DLL Nedir ve DLL Sorunları Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji

DLL Nedir ve DLL Sorunları Nasıl Çözülür?

 Dll

DLL, Dynamic Link Library (Dinamik Bağlantı Kitaplığı)’nın kısaltmasıdır. Bu dosyalar Windows’un temel bir parçasıdır ve programların her seferinde sıfırdan yazmadan çeşitli işlevleri gerçekleştirmesine izin verir.

Örneğin, bir program ekranda bir mesaj görüntülemek istediğinde bir DLL’ye erişebilir. Yeni bir tane oluşturması gereken geliştiricilerin yerine bu kutuyu oluşturmak için uygun DLL’yi kullanır. Bu, programcılar ve Windows genelindeki standardizasyon için fazla verimlilik sağlar . Bir şeyler ters gittiğinde, DLL dosyası silinebilir ve silinen DLL dosyasını kullanan programlar hata vermeye başlar.

Genel DLL Hataları

Aşağıda, sorunlara neden olduğu bilinen DLL’lerden bazıları;

MSVCP140, MSVCP120, MSVCP110, ve  MSVCP100

Bunların dördü aynı DLL’nin farklı sürümleri gibidir.  MSVC, Windows uygulamaları için son derece yaygın bir format olan Microsoft Visual C ++‘nın kısaltmasıdır.

Programların yüklü olduğu “Program ve özellikler” listesini açarsanız, Microsoft Visual C ++ 20xx Redistributable etiketli birden çok giriş görürsünüz. Bu paketin belirli bir sürümüne ihtiyaç duyan bir programı yüklediğinizde bu programı ihtiyaç duyduğunda çalıştırır.

Bu dosya pek çok uygulamada kullanıldığından genellikle hatalarla gösterilir. Kullanıcılar, Skype, WordPress uygulaması ve çeşitli oyunları başlatırken bununla ilgili sorunları alırlar.

MSVCR100, MSVCR71

Bu iki DLL yukarıdakilerin yoldaşlarıdır. Bu C ++ sözcüklerindeki CP, C programlama dilinde kütüphaneleri içerir. Bu iki sayı aynı dosyanın yine farklı sürümleri ve program uyumluluğu sayesinde büyük olasılıkla birden çok sürüm yüklüdür. Bunlar çok yaygın DLL dosyalarıdır.

VCRUNTIME140

Bu hata, Adobe Creative Cloud yazılımının yanı sıra Kodi’yi de çalıştırmaya çalışırken ortaya çıkan hatadır.

D3DX9_43

İşte farklı bir kökü olan bir DLL. Bu dosya adındaki DX, multimedya oyunları ve uygulamaları çalıştırmak için API’ların bir koleksiyonu olan Microsoft DirectX‘i belirtir. Başlıktaki 43, belirli bir sürümü ifade eder, bu nedenle bunu başka bir sayı ile de görebilirsiniz. Bilgisayarınız yalnızca bu yoğun programlar için DirectX kullandığı için, bir video oyunu başlatırken bu hatayı görme olasılığınız yüksektir.

Lame_enc

Ses yazılımının MP3’e dönüşmesine izin veren LAME kodlayıcısını ifade eder. Yazılım patentleri nedeniyle, programlar yasal olarak MP3 kodlama yazılımını içeremez. Böylece, kendi başınıza LAME yüklemeniz gerekecek. Bu hatayı gören kullanıcıların çoğunluğunun Audacity’de kullanılmak üzere LAME kurulmuş olması gerekir. Audacity kullanmıyorsanız, bir MP3 yüklemeye veya kaydetmeye çalıştığınızda muhtemelen bu hatayı görürsünüz.

Aşağıdaki tüm sorun giderme adımlarını izlemeden önce, aslında LAME yüklü olduğundan emin olun. Audacity’den Audacity’ten başlayan bir mesaj görürseniz, MP3 dosyalarını doğrudan dışa aktarmaz , LAME’yi indirin ve tekrar deneyin.

