Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli | Sonsuz Teknoloji Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli | Sonsuz Teknoloji

Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir, Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Power suply

Power supply 500 watt gibi güç kaynakları seçilirken dikkat edilmesi gereken etmenler vardır. Bu etmenler sizin bilgisayarınızla daha kaliteli iş yapmanız için önemlidir. Örneğin size gelen güç ile güç kaynağınız uyumsuzluk göstermesi, güç kaynağınızın bilgisayarınız ile uyumsuzluk göstermesi çeşitli sorunlar yaratır.Güç kaynağınız çalışmaz, böylelikle bilgisayarınızda işlevsiz hale gelir. Hatta küçük bir ihtimalde olsa güç kaynağınız voltaj uyumsuzluğundan yanabilir. Bu tarz problemlerle karşılaşıp yüksek meblağlar ödememek yerine kullanıcılar güç kaynağı alışverişinde eskiye göre daha dikkatlidir.

Çünkü bundan on beş sene önceye kadar piyasa isimsiz bir sürü güç kaynağı ile doluydu. Kullanıcılar zamanla ucuz olduğu için aldıkları üreten firması belli olmayan güç kaynaklarını çöpe atmak zorunda kaldılar. Böylece bazı dürüst firmalar öne çıkarak güç kaynağı alışverişinde güven sağlandı.

Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir?

güç kaynağı

Power supply Türkçesi güç kaynağı anlamına gelen bir bilgisayar donanımı olmaktadır. Bilgisayara giren elektriği yönetir ve ana karta iletmektedir. Gelişen teknoloji ile yeni ekran kartları, işlemci vb. bilgisayar bileşenleri daha çok güç harcamaktadır. Bu yüksek güç ihtiyacının en az ısı ve en çok verimle karşılanması eskiye nazaran daha çok önem arz etmektedir. Özellikle oyuncular tarafından büyük önem taşıyan güç kaynağı bu ölçütler ile bilgisayara entegre edilmektedir.

Besleme Konektörleri Sisteminizle Uyumlu mu?

Alacağınız güç kaynağının konektörlerinin cihazınızla uyum içinde olması gerekmektedir. Eğer güç çıkışı bir ekran kartınız varsa özellikle dikkat etmelisiniz yoksa bileşenlere güç ulaşmadığı için bilgisayarınız çalışmamaktadır. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla aparat (fare, fan, led aydınlatma vb.) varsa 4 pin molex konektör sayısına bakmanız gerekmektedir. Üreticiler genelde güç kaynakları çok çeşite uygun olsun diye 6+2 pin, 4+4 pin vb. varyasyonlarda üretmektedir.

Ürün Kalitesi ve Markalar

Piyasadaki markası bilinmeyen bilgisayar bileşenlerinden (power supply), ürünleri yüzeysel (fare, klavye vb.) olan firmaların ürünlerinden uzak durulmalıdır. Çünkü görüntüsü kaliteli olan bir paketten çıkan ürününde iyi olması beklenmemelidir.

Bu tarz ürünler kalitesiz sayılır ve bu tarz ürünlere sahip firmalardan alışveriş yapılmamalıdır. Aksi takdirde büyük ekonomik zararlar edilebilir. Bu firmalar küçük kuruluşlar olduğu için müşteri mağduriyeti de giderilmeyebilir. Alınan güç kaynağının +80 Bronz Sertifikası, gerçek gücü iletebilmesi, aktif PFC – Voltaj ve Akım Koruması olması çok önemlidir. 400w (350 peak) yazan ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır, çünkü gerçek gücü iletmemektedir.

Marka olarak ise adı duyulmuş bilgisayar bileşenleri satan firmalar tercih edilmelidir. Örneğin: Cooler Master, Corsair, Xilence, Zalman, High Power, Xigmatek bu alanda en iyi firmalardır. Eğer biraz daha ucuz bir power supply istiyorsanız: Thermaltake, FSP, Ocz, Aerocool, Silverstone, Seasonic, Foem, Deep Cool, Nagas, Antec gibi markaları tercih etmelisiniz. Ancak ismi az duyulmuş: Hadron, Quake, Hyper, Platoon, Codegen, Frisby, Boost, Bross gibi markaları tercih etmemelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...