Ethernet Switch, Hub ve Splitter Aralarındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Ethernet Switch, Hub ve Splitter Aralarındaki Fark Nedir?

eternet

Ethernet bağlantısını kablolarla dağıtmak isterseniz, bunu yapmak için birkaç seçeneğiniz vardır: Hub, Splitter veya Switch. Her çözümün sunabileceği farklı bir alternatif vardır, Hangisi kullanmak istediğinize karar vermeden önce Ethernet Switch, Hub ve Splitter Aralarındaki Fark Nedir? bilmeniz gerekir. İşte Switch, Hub ve Splitter aralarındaki farklar….

Ethernet Splitter Nedir?

 

Ethernet Splitter

Ethernet Splitter, Cat 5 Ethernet kablosunda kullanılan tellerin sayısını azaltır ve veri çıkışını 1000Mbps’den 100Mbps’ye düşürür. Bu, iki Ethernet bağlantısı için tek bir kablo kullanma Ethernet Splitter ucuzdur ve iyi bir çözüm sunar gibi görünseler de, ağ trafiği için daha yavaş bir hıza neden olurlar. Ethernet Splitter, bir kablonun gücünü ikiye böler. Veri akışını eşit dağıtmayabilir. Bu, Ethernet bağlantılı cihazlarınızın performansını etkileyebilir. Ethernet splitter, ayrıca kablo başına iki cihaz bağlama ile sınırlıdır. Bazı sınırlı durumlar için Ethernet splitter tercih edilebilir.

Ethernet Switch Nedir?

ethernet switch

Ethernet Switch ile bağlanıtınızı eşit bir şekilde daha performanslı dağıtabilirsiniz. Ethernet Switch ile bağlantı noktası birden çok bağlantı noktası haline gelir.  Anahtarlar (Switches), cihazlar arasında tam çift yönlü iletişimi sağlar. Veriler aynı anda gönderilip alınabililir ve daha hızlı bir ağ oluşturulur. Üstelik performansına göre fiyatı da uygundur.

Ethernet Hub Nedir?

ethernet hup

Eski bir teknoloji olan Ethernet hub, cihazların aynı anda veri gönderip almasına izin veremez, buna yarı çift yönlü iletişim denir. Aynı anda birden fazla cihaz kullanıldığında, bant genişliği düşerek ağın yavaşlamasına ve veri kesintilerine ve çakışmalara neden olur.

Ethernet hub görünüm olarak Ethernet Switch’lere benzer, bu nedenle böyle bir cihaz almak istediğinizde yanlışlıkla hub satın alma hatasını yapmayın.

Bir yorum bırakınız...

*