Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri | Sonsuz Teknoloji Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

windows 10 ağ

Teknoloji geliştikçe işletim sistemleri de gelişti. İnternetten veya teknoloji mağazalarından aldığımız birçok bilgisayarda Windows 10 işletim sistemi yüklü geliyor. Bilgisayara kuracağınız programlar veya yükleyeceğiniz oyunlar işletim sisteminize uyumlu olması gerekiyor. Bilgisayarlar çeşitli nedenlerle yavaşlayabiliyor. Pratik yöntemlerle Windows 10 işletim sistemini hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kapatıp Açın

Bilgisayarda yaptığınız işlemler, çalıştırdığınız program ve oyunlar nedeniyle bilgisayarınız yavaşlayabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlat diyebilir ya da kapatıp tekrar açmanız işletim sisteminin hızlanmasına fayda olacaktır. Bu işlem anlık yavaşlamaları düzeltmek için ilk yapılması gerekendir.

İşletim Sistemini Güncelleyin

Microsoft işletim sitemlerinde meydana gelen hataları güncelleyerek giderme yolunu seçiyor. Çıkan yamaları yükleyerek güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Başlat menüsüne güncelle yazıp aratın. “Güncelleştirmeleri denetle” seçeneğine tıklayın.

Başlangıçta Açılan Uygulamalar

Bilgisayarınızın açılmasıyla birlikte otomatik olarak açılan uygulamalar vardır. Başlangıçta açılan gereksiz uygulamaları kapatmak için; görev yöneticisini açın. Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada uygulamaları kontrol ederek kapatabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Disk Temizleme Aracını Kullanın

Fotoğraf ön izleme, sistem dosyaları ve indirilen program dosyaları geçici olarak hafıza yer kaplayabilir. Başlat menüsüne disk temizleme yazarak aratın. Sistem dosyalarını temizle butonuna basın. Yaptığınız temizlik sayesinde ciddi şekilde boş yer açmış olacaksınız. Genellikle işletim sisteminin yüklü olduğu “C” sürücüsünü temizleyin ve sabir sürücünüzde kendinize yer açın.

Kullanmadığınız Program Ve Oyunları Kaldırın

Bazı bilgisayar markaları işletim sisteminin yanında çeşitli program veya oyunları hediye ediyor. Kişiler de bilgisayarı satın aldıktan sonra hevesle birden fazla oyun ve program yüklüyor. Heves geçince oyun ve program kullanılmasa da yüklü kalıyor. Bu durum hafızada yer kaplıyor. Bilgisayarın performansını etkiliyor. Başlat menüsünden denetim masasına gidin. Program ve özelliklere tıklayın. Kullanmadığınız program veya oyun varsa, kaldırın.

Sistem Bakımını Kullanın

Sistem bakımını çalıştırmak için;

Başlat menüsünden denetim masasına gidin. Sistem, güvenlik, güvenlik ve bakım yolunu sırasıyla takip edin. Sistem bakımını çalıştıra tıklayarak başlatın. Bakımı başlatmadan önce çalışan dosya, oyun veya programınız varsa bilgilerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Sistem bakım aracı sayesinde disk birleştirme, güncelleme, zararlı tarama gibi bakım işlemlerini yapabilirsiniz. Yapılan bu işlemler sistemde arka planda çalışır. Bilgisayarınızın yavaşladığını düşündüğünüz an kapatabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...