Bilgisayardan Malware Temizleme | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayardan Malware Temizleme

malware

Malware, İngilizce Malicious software ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı kötü amaçlı yazılım’dır. Kötü amaçlı yazılımlar bilgilerinizi çalan, parola, kullanıcı adı gibi size özel verileri ele geçirmeyi hedefleyen, bilgisayarınızın çökmesine sebep olan, bilgisayarınızı yavaşlatan, bilgisayarınızı başkalarının kontrolüne açan programdır. Malware grubuna virüs, trojan (truva atı), Backdoor(arka kapı), Worm (solucan), Adware (reklam  yazılımı) gibi kötü amaçlı programların hepsi girer.

Bilgisayarınıza Malware olduğunu düşünüyorsanız veya biliyorsanız. Bilgisayarınızı zaman geçmeden temizlemeniz gerekecektir.

Antivirüs yazılımının kullanılması gerektiği size bir çok kez söylenmiş veya okumuşsunuzdur.  Tekrar hatırlatarak; Antivirüs yazılımı kullanın. Özellikle Windows’da, ücretli veya ücretsiz bir çeşit virüsten koruma yazılımının yüklü olması zorunludur.

Ancak en iyi antivirüs yazılımı dahi % 100 kusursuz değildir. Bilindiği üzere virüsler genellikle bağlantı tıklamalarıyla bulaşır. Bu nedenle hiç bir virüs programı size bu bağlantıyı tıkla bunu tıklama gibi bir sanal düşüncü ile gelmez. Antivirüs veya casus yazılım önleme gibi görünen sahte programlar da vardır. Asıl bunlara daha çok dikkat etmeniz gerekir. İndirmek istediğiniz her neyse daima resmi site kaynağı varsa oradan veya bildiğiniz güvenilir indirme sitelerinden indirin. Bilmediğiniz kaynaktan mümkün olduğunca bir şeyler indirmekten kaçının.

Bazen bilgisayarınıza virüs bulaştığını anlamak zordur. Ancak dikkat etmeniz gereken çok sayıda işaret de vardır. Özellikle bilgisayar yavaşlaması en büyük belirtidir. Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığına ilişkin bilgiye sahibi olmak için bu makaleye  göz atabilirsiniz.

Kötü Yazılım tespiti yaptıysanız. Bilgisayardan bunu nasıl temizleyeceğiz. İşte adımlar;

Antivirus’ünüzü Yükleyin veya var ise güncelleyin

Öncelikle, varolan antivirüs yazılımınızın en son virüs taramalarıyla güncel olduğundan emin olun. Güncel olmayan antivirüs yeni çıkan kötü yazılımları tanımaz.

Eğer herhangi bir antivirüs kurulu değilse, en beğenilen ücretsiz antivirüs araçlarımızdan birini indirin: Avast Free Antivirus, AVG AntiVirus Free veya Panda Free Antivirus. Bu antivirüslerin ücretli olanları da mevcuttur.

Bilgisayarınız önemli ise  çok değerli bilgiler olduğunu düşünüyorsanız özellikte iş yerinde kullanılan bir bilgisayarsa güvenliği çok önemli ise bu sefer ücretli antivirüs seçeneklerini değerlendirmeniz gerekecektir.  En çok tercih edilen seçenekler şunlardır: SSymantec Norton Security Premium, Bitdefender Internet Security, Bitdefender Total Security, Kaspersky Internet Security, ve  McAfee LiveSafe.

Güncel antivürüs yazılımında detaylı taramayı çalıştırın. Biraz uzun sürer ancak bilgisayarınızın her köşesini tarar.

Ayrıca, bilgisayarınızda çalışan güvenlik duvarı kullandığından emin olun. Güvenlik duvarlarına ilişkin, Check Point ZoneAlarm Free Firewall yazılımlarını tercih edebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme

Windows’ta Sistem Geri Yükleme noktası olması sizin için büyük bir avantaj olur. Bazen bu çok işe yarar, kötü amaçlı yazılımı yapan sistem geri yüklemeye karşın bir hamle yapmadıysa kötü yazılımdan çok rahat bir şekilde kurtulmuş olursunuz.

Bu işe yaramazsa, Windows’u kötü amaçlı yazılımların başlamasına izin vermeyecek şekilde Güvenli Mod’da açmanız gerekir. PC’yi yeniden başlatarak Windows Güvenli Moduna; Bilgisayarı yeniden başladıktan sonra 1 saniye aralıklarla sürekli F8 tuşuna basın, Windows 8 ve 10’da, bilgisayar açılışında ÜstKrktr (Shift) tuşunu basılı tutun. Sorun giderme seçeneklerinden istendiğinde Güvenli Mod girin.

Başlat menüsünde, Disk Temizleme’yi yazın ve tüm temps’ler arasında neyin güvenli bir şekilde sileceğini C: sürücüsüne temizleyin.

cleaner

Malware konusunda en başarılı Malwarebytes Anti-Malware her zaman önerilir. Malwarebytes Anti-Malware,  “malware tarayıcı” olarak da adlandırılır. Çünkü ilk antivirüsünüz başarısız olursa kötü yazılımlara karşı ikinci bir saldırı hattıdır. Genellikle başarılıdır. Güvenli Mod’da iken Malwarebytes Anti-Malware’ı indirin ve çalıştırın.

Taşınabilir(Portable) Antivirus

Her şey başarısız olduğunda, virüs nedeniyle size karşı gelen işletim sistemi olabilir. Yeni antivirüs araçlarını bile kuramazsınız. Doğrudan kurulum gerektirmeyen USB sürücüye koyabileceğiniz, Microsoft Güvenlik Tarayıcı, ClamWin, McAfee Stinger veya Kaspersky Security Scan gibi antivirüs de dahil olmak üzere birçok taşınabilir uygulama bulunmaktadır. Bir kaçını deneyin. Taramayı tek tek çalıştırdığınızda portable olduğu için çakışma olmaz.

Sonuç

Malware ile başarılı bir şekilde baş etmek, hırsızlıktan sonra evde olmak gibidir. Tekrar güvende olmak biraz zaman alır. Güvenliğinizi arttırın. En iyi, en yüksek puanlara sahip güvenlik paketini edinin, dolandırılmaya maruz kalmamak için  temizleme işlemine başlayın. Kullanmadığınız programları düzenli olarak kaldırın. Her şeye rağmen kafanız rahat etmediyse istemesek de her şeyi baştan kurmak sıkıcı olsa da bilgisayara format atmak en sağlam iş olur. Bundan sonra yapılacak iş daha fazla dikkat etmek her şeyi tıklamamak.

Benzer Makaleler;

Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

En Sık Kullanılan Şifre Kırma Yöntemleri

Hijack Ne İşe Yarar?

Combofix Nasıl Kullanılır?

Windows’da Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturma ve Sistem Geri Yükleme

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...