Windows 10'da Ekran Çözünürlük ve Yenileme Hızı Nasıl Ayarlanır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Ekran Çözünürlük ve Yenileme Hızı Nasıl Ayarlanır?

windows 10 çözünürlük

Windows 10 kullandığınız bir bilgisaayrı farklı monitöre aktardığınız zaman ekran çözünürlüğü ve yenileme hızını yeniden ayarlamınız gerekir. Her monitörün ekran çözünürlüğü farklıdır. Her windows sürümünde olduğu gibi  Windows 10’da da ekran çözünürlüğünü ve yenileme hızını ayarlayabilirsiniz.

Mevcut monitörünüzden daha yüksek çözünürlüklü ve geniş ekranı bir monitöre veya daha düşük olana geçiş yapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda eski monitörün ekran ayarlarında değişiklik yapmanız gerekir. Ekran çözünürlüğünü ve yenileme hızını ayarlamanın birkaç farklı yolu vardır.

Windows 10’da ekran çözünürlüğünü değiştirmek

Eski Windows sürümlerinde muhtemlen bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuzdur. Windows’da aynıdır, ancak Windows 10’da “Ayarla” diye yeni bir uygulama mevcuttur. Bu sebeple bu makale bilmeyenlere yardımcı olacaktır.

Masaüstünde  sağ tık yapın “Görüntü Ayarları“nı tıklayın.

görüntü ayarları

“Görüntü ayarları”nı tıkladıktan sonra “Ayarlar” uygulamasının “Monitör” sekmesi karşınıza çıkacaktır. Bu alnın sağ kısmında “Çözünürlük” seçeneğini tıklayıp açtığınızda çözünürlüğü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Windows size önerilen seçeneği “önerilen” diye gösterecektir.

çözünürlük

Windows 10’da yenileme hızı nasıl ayarlanır?

Yenilme hızı oyuncular için önemli bir ayardır. Windows 10’da yapacağıznız ayar ile görüntü ayarlarınızı maksimum seviyeye taşırsınız. Yukarıda bahsettiğimiz çözünürlük ayarlama ekranının alt kısmında yer alan “Gelişmiş görüntü ayarları

” kısmına girin.

yenileme hızı

Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcı özellikleri“linkini tıklayın ve ardından açılan pencerede “Tüm Modları Listele” seçeneğini seçin. Açılan pencereden çözünürlük ve yenileme hızlarından en yükseğini seçebilirsiniz. Değişikliği yaptıktan hemen sonra eğer görüntüde herhangi bir sorun olursa 15 saniye içerisinde geri dönebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*