Facebook, Google, Twitter, Microsoft Uygulama İzinlerini Kaldırma | Sonsuz Teknoloji Facebook, Google, Twitter, Microsoft Uygulama İzinlerini Kaldırma | Sonsuz Teknoloji

Facebook, Google, Twitter, Microsoft Uygulama İzinlerini Kaldırma

erişim izni

 

Muhtemelen Google, Facebook, Twitter veya Microsoft hesabınıza birkaç uygulama veya web sitesi erişim yetkisi verdiniz. İzin verdiğiniz her uygulama, bu erişim siz iptal edene kadar kalır. En popüler giriş izni olan “Facebook ile Giriş Yap, Twitter ile Giriş Yap ve Google ile Giriş Yap” düğmelerini kullanmışsınızdır. Bu işlemi yaparken OAuth, gerçek hesap şifrenizi vermeden hesabınızla ilgili bazı bilgilere web sitesine veya uygulamaya erişim izni vermenizi sağlar.

İzin verdiğiniz site ve uygulama listelerini düzenli olarak kontrol etmeli ve kullanmadığınız hizmetleri kaldırmalısınız.

Erişim gerektiren bir uygulama veya web hizmeti kullandığınızda, bu uygulama genellikle hizmetin şifresini istemez. Bunun yerine, uygulama OAuth, kullanarak erişime izin verir. Talebi kabul ederseniz, bu uygulama hesabınıza erişir.

Hangi uygulamanın ve sitelerin hesabınıza erişebileceğini unutmak kolaydır. Bir uygulamayı veya siteyi  bir kez kullanır ve bir daha kullamazsınız ya da yıllar önce bir uygulamayı kullanmayı bırakmış olabilirsiniz. İzin verdiğiniz site ve uygulamalar listenizi kontrol edip kaldırmazsanız, söz konusu uygulamanın yine de erişimi olur. Uygulama, izniniz olmadan sizin hakkınızda veri toplamak için erişimini kullanabilir.

Şifrenizin değiştirilmesi, bağlı uygulamalara otomatik olarak erişimi iptal etmez. Tüm şifrelerinizi değiştirseniz ve en baştan başladığınızı düşünseniz bile, hesabınıza erişim verdiğiniz hizmetler bu erişimi koruyacaktır.

Yalnızca güvendiğiniz ve düzenli olarak kullandığınız uygulamalara erişim vermelisiniz. Artık bir site veya uygulama kullanmıyorsanız, güvenliğini sağlamak için erişimini kaldırmanız gerekir.

Bağlantılar

Hesaplarınızı güvenceye almak için, kullandığınız her web sitesinde belirli bir sayfayı ziyaret etmeniz ve bağlı hizmetler listenizi kontrol etmeniz gerekir. Artık kullanmadığınız bir  site veya uygulama görürseniz, hesabınıza bir veya iki tıklama ile erişimini iptal edebilirsiniz.

Bağlı site ve uygulama servislerin listenizi kontrol etmek için bağlantıları tıklayın ve kullanmadığınız hizmetlere erişimi iptal edin:

Başka bir web sitesi kullanırsanız ve benzer görünümlü bir OAuth istemiyle üçüncü taraf uygulamalarına erişim sağladıysanız, hesap ayarları sayfasını kontrol etmeniz ve bağlı siteler, hizmetler veya uygulamalar için uygulamaların listesini aramanız gerekir.

Google, Microsoft, Facebook veya Twitter hesaplarınıza erişmeyi ve şifrenizle oturum açmayı vaat eden web sitelerindeki bağlantıları tıklamak genellikle kötü bir fikirdir. Taklitlerden sakınmanız gerekir. Taklit olanlar bilgilerinizi çalacaktır. Web üzerinde bir bağlantıyı tıkladıktan sonra bir şifre talebi görürseniz, talebin gerçek veya doğru olup olmadığını kontrol edin.

Hangi uygulamaların kaldırılacağına karar vermek kolaydır, kullanmıyorsanız, erişimi iptal edin. Bağlı uygulamaların ve web sitelerinin listesini, kullandığınız web sitelerinde düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Hassas verilere erişim izni verirseniz, kullanmayı bıraktığınızda erişimini iptal edin.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...