Çevrimdışı Gmail Nasıl Etkinleştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Gmail Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

gmail çdışı

Gmail’in yeni Çevrimdışı modu, İnternet bağlantısı olmadan bile işleri halledebileceğiniz anlamına gelir. Google, Gmail’i güncelledi, böylece artık çevrimdışı e-posta okuyabilir ve oluşturabilirsiniz. Yeni özellik yavaş yavaş dünyanın her yerinden Gmail hesaplarına aktarılıyor. Çevrimdışı, yalnızca Chrome web tarayıcısında sürüm 61 veya üstü versiyonun da çalışır. Diğer tarayıcılarda şuan için çalışmıyor.

Gmail Çevrimdışı Modu Nasıl Çalışır?

Gmail çevrim dışı özelliğini etkinleştirdiğinizde bilgiler bilgisayarınızda depolanacaktır. İnternet olmadığı zaman e-posta hazırlamanıza, değişiklik yapmanıza olanak tanır. Gönder butonuna bastığınızda e-postanız İnternet olmadığı için hemen gönderilmez ancak e-posta gönderme talimatını vermiş olursunuz. Bilgisayarınıza İnternet bağlantısı kurulduğunda çevrim dışındayken gönderdiğiniz e-posta otomatik olarak gönderilecektir.

Yeni Gmail moduna geç

Çevrimdışı modunu etkinleştirebilmeniz için öncelikle Gmail’in yeni sürümünü kullanmanız gerekir. Zaten geçiş yapmış olabilirsiniz. Sadece İnternet bağlantısı olmadan e-posta kullanma olanağı sunmuyor, aynı zamanda pek çok güzel eklenti ve biraz yeniden tasarlanmış bir görünüme de sahip.

Tüm ekleri gösteren ve e-postanın kendisini açmadan bunları indirebilmenizi sağlayan yeni bir çevrimiçi ön izleme bölümü vardır. Gelen kutunuzda oturmuş olan iletileri yanıtlamanızı hatırlatan bir Nudge özelliği ve size izin veren bir gizli mod Alıcıların iletilerini iletmesi, kopyalaması, indirmesi veya yazdırması için seçeneği kaldırmak gibi özellikler vardır.

gmail güncelleme

Klasik Gmail’inizi yeni sürüme geçirmek için Chrome’u açın ve normal olarak Gmail hesabınıza gidin. Sağ üst köşede, Ayarları temsil eden dişli simgesini görürsünüz. Bunu tıklayın ve açılan açılır menüde “Yeni Gmail ürünü dene” seçeneğini görmeniz gerekir. Hesabınızı yeni sürüme geçirmek bunu tıklayın. Kısa bir yeniden yüklemeden sonra yeni, modern düzeni görmelisiniz. Artık Çevrimdışı modunu kurmaya hazırsınız.

Gmail’de Çevrimdışı modunu etkinleştirme

Sağ üst menüden “Ayarlar” simgesini bir kez daha tıklayın, ardından açılır menüden “Ayarlar“ı seçin.

gmail ayar

Ayarlar ilk girdiğinizde  üst sekmelerden “Genel” bölüm sekmesi görüntülenecektir. Bu satırın en sağına bakarsanız “Çevrimdışı

”  sekmesini göreceksiniz. Bu seçeneği tıklayın.

gmail çevrim dışı etkin

Menü ilk açıldığında etkinleşmemiş “Çevrimdışı postayı etkinleştir” seçeneği olacaktır. Bu seçeneği etkinleştirince yukarıda resimde görüldüğü gibi diğer seçenekler açılacaktır.  Bu seçenekleri okuyarak kendinize göre seçenekleri ayarlayabilirsiniz. Burada en önemli yapmanı gereken ayar kırmızı ile yazılmış alandır.

Çevrimdışı posta verilerini bilgisayarımda tut
Google hesabınızda oturumu kapattığınızda veya şifrenizi değiştirdiğinizde, cihazınızda depolanan veriler silinmez. Cihazınızdaki hesap verilerini silmek için çevrimdışı postayı devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.
Bilgisayarımdaki çevrimdışı posta verilerini sil
Gmail ürününe tekrar giriş yaptığınızda verilerin bilgisayarınızla yeniden senkronize edilmesi gerekecek. Posta kutusunun yeniden senkronize edilmesi birkaç saat sürebilir.

İlk seçenek kendi şahsi bilgisayarınızı kullanıyorsanız iyi bir seçenektir. Eğer sık sık sizin olmayan bir bilgisayarlardan giriş yapıyorsanız ikinci seçenek idealdir. Açıklamayı dikkatli okuyarak kendini kullanmanıza göre bir tercih yapın.

Bir yorum bırakınız...

*