Google Drive ve OneDrive Otomatik Yedekleme ∞ Sonsuz Teknoloji

Google Drive ve OneDrive Otomatik Yedekleme

google drive ve ondrive yedekleme

Bilgisayarda fotoğraf, video, belge gibi her türlü dosyayı  Google Drive ve OneDrive gibi bulut depolamalarda otomatik olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Bulut depolama ile bilgisayarınıza gelebilecek her türlü zarar karşısında verileriniz güvende olur. Bu yazımızda Google Drive ve OneDrive Otomatik Yedekleme konusunu ele alacağız.

Dosyaları Google Drive’a Otomatik Yedekleme

Google, 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Daha fazla depolama alanları için ücretlendirme talep edilir. Dosyalar Google Drive’a otomatik olarak nasıl yedeklenir?

yedekle ve senkronize et

 • Bilgisayarınıza Google’dan Yedekleme ve Senkronizasyon yapabilmek için “Yedekle ve Senkronize Et” uygulamasını indirin
 • Uygulamayı yükleyin ve hesabını ile oturum açın.

google drive yedekle

 • Oturum açtıktan sonra yedeklerini alabileceğiniz klasörleri seçmek için karşınıza bir ekran gelecektir burada yedeklemek istediğiniz klasörleri seçerek ilerleyebilirsiniz.
 • Fotoğrafları ve videoları Google Fotoğraflar’a ayrı olarak yedeklemek istiyorsanız, Google Fotoğraflar’a fotoğraf ve video yükle seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve devam edin.
 • Google Drive’ın Sürücüm bölümündeki tüm dosya ve klasörleri yerel depolamaya senkronize etmek için Sürücümdeki her şeyi senkronize et seçeneğini seçin. Veya, yalnızca belirli klasörleri eşitlemek için Yalnızca bu klasörleri eşitle’yi seçin.
 • Yedekle ve Senkronize Et istemcisinin kurulumunu tamamlamak için Başlat’ı tıklayın .

Yedekle ve Senkronize Et istemcisinin daha sonra PC’nizde değişiklik yapmak isterseniz, sağ alt kısımdan sistem tepsisindeki Google’dan Yedekle ve Senkronize Et simgesini seçin ve Ayarlar > Tercihler’e gidin .

OneDrive Kullanarak Dosyaları Yedekleme

OneDrive, Microsoft’un bulut depolama hizmetidir. OneDrive’da Google Drive gibi fotoğraflar, videolar, belgeler gibi tüm dosyaları yedekler.  OneDrive, 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlar daha fazla depolama alanı için ücret ödemeniz gerekir. OneDrive, Windows 10 ile varsayılan olarak gelir. OneDrive yüklü değilse Microsoft sayfasından OneDrive’ı indirin

.

oonedrive Yardım ve ayarlar

 • Sağ alttan sistem tepesinden OneDrive simgesini seçin
 • Oturum açık değilse Microsoft hesabınız ile Oturum açın.
 • Yine sağ alttan sistem tepesinden OneDrive simgesini seçin ve Yardım ve Ayarlar > Ayarlar’a gidin.
 • Yedekleme sekmesine geçin ve Yedeklemeyi yönet’i seçin
 • Yedeklemek istediğiniz klasörleri seçin.
 • Yedeklemeyi başlat’ı seçin.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için tekrar Tamam’ı seçin .

Bilgisayarınızdaki diğer klasörleri OneDrive’a yedeklemek / eşitlemek istiyorsanız, sembolik bağlantılar kullanmanız gerekir.

Google Drive ve OneDrive

Google Drive, bilgisayarınızda herhangi bir konumda klasör yükleme özelliğiyle OneDrive’dan önemli bir adım öndedir. Ayrıca OneDrive 5 Gb ücretsiz depolama sunarken Google Drive 15 GB ücretsiz depolama avantajı sunar. OneDrive, iş ekip çalışmalarında Office365 ile gelen önemli avantajlarını unutmamak lazım. Bireysel kullanıcı için Google Drive, ekip çalışmaları için OneDrive iyi bir tercih olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*