NTDLL

Listedeki muhtemelen en ciddi hata NTDLL, NT çekirdek işlevlerini işleyen bir dosyadır. NT, bir zamanlar Windows ürün adının bir parçasıydı, ancak şimdi sadece teknik Windows bilgilerinde yer almaktadır. Bu DLL ile ilgili hatalar çoğunlukla Driver sorunları veya bir programla etkileşime giren Windows ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşur. Bu dosya, düşük düzeyli sistem işlevlerini işlediğinden, çöker ve Windows’a önyükleme yapmanızı engeller.

DLL Hataları Nasıl Çözülür?

Yukarıda bahsediilen DLL hataları en yaygın olanlarıdır. En yaygın hataların bazılarını incelediğimize  göre, bunları gidermek için genel süreci inceleyelim. Bunların genel sorun giderme adımları olduğunu ve her hata için geçerli olmayabileceğini unutmayın. Ancak, DLL dosyaları eksik olduğu için bir hata alıyorsanız, aşağıdaki çözüm sıralaması size yardımcı olacaktır.

  • Yeniden Başlat
  • Eksik DLL  kontrol edin
  • Windows güncellemelerini yükle
  • Etkilenen programı yeniden yükleyin.
  • İlgili sürücüleri güncelle
  • Sistem dosyası denetimi gerçekleştirme
  • Kötü amaçlı yazılımları tara
  • DLL dosyasını yeniden kaydedin
  • Sistem Geri Yükleme’yi Deneyin
  • Format

Yapılmaması Gereken

Yukarıdaki başlıkları açıklamaya başlamadan önce bir hatırlatma. Muhtemelen çoğu kişi  DLL eksik dosya hatası ile karşılaştığında herkesin yaptığı ilk iş DLL hatalarını gidermek için, DLL dosyasını İnternet sitelerinden indirerek DLL dosyasını yerine koymaktır. Ttüm sorunlarınızı çözebileceklerini iddia eden web sitelerine kesinlikle rastlayacaksınız. Bu web sitelerinden DLL dosyalarını indirdiğinde sorunu muhtemelen sorunu çözecektir. Ancak unutmayın ki o dosya içerisinde dosyayı hazırlayan kişi için bilgi toplayan kodlamalar olabilir. Microsoft’un resmi sitesi dışında başka sitelerden kesinlikle bir şey indirmeyin.

Driver güncelleme yardımcı programları gibi, bu sitelerin DLL’lerini nerden bulduklarını bilmenin bir yolu yoktur. Dolayısıyla, kesinlikle resmi değiller, çoğu zaman eski ve malware içerebilirler. Artı, tek bir DLL’yi değiştirmek, genellikle sorununuzu çözmek için yeterli değildir; bu da  DLL’leri tek tek bulup yerine koymaya çalışmak ayrıca bir zaman kaybı demektir.

1-Yeniden Başlat

Bilgisayarınızda her ne işlem yaptıktan sonra DLL hatası aldıysanız. Her hata işlemlerinde olduğu gibi ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun gidip gitmediğini görün. Her konuda işe yaramasa da sitemi yeniden başlatmak bir çok konu da çözüm olmuştur. Yukarıda bahsedilen Microsoft Visual C ++ adlı uygulamaları kaldırıp tekrar yüklemek de bir çok sorunun çözümü olacaktır.

2-Eksik DLL’yi Kontrol Edin

Windows DLL’leri içeren klasörleri korumaktadır ama yine de DLL dosyaları silinebilmektedir. Yeni bir program kurarken DLL dosyasını silmiş olabilirsiniz. Bu nedenle de DLL hatası alırsınız. Zayıf bir ihtimal de olsa da eksik DLL dosyası için Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol edin ve orada bulursanız geri yükleyin.

3-Windows Güncelleştirmelerini Yükle

Çoğu DLL hatası Microsoft dağıtılan kitaplıklarla ilişkili olduğundan, Windows güncelleştirmelerini denetlemek, en yeni sürümleri indirerek sorunları çözebilir. Bir süredir güncellemeleri yüklemeyi bıraktıysanız, bu özellikle önemlidir. Bu yüzden güncellemenizi yapın.

