Wayfair Olayı Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Wayfair Olayı Nedir?

wayfair olayı nedir

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ve kullanıcısı artış göstermektedir. Buna paralel olarak bu arz talep olgusuna karşı internet site kurulum ve hizmetleri de artış olmaktadır. Lakin, bu internet sitelerinin birçoğu masum olmamakla birlikte bir kısmı da yanlış yönlendirmelerle olumsuz sonuçlara meydan vermektedir. Öyle ki, kimi internet siteleri yanlış kullanıma ve suçlamalara maruz kalmaktadır. Bunun en güzel örneği Amerika kökenli e-ticaret sitesi Wayfair sitesidir. Peki, Wayfair sitesi nedir? Wayfair olayı nedir? Gelin birlikte göz atalım.

Wayfair Nedir?

Wayfair, 2002 yılında Ameri Birleşik Devletleri’nde mobilya ve ev eşyaları alanında faaliyete başlayarak kısa sürede ülkenin en büyük ticari sitesi haline gelmiş popüler bir e-ticaret sitesidir. 12000 tedarikçi ve 13 milyondan fazla ürünü sanal ortamda pazara sunan büyük bir e-ticaret sitesi unvanına sahiptir. Ayrıca, Wayfair’in Amerika Birleşik Devletleri’nden başka, İngiltere, Almanya, Kanada ve İrlanda gibi ülkelerde de faaliyet gösterdiği ve bu ülkelerde de ofis ve depolara sahip olduğu bilinmektedir.

Wayfair Olayı Nedir?

wayfair olayı nedir

Sanal dünyada faaliyet gösteren e-ticaret siteleri güvenilir olmaları büyük önem taşır. Sanal müşterilerinin dikkat ettiği en büyük konuların başında e-ticaret yapan sitelerin güvenirliği gelmektedir. Lakin, Amerika menşeili Wayfair sitesi ne kadar popüler ve güvenilir olsa da sosyal medyada bir kullanıcının iddiaları üzerine büyük bir sansasyonele yol açmıştır.

Bu kullanıcı ilgili sitenin belirli bazı ürünleri derleyip toplayıp sosyal medyada paylaşması sonucu gündeme düştü. Paylaşılan ürünlerin ortak özelliği ise ürünlerin çok aşırı bir şekilde pahalı olarak satışa çıkarılması ve ilgili ürünlerin stok kodları olan SKU’lar Rus arama motoru Yandex’e yazıldığına kullanıcıların karşısına kaçırılan çocukların resimleri ekrana gelmesi iddiasıdır. Bu iddialara karşı tepkiler ve gelen sorular üzerine bu konu hakkında site yetkilileri kamuoyunu tatmin edecek nitelikte açıklama yapmaması ve yeniden fiyat noktasında değerlendirilmek üzere kısa sürede ilgili ürünlerin şimdilik geçici olarak satıştan çıkarılması olayı yaşanmıştır.

Buna paralel olarak yine site yetkilileri konu hakkında yeterince bilgilendirici bir açıklama yapamadıklarını da ve kısa süre içinde yeniden bir fiyat politikası yapacaklarını ve konunun ayrıntılarını komu oyu ile paylaşacaklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca bir diğer iddia ise yenilir içilir cinsten olmayıp bu aşırı fiyat politikasının arkasında bu sitede çocuk ticareti yapıldığı ya da çocuk kaçırılma iddiası gündeme adeta bomba gibi düşmüş ve birçok kişinin dikkatini kısa sürede üzerine çekmiştir. Tüm bu iddialar kesin bir dille yalanlayan ve reddeden yetkililer asla böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etmişlerdir. Dolayısıyla bu olay Wayfair olayı olarak adlandırılır.

Wayfair Ve Trendyol İlişkisi Hakkında

Bir diğer iddia ise Wayfair sitesinin Türkiye’de Trendyol ile anlaştığı ve söz konusu olayı Trendyol üzerinden gerçekleştirildiği iddiasıdır. Lakin, bu konuya açıklık getiren Trendyol yetkilileri ise olayın tamamen komple teorisinden ileri gitmediğini ve asla böyle bir şeyin olmadığını açıkça kamuoyuna deklare etmişlerdir.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...