Apple, İphone Bağlantı Yuvasını Android Telefonlar Gibi USB-C Yuvası Yapmayı Planlıyor | Sonsuz Teknoloji

Apple, İphone Bağlantı Yuvasını Android Telefonlar Gibi USB-C Yuvası Yapmayı Planlıyor

APPLE İPHONEApple, yeni modelleri üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Yeni modellerin çıkmasına aylar kala Apple, yeni cihazlarında lightning yuvalarını kaldıracak.

Apple, iPhone X modellerinde beklendiği satış rakamına ulaşamayınca yeni modelleri çıkarmak için çalışmalarına hız verdi.

lighting

Apple’ın geleneksel Eylül ayında duyurması beklenen yeni telefonlarında işletim sistemi İOS 13 başta olmak üzere değişecek bir çok özellik olacak. En önemli değişiklik lightning yuvasının kaldırılması olacak. Bunun yerine, daha yaygın bir hale gelen Android telefonlarda kullanılan USB-C standardını iPhone’lara getirmeyi planlıyor.

USB-C Portu nedir?

usb-c

USB-C bant genişliği anlamında İphone telefonlardaki Lightning bağlantısı ile kıyaslandığında daha verimli bir bağlantı seçeneğidir. Ek olarak kullanıcılar farklı konnektör ve bağlantı karmaşasından kurtulmuş olacak.

USB-C destekli bir Android telefonun şarj cihazından iPhone kullanıcıları da faydalanabilecek. iPhone ve Android cihazlar arasındaki yıllardır sorun olarak devam eden şarj cihazları konusundaki farklılık da sona ermiş olacak.

Öte yandan USB-C daha hızlı bir hizmet veren teknolojidir. USB 3.1 standardı, çoğu yeni USB-C cihaza güç sağlıyor. Bu standart 10 Gbps veri transfer oranı ve 100 W güç sağlama kapasitesi ile dikkat çekiyor. Lightning bağlantısı ise USB 2.0 standardındaki gibi yalnızca 480 Mbps hız sunuyor.

Bazı kaynaklar iPhone modellerinde bu yıl USB-C değişiminin görüleceğini belirtirken, bazı kaynaklar ise Apple’ın Eylül ayına kadar böyle büyük bir değişikliği yetiştiremeyeceğini ve bu yeniliğin seneye uygulamanmaya başlayacağını belirtiyor.

Apple, firmasının bu özelliği ilk çıkaracak telefonda hayata geçirmesini umarız. Özellikle şarj cihazı konusundaki karmaşanın son bularak bir standart olması hem Android hem de İphone kullanıcılarına bir kolaylık sağlayacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*