Stok (Saf) Android Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Stok (Saf) Android Nedir?

Stok Android

Android, akıllı telefon işletim sistemleri arasında en çok kullanılan işletim sistemidir. Stok Android adını belki de ilk kez duyup araştırma gereği duydunuz.  Peki stok Android nedir? ve diğer android sürümleri arasındaki fark nedir?

Stok Android Nedir?

Stok Android, saf Android olarak da bilinir. Stok Android, Google tarafından piyasaya sürüldüğü şeklidir. Google tarafından, telefon üreticilerine hiçbir değişiklik yapılmadan verilmiş saf android halidir.  Stok Android, telefon üreticileri tarafından yapılan değişiklikler ve özel uygulamaları içeren orijinal ekipmanlar ile özel bir sürüm haline getirilebilir.

Örneğin, Samsung Galaxy S10 ve Note 10 akıllı telefonlarında One UI adı verilen özel bir işletim sistemi var. Bu işletim sistemi Android tabanlı olsa da, sürücüler, uygulamalar ve stok Android ile birlikte gelen diğer yazılımları içerir. Başka bir örnek olarak, Huawei EMUI adlı kendi Android tabanlı işletim sistemini kullanıyor.

Telefonunuz hisse senedi Android ile gelmediyse, hala alabilir veya yaklaşık. Bu, cihazınızı köklendirme veya stok Android deneyimi sağlayan uygulamaları kullanarak mümkündür .

Stok Android’in Faydaları

İşletim sisteminin değiştirilmiş OEM sürümleri üzerinde Stok Android kullanmanın en büyük faydaları;

Stok Android Güvenlik Faydaları

Android’in, iOS ile karşılaştırmasındaki en önde gelen eleştirilerden biri, güvenlik sorunları ve zararlı yazılımlar için Android’in İOS’un gerisinde kalmasıdır.

Google, güvenlik sorunları için her geçen gün düzeltmeler yapsa da zaman zaman güvenlik açıkları olmakatadır. Telefon üreticileri, güvenliklerinin sorunsuz çalıştığından emin olmak için işletim sistemindeki açıkları kendi sistemleri ile kapatarak kendi güvenliklerini almak isterler. Üreticiiler Stok Android’i kullanarak kendi güvenlikli telefonlarını üretirler. Böylece kullanıcılara güvenli android işletim sistemi telefonlar sunulur.

Android ve Google Uygulamalarının Son Sürümleri

Android markalı telefonların üreticileri, işletim sisteminin yeni sürümlerini  payasaya sürmesi zaman almaktadır. Bu nedenle kullanıcılar yeni Android güncellemelerinden geri kalır. Bazen en yeni Android sürümünü edinmenin tek yolu yeni cihaz satın almaktır.

Ancak; Stok Android cihazları, Google’ın güncellemesini yayınlanmasından kısa bir süre sonra güncelleme alma eğilimindedir. Güncelleme hızlı ve kolay bir şekilde olur.

En son işletim sistemiyle, Google Asistan ve en yeni özellikleri gibi Google uygulamalarının en yeni sürümleri güncellme ile gelir. Stok Android en iyi yararlarından biri kesinlikle zamanında gerçekleşen güncellemeleridir.

Bir yorum bırakınız...

*