Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Nasıl Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Nasıl Görüntülenir?

İnternet’te yüz binlerce, milyonlarca web sitesi vardır. Bazı siteler yılardır varlığını sürdürmektedir. Sitelerde zamanla kendini yenilemekte ve içeriklerini sürekli olarak güncellemektedir veya site tamamen yayından kalkmışta olabilir. Önbelleğe alınmış verilerle sitelerin eski görünümlerini görüntülemenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Google düzenli olarak dizine eklenecek yeni sayfalar ararken taradığı sayfaların yedek kopyalarını da kaydeder. Web tarayıcıları sayfaları daha hızlı yüklemek için aynı şeyi yapar. Bu anlık görüntüler önbellekte korunur. Şunu da belirtmek gerekir ki tüm web siteleri Google tarafından dizine eklenmez veya bir önbelleğe kaydedilmez.

Google arama

önbellek

Önbelleğe alınmış bir Google sayfasını görüntülemek istediğiniz siteyi normal bir şekilde sorguladıktan sonra normal olarak arama sonuçları listelenir. Sonuçlardan site URL’sinin yanındaki yeşil oku tıklayın ve Google’ın sayfanın en son kaydedilen sürümünü görmek için “Önbellek” seçeneğini seçin. Site yüklendiğinde, Google anlık görüntüsünün alındığı zaman eski bir sürüm ve liste olduğunu size bildirir. Ayrıca, sayfanın salt okunur bir sürümünü ve kaynak kodunu görüntüleme seçeneğine de sunar.

Chrome Adres Çubuğu

cache

Chrome web tarayıcısını kullanıyorsanız, adres çubuğuna “cache:” yazın ve boşluk bırakmadan web sitenin URL’sini ekleyin. Örnek olarak “cache:sonsuzteknoloji.com” Tarayıcı, sanki Google’dan geziniyormuş gibi, söz konusu web sitesinin önbelleğe alınmış sürümünü açacaktır.

Wayback Makinesi

İnternet tarihinin korunmasına bir dizi  sistem vardır. En dikkat çeken, web sitelerini, metinleri, video, ses, yazılım ve başka bir yerde bulmak zor olabilecek görüntüleri barındıran kar amacı gütmeyen İnternet Arşivi’dir .

wayback

Mevcut ve çevrimdışı web siteleri için çalışan Wayback Machine ile bu verileri bulabilirsiniz. Keşfetmek istediğiniz URL’yi yazın  arşiv arama motoru, Wayback Makinesi’nin o sayfayı ne zaman taradığını belirten bir takvim gösterecekktir. Sitenin o gün nasıl göründüğünü görmek için takvimdeki işaretli tarihi tıklayın. Wayback Makinesi, internetin tarihini görmenin harika bir yoludur.

Tarayıcı Uzantıları

Tarayıcı uzantıları önbelleğe alınmış sitelere de erişebilir. Chrome’a Web Cache Viewer‘yi ekleyin ve web sayfasının Google veya Wayback Machine sürümünü görüntülemek için herhangi bir sayfayı sağ tıklayın. Bing, Baidu ve Yandex gibi bir düzineden fazla arama motorundan önbelleklenmiş web sayfası sürümlerini görüntülemenizi sağlar.

Web Araçları

Önbellek araması için başvurabileceğiniz çevrimiçi araçlar da vardır. Cached Web Pages , Google web önbelleği, İnternet Arşivi ve isteğe bağlı arşivleme hizmeti WebCite’de belirli bir URL’yi arar. Ayrıca , bir sitenin Google tarafından dizine eklenip dizilmediğini kontrol eden ve bulduğu önbelleğe alınmış web sayfalarını açan Google Cache Chker– Önbellek Denetleyicisi de bulunmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*