Green Screen (Yeşil Ekran) Nedir? Nerede, Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Green Screen (Yeşil Ekran) Nedir? Nerede, Nasıl Kullanılır?

Green Screen Nedir

Green Screen Nedir? Nerede, Nasıl kullanılır? Green Screen teknolojisi olarak bilinen bu teknoloji genel olarak Yeşil Ekran teknolojisi olarak da bilinir.

Filmlerde kullanılan bu teknoloji kendini o kadar geliştirmiş durumda ki bireysel olarak telefonlardan bile kullanma imkânınız bulunuyor. Genel olarak arkaplan kaldırma amacı ile kullanılan bu yöntem gelişmiş film sektörlerinde kurgusal karakterleri sahneye yerleştirmek için de kullanılıyor.Yeşil renkte bir perde ile yapılan bu yöntem sıkça kullanılan bir yöntem. Ana amacı kendini diğer renklerden ayıran Yeşil perdeyi renk takip sistemi ile ortadan kaldırmak ve yerine başka bir şey koymak. Bu şekilde değişim yapma işlemi hem oldukça basit hem de derinlik algısını bozmuyor.

Green Screen (Yeşil Ekran) Nerede Kullanılır?

Green Screen (Yeşil Ekran) Nerede Kullanılır

Green Screen nerede kullanılır? Green Screen teknolojisini sadece sinema sektöründe değil video konusunun yer aldığı her alanda gözlemleyebilirsiniz.

Canlı yayınlarda, Haber yayınlarında, Canlı TV Programlarında ve hatta telefonlarda açılan canlı yayınlarda bu özelliği gözlemleme imkânınız bulunmakta. Bilgisayar üzerinden oyun videolarının hazırlandığına çoğu kez şahit olmuşsunuzdur. Kameralarının fazla yer kaplamaması için arkaplanlarını kaldıran yayıncılar ve video çekenler yeşil ekran teknolojisinden yararlanıyor.

Yeşil ekran teknolojisinde arkaplanları kaldırmak için sonradan işlemler yapılabiliyor olsa da Canlı yayınlarda tercih edilen yöntem anlık olarak müdahale yöntemidir. Gelişmiş teknoloji ve yapay zekâ sayesinde bu işlemleri canlı ve anlık olarak yapmak artık mümkün durumda.

Green Screen (Yeşil Ekran) Nasıl Kullanılır?

Green Screen Nasıl Kullanılır? Green Screen teknolojisi herkesin kullanabileceği yöntemdir ancak kullanılacak olan bu yöntem birden fazla maddeye ayrılmaktadır.

İlk madde standart kullanım ikinci madde profesyonel kullanım. Profesyonel kullanım için atılacak adımlarda bu teknolojiyi gerçekten iyi bilen kişiler tercih edilmeir ve hatta özel eğitim almakta. Bunun yanı sıra Standart kullanımda yapılanlar genel olarak yayın sırasında ya da video sırasında arkaplanda olanları silmektir.

Standart Green Screen Kullanımı Nasıl Olur?

Green Screen Nasıl Kullanılır

Yöntemlerden birisi olan standart Green Screen kullanımı nasıl olur? Bu kullanım için atacağınız adımlar oldukça basit.

Yayın amaçlı olarak arkaplanları kaldırmak istiyorsanız kullanmanız gereken uygulama OBS Studio uygulaması. Söz konusu uygulama masaüstü cihazlarda kullanılmakta. Kameranızın denk geldiği alanın tamamını yeşil ekran ile kaplamanız gerekmekte.

Bu işlemlerden sonra yapmanız gereken OBS Studio uygulamasını çalıştırmak ve adımları izlemek;

  • OBS Studio uygulamasını çalıştırın.
  • Kaynaklar alanında “+” butonuna basarak yeni kaynak ekleme panelini açın.
  • Video yakalama aygıtını seçin ve ardından
  • Gelecek olan panelde anlık olarak kullandığınız kamera bileşenini seçin.
  • Ekleme işleminden sonra kaynaklar kısmına gelen video yakalama aygıtına sağ tıklayın ve filtreler seçeneğini seçin.
  • Gelecek olan panelden görsel filtreler olan alanın altında “+” butonuna tıklayın.
  • Gelecek seçenekler arasından Chrome Anahtarı seçeneğini seçin.
  • Son olarak damlacık aracı ile perdenizin rengini seçin ve ince ayarlamaları yapın.

Profesyonel Green Screen kullanımı nasıl olur? Profesyonel olarak Green Screen kullanımı yapabilmek için mutlaka özel eğitim alanlarından eğitim almanız gerekmekte.

Bu eğitimlerden sonra bazı teknikleri öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendiniz de pratikler yaparak geliştirmelerde bulunabilirsiniz.

Green Screen teknolojisinde profesyonel alanlarda çalışıldığı zaman ciddi anlamda bilgi birikimi ve güç isteyen profesyonel programlar kullanılmaktadır. Bu programlardan en başarılısı Adobe Premier ve Adobe After Effects programları diyebiliriz. Bu programlarla profesyonel sahneler hazırlayabilirsiniz. Özellikle Adobe After Effects özel sahneler tasarlamak için kullanılan bir programdır.

  1. Yeşil ekrandan bilgim vardı ancak nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde anlatmanız çok iyi olmuş, bu bilgi yapacağım bir proje de kesinlikle çok işime yarayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*