FLAC Ses Dosyası Nedir? MP3'e Nasıl Dönüştürülür? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

FLAC Ses Dosyası Nedir? MP3’e Nasıl Dönüştürülür?

flac

FLAC, bir ses dosyası türüdür. Ancak çok kullanışlı değildir. FLAC ses dosyaları, dosya boyutu olarak çok büyük olduklarından depolama alanlarında fazla yer kaplarlar. Bu denenle FLAC ses dosyalarını MP3 ses dosyasına dönüştürmek zorunluluk gibi bir şeydir.

FLAC Dosyaları nedir?

FLAC (Free Lossless Audio Codec), dijital ses dosyal kodlama biçimidir. Kısacası dijital ortamlarda çalışan ses dosyasıdır.  FLAC, Free Lossless Audio Codec’in kısaltmasıdır.  FLAC dosyaları diğer ses dosyası türlerine kıyasla çok daha yüksek kaliteli ses dosyalarıdır. Ses dosyasındaki hiç bir ses kayıba uğramaz. Bu nedenle “Kayıpsız” olarak da alandırılır. FLAC dosyalarının dezavantajı depolama alanı olarak fazla yer kaplar.

MP3 Dosyaları nedir?

FLAC gibi MP3 de dijital ses dosyaları için bir kodlama biçimidir. MP3 ses dosyası FLAC dosyalarına nazaran daha az depolama alanı ile daha fazla ses dosyası depolayabilirsiniz. MP3 ses dosyaları en yaygın olan ve en fazla kullanılan ses dosyasıdır. Hemen hemen her program ve cihaz bu ses dosyası formatını desteklemektedir.

Bir insan kullağı FLAC dosyasının ve MP3 dosyasının ses kalitesini çok net bir şekilde ayırt edemez. Bu nedenle FLAC dosyalarının çok fazla depolama alanı işgal ettiğini de düşünürsek FLAC dosyalarını MP3 dosyalara dönüştürerek daha fazla ses dosyası depolamak iyi fikiridir.

FLAC Dosyasını MP3 Dosyasına Dönüştürmek

FLAC Dosyasını MP3 Dosyasına Dönüştürmek için farklı platformlardaki alternatiflere göz atalım.

Online Audio Converter

Online Audio Converter, Windows, Macos gibi her platformun kullanabileceği web sitesi ile çevrimiçi çalışan kullanımı kolay ve kullanışlı ses dönüştürme aracıdır.  FLAC dosyalarını MP3’e dönüştürmek için hızlı bir çözüm arayanlara hitap eder. Program indirme ve yüklemeye gerek yoktur.

online converter audio

Online Audio Converter internet sitesine gidin, Açılan sayfada “Open Files” adındaki büyük mavi butunu tıklayın. Açılan Windows gezgini penceresinden FLAC dosyanızı bulun ve yükleyin. İkinci sırada ise çevirmek istediğiniz ses dosya türünü seçin.

Kalite kaydırma çubuğu ile ses kalitesi için en az 192 kbps seçilmesi tavsiye edilir. Ancak depolama alanı sorununuz var ise daha düşük 96 kbps veya 128 kbps gibi seçenekleri seçebilirsiniz. Daha düşük bit hızlarında MP3 kodlamanın çok daha düşük ses kalitesine neden olacağını unutmayın.

Ardından, “Advanced Settings” veya “Edit track info” seçenekleri ile de düzenlemeler yapabilirsiniz.  İstediğiniz ayarlamaları yaptıktan sonra, “Convert” butonuna tıklayın. FLAC ses dosyası Mp3’e çevirldikten sonra MP3 dosyanıznı bilgisayaraınıza indirebilirsiniz.

Windows: Freemake Free Audio Converter

free audio converter

İnternet üzerinden FLAC dosyalarınızı MP3’e dönüştürmek istemiyorsanız, bu işlemi bir program yükleyerek yapabilrisiniz. Windows bilgisayarda, Freemake tarafından sunulan Free Audio Converter’ı tercih edeblirsiniz. Kulurumu çok kolaydır. Free Audio Converter sitesine gidin. Karşınıza çıkan ekranda  “Free Download” butonuna tıklayarak kurulum dosyanızı bilgisayarınıza indirin ve kurun.

freemake audio converter

Program kolay kullanıma sahip bir ara yüze sahiptir. Programı açtıktan sonra sol üstte büyük buton ile görünen“+Audio” düğmesine tıklayın ve FLAC dosyalarınızı programa aktarın ve dönüştürmek istediğiniz MP3 seçeneğinizi seçin. Ses dönüştürme işlemini bitirmek için “Convert” e tıklayın.

Freemake Audio Converter, 320 kbps’ye kadar MP3’ler de dahil olmak üzere 50’den fazla farklı ses formatını dönüştürebilir. Ayrıca, aynı anda birden fazla ses dosyasını dönüştürebilirsiniz.

macOS: To MP3 Converter Free

to mp3 converter

Bilgisayar olarak Mac kullanırsanız ve FLAC dosyalarını MP3’e dönüştürmek istiyorsanız, Apple mağazasında yer alan To MP3 Converter Free programını tercih edebilirsiniz. Bu ücretsiz yazılım, 200’den fazla farklı ses ve video dosyasını tek bir tıklama ile MP3’e dönüştürme imkanı sunar. MP3 Converter, aynı anda birden fazla dosya dönüştürebilir.

VLC Media Player

VLC Media Player’ın, bir çok ses ve video formatını oynatmak için desteklediği  bilinmektedir. VLC Media Player, video ve ses oynatmasının yanı sıra ses ve video dosyalarını bir birine çevirme özelliği de vardır. Nasıl yapulacağını öğrenmek için VLC Video Oynatıcı ile Video veya Ses Dosyasını Dönüştürme

Bu yöntemlerle sadece FLAC dosyasını MP3 dosyana dönüştürmenin yanı sıra diğer dosya türlerini de bir birlerine dönüştürebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...