4-Etkilenen Programı Yeniden Yükleyin

Bazen belirli bir program bir DLL dosyasına erişirken takılabilir. Hatayı veren programı kaldırıp tekrar yükleyin. Bu, sıkıcı bir işlem olsa da sorunuzu çözmek için önemli bir adımdır.

5-İlgili Driver’ları Güncelleyin

Belirli bir donanım parçası ile uğraştığınızda DLL hatası ortaya çıkarsa, uygun sürücüleri güncellemelisiniz. Örneğin, her yazdırmaya çalıştığınızda hatayı görürseniz, yazıcınızın sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Bir oyun başlatmak gibi grafikte yoğun görevler sırasında hata oluşursa, grafik kartı sürücüsünü güncelleyin.

6- Sistem Dosyası Denetimi Yapma

Sonra, SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) komutunu çalıştırmayı denemelisiniz. Bu, Windows’un çeşitli sistem dosyalarını kontrol etmesini sağlar ve eksik veya hasar gören herhangi bir sorunu düzeltir.

komut yönetici

Bunu yapmak için Bilgisayarın sol altında bulunan Windows logosunun olduğu Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) olarak çalıştır’ı seçin. Daha sonra aşağıdaki komutu girin:

sfc /scannow

Bu taramanın biraz zaman alacaktır. Bitirince, Windows herhangi bir sorun bulup bulmadığını size söyleyecektir.

7- Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayın

DLL hataları mutlaka kötü amaçlı yazılım kaynaklı olmasa da, olma ihtimali vardır. Belki bir virüs bir DLL dosyasına zarar vermiştir.  Virüsten koruma programınızla tarama yapın ve ardından Malwarebytes‘in ücretsiz sürümünü indirin ve tarama yapın.

8- DLL’yi yeniden kaydettirin

Bu noktada, DLL dosyasını kaydını silmeye ve yeniden kaydetmeye çalışmaya değer. Bu, Windows’u bir an DLL’yi “unutmak” için zorlar ve sorunu çözebilecek bileşeni yeniden kurar.

Tekrardan Bilgisayarın sol altında bulunan Windows logosunun olduğu Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici) olarak çalıştır’ı seçin. Daha sonra sorunlu DLL adına ekleyerek, aşağıdaki komutları birer birer yazın:

regsvr32 /u FILENAME.dll
regsvr32 FILENAME.dll

8-Sistem Geri Yükleme’yi Deneyin

Bu hata yakın bir zamanda olduysa, Sistem Geri Yükleme işlemi çözüm olabilir. Sistem geri yüklemenin nasıl yapıldığına ilişkin detaylı anlatıma buradan bakınız.

9- Format

Bilgisayara format atmayı kimse tercih etmez. Çünkü her şeyi yeniden yüklemek ve bilgisayarı iyi ve istediğiniz gibi çalışır hale getirmek çok zaman almaktadır. Sorunuz yukarıdaki yollar ile çözülmemiş olabilir. İnternet’ten eksik DLL dosyasını indirerek C:\Windows\System32 içerisinde atmak ta bir seçenektir. Bunu yapmak kesinlikle sorunu çözer. Ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi indirdiğiniz DLL dosyası içerisinde Malware içerip içermediğini bilemezsiniz. Bunu göze almak size kalmıştır. DLL hatasını olmazsa olmaz bir program için alıyorsanız ve hiç bir şekilde sorunu çözemediyseniz o halde sizin için format atmak kaçınılmazdır. Dll dosya hatasını çok ciddi bir program veya oyun için almıyorsanız, hatalı programı kaldırıp bilgisayarı kullanmaya devam etmek de bir seçenektir.

İnternet’ten DLL indirecekseniz örnek 3 site ;

https://www.dlldosyaindir.com/

http://www.dlldownloader.com/tr/

http://www.indirgen.com/DLL_Dosyalari-k529.html

 

Bir yorum bırakınız...

*

android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...
windows 11 sahte

Sahte Windows 11 Yükleyicisine Karşı Dikkatli Olun

Windows 11 orjinal indirmesi henüz piyasaya sürülmedi. Şuanda beta sürümü Microsoft sayfasından indirilebilir. Microsoft, Windows 11 resmi tam sürümü 5 Ekim 2021 günü piyasaya ...