Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

gürültü engelleyici kulaklıklar

Gürültü giderici özelliği ile son yılların popüler kulaklık seçeneklerinden biri olan gürültü önleyici kulaklık modelleri çalışma sistemi bakımından % 85’e varan gürültü önleme özelliğine sahiptir. Tamamen gürültüyü gidermese de büyük ölçüde gürültü önleyen bu cihazların çalışma prensibi de merak konusudur.

Sıradan kulaklıklardan çok farklı olan ve gürültüden uzak bir ortamda müzik dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir modeldir. Gürültüyü engellediği için kullanıcı müziğin bütün ritimlerini tam anlamıyla duyabilmektedir. Gürültü giderici kulaklıklar uçak kabinlerinde kullanılan kulaklıklardır.

1950 yılında ilk defa kullanılmıştır ve 1970 yılında piyasaya sürülmüştür.  Günümüzde ise piyasada bu kategoride birçok kulaklık modeli üretilir.

Gürültü Önleyici Kulaklık Nasıl Çalışır?

Kulaklık teknolojisinin son noktası olan Noise Cancelling kulaklık modelleri günümüzde gelişimine devam etmektedir. Bu kulaklıklar ilk aşamada gürültülü ortamlarda çalışmak zorunda kalanlar için üretilmiştir. Daha sonra müzik dinlemek isteyenler için gürültü engelleyici modeller üretilmiş. Gürültü giderici kulaklıkların çalışma özelliği şu şekildedir:

  1. Dışarıdan gelen ses kulaklıkta bulunan ve dışarıdaki sesi çeken mikrofon tarafından çekilmektedir. Bu mikrofon gürültüyü kulaktan önce almaktadır. Bu özel mikrofonlar sadece özel gürültü engelleyici kulaklarda bulunur.
  2. Dışarıdan gelen sesi çeken bu mikrofon ters frekans şeklinde sesi kulağa gönderir. Bu şekilde temiz bir ses oluşur ve gürültü ortadan kalkar. Dinlenen müzik bu gürültüden etkilenmez.
  3. Bu sistem değişik frekansları % 85, sabit frekansları ise % 99 engeller. Gürültü önleyici kulaklık
    sabit motor sesi ve benzeri sesleri neredeyse tamamına yakınını kesebilir. Özellikle uçaklardaki motor sesini bu kulaklıklar tam anlamıyla keser. Bu kulaklıklar herkes için aynı etkiyi oluşturur.
  4. Gürültüyü engelleyen kulaklıklar sadece telefondan enerji almaz. Kulaklığın kendine özgü bataryası vardır ve bu batarya sayesinde gürültüyü maksimum seviyede