.NET ve ASP.NET Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji .NET ve ASP.NET Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

.NET ve ASP.NET Arasındaki Fark Nedir?

asp-net

Microsoft, ilk olarak ASP.NET’i 2000’de .NET Framework’ün ilk sürümü 2002’de yayımlandı ve .NET Framework 1.0 olarak adlandırıldı. Microsoft, .NET Framework için çapraz platform desteğini dahil etmek amacıyla 2014 yılında .NET Core’u duyurdu. .NET Framework, yıllar boyunca birkaç kez yineleme ve güncellemeler gerçekleştirdi ve yayınlanmasından bu yana uzun bir yol kat etti. Şu anda 4.7.2 sürümünde, geliştirme aşamasında 4.8 sürümü ile ve gelecek yıl için planlanmaktadır. .NET Framework’ün ana avantajı birleşik ortamıdır.

ASP.NET, .NET dillerini kullanarak dinamik web sayfaları ve web siteleri oluşturmak için kullanılan .NET Framework’teki ana araçtır.Geliştiriciler, yıllardır masaüstü uygulamalarını ve sunucu tabanlı uygulamaları oluşturmak, çalıştırmak ve dağıtmak için .NET (DOT NET olarak telaffuz edilir) çerçevesini kullanmaktadır. Microsoft tarafından geliştirilen NET framework öncelikle Microsoft Windows platformunda çalışır. ASP.NET, Web geliştirme dünyasına nesne odaklı ve olay odaklı bir programlama modeline dayanan .NET çerçevesinin bir parçası olan bir web uygulaması çerçevesidir. ASP.NET, web uygulamalarının yapısını ve oluşturulmasını önemli ölçüde kolaylaştırabilecek web siteleri oluşturmak için harika bir araçtır. En büyük satış noktalarından biri, ASP.NET’i .NET Uygulama geliştirme için ideal bir seçim haline getiren esnekliği ve nesne yönelimli özellikleri.

İlgili: Framework Nedir? Ne İşe Yarar?

.NET nedir?

Net Framework, Sağlam istemci / sunucu ve çok katmanlı uygulamaların geliştirilmesini basitleştiren yönetilen kod ve derlemeler için bir çerçevedir. Esnekliği nedeniyle, işlem, havuzlama veya güvenliği yönetmek için kod yazmadan ölçeklenebilir kurumsal ve iş uygulamalarının geliştirilmesine olanak tanır.

ASP.NET Nedir?

ASP.NET, dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılan .NET Framework’ün bir parçasıdır. Microsoft’un sunucu tarafındaki teknolojilerin ve klasik ASP’nin ardılının gelişiminin bir sonraki aşamasıdır. Web uygulamalarını geliştirme, hata ayıklama ve dağıtma görevlerini basitleştiren .NET Framework ile tamamen entegredir. ASP.NET uygulamaları, tüm .NET sınıflarına ve özelliklerine tam olarak sınırsız erişime sahiptir. Uygulamalar büyük ölçüde bileşen tabanlıdır ve ortak dil çalışma zamanı (CLR) üzerine kurulur ve .NET ile uyumlu dillerden herhangi birinde yazılabilir.

.NET ve ASP.NET arasındaki fark

.NET Vs’nin Temelleri ASP.NET

NET Framework, Windows servislerine ve API’lerine programlama yönergeleri ve programlama arabirimi sağlayan bir geliştirme çerçevesidir. Web’den mobile’e Windows tabanlı uygulamalara kadar geniş bir uygulama yelpazesi oluşturmak, çalıştırmak ve dağıtmak için Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım geliştirme platformudur. .NET’in ana stratejisi, yazılımı bir hizmet olarak etkinleştirmektir. Öte yandan, ASP.NET, Microsoft’un .NET stratejisinde önemli bir rol oynayan .NET Framework’teki ana araçtır. ASP.NET, web uygulamalarını oluşturma, hata ayıklama ve dağıtma görevlerini basitleştirir.

.NET ve ASP.NET mimarisi

.NET Framework, yönetilen bir ortam ve .NET teknolojileri ve CLR kullanan uygulamaları ve hizmetleri oluşturmak, çalıştırmak ve dağıtmak için kullanılan devrim niteliğinde bir platformdur. .NET uygulamalarının yürütülmesini izleyen çekirdek çalışma zamanı motorudur. Temelde Windows platformunda iş uygulamalarının gelişimini değiştiren bir geliştirme ve çalışma zamanı altyapısıdır. ASP.NET mimarisi aşağıdaki temel bileşenlere dayanır: Dil, Kitaplık ve Ortak Dil Çalışma Zamanı (CLR). ASP.NET uygulamaları büyük ölçüde bileşen tabanlı ve modülerleştirilmiştir.

Uygulama geliştirme

Önceden, .NET yalnızca Windows ve PC kullanıcıları için kullanılabilir, ancak şimdi Windows servislerine ve API’lere yeni bir programlama arayüzü sağlar ve Windows tabanlı uygulamalardan web ve mobil uygulamalara kadar geniş bir uygulama yelpazesi geliştirmek için bir dizi teknolojiyi entegre eder. Sağlam istemci / sunucu ve çok katmanlı uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırır. Öte yandan, ASP.NET, veri odaklı ve dinamik, iyi ölçeklendirilmiş web siteleri oluşturmak için kullanılan .NET Framework’ün bir web uygulaması parçasıdır.

.NET ve ASP.NET’te Araçlar ve Kitaplıklar

.NET Framework C #, C ++, VB.NET, J # ve F # dahil olmak üzere bir dizi programlama diliyle çalışır; Visual Studio dahil bir dizi geliştirme aracı; web hizmetleri ve web ve Windows uygulamaları oluşturmak için kapsamlı bir sınıf kütüphanesi. Bu bileşenler, toplu olarak .NET Framework’ün en büyük bölümünü oluşturur. ASP.NET, .NET Framework ve Visual Studio ile tamamen entegredir. Uygulamaları, Common Language Runtime (CLR) olarak adlandırılan bir yazılım ortamının üzerine kurulmuştur ve ASP.NET web uygulamalarını yazmak için .NET dillerinden herhangi biri kullanılabilir.

Özetle

.NET Framework, masaüstü uygulamaları ve sunucu tabanlı uygulamaları oluşturmak, çalıştırmak ve dağıtmak için Microsoft tarafından geliştirilen bir yazılım çerçevesidir. ASP.NET ise, yapısını basitleştiren .NET Framework’ün bir parçası olan ASP’nin uzantısıdır. web uygulamalarının oluşturulması. ASP.NET’in en büyük avantajlarından biri esnekliği ve nesne yönelimli özellikleri. ASP.NET uygulamaları CLR’nin üzerine kurulmuştur ve .NET uyumlu dillerden herhangi birinde yazılabilir. Basit olarak, ASP.NET, kullanmanıza izin veren bir yazılım çerçevesidir. NET platformu ve destekleyici dilleri web uygulamaları geliştirmek.

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...