trendyol ve eBay gibi sitelerde Windows 10 Pro Keyleri 39 TL gibi bir fiyata satıldığını görmüşsünüzdür. Bunlar normal satış fiyatının on katı altında ...
resident-evil-8

Resident Evil 8 Hikayesi

Resident Evil 8 bir önceki Resident Evil oyununun 3 yıl sonrasında geçiyor. Baker çiftliğinden canlı kurtulmayı başaran Ethan ve Mia yaşadıkları hayatı geride bırakmış ...
playstation1

PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?

PlayStation tarihi birçok kişinin ibret alması gereken önemli bir tarihi bizlere sunuyor. Bu konuda ilk konsolun çıkışından söz edeceğiz. Sony’nin oyun konsolu olan PlayStation, ...
metaverse nasıl alınır

Metaverse Nedir, Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse ilk olarak yazar Neal Stephenson, sanal gerçeklik ortamlarındaki gerçeğe yakınlığı tasavvur ettiği 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash”te ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atmıştı ...
Windows-11

Windows 11 ile Beraber Gelen Yenilikler Nelerdir?

Windows 11 hepimizin de bildiği gibi Windows’un yeni işletim sistemidir. Normalde Microsoft Windows 10’un en son sürüm olacağını ve yeni bir sürüm gelmeyeceğini söylemekteydi ...
ping

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle rekabetçi oyunları oynayan birisi iseniz ping oranının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız ile oyunların oynandığı sunucular arasında sağlanan paket gönderim ve alınıma ...
TheLastOfUs

The Last Of us İnceleme

The last Of us, Naughty Dog tarafından 2013 yılında piyasaya sürülmüş, PlayStation özel oyunudur. Oyunun hikayesi Apocalyptic bir dünyada geçmektedir. The Last of Us ...
Uzay Teleskobu

James Webb Teleskobu Nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, 2002 tarihinden bu yana çalışmalarının sürdürüldüğü, 24 Aralık 2021 tarihinde de görevine uğurlanan bir uzay teleskobudur. Çalışmaları NASA, Avrupa Uzay ...
salesforce nedir

Salesforce CRM ve Özellikleri?

Salesforce, dünya genelinde hizmet veren, kurumsal anlamda bulut bilişim şirketi olan ve Müşteri İlişkileri Yönetim (CRM - Customer Relationship Management) hizmeti sağlayan sektörün lideri ...
hik

“Hik Online” 400 Bin Kişiyi 100 Milyon TL Dolandırdı

Online saadet zinciri olarak tanımlanan “Hik Online” adındaki uygulama çok sayıda kişiyi dolandırdı. Avukat Yıldırım Marangoz 100 milyon lira üzerinde bir vurgun olduğunu söyledi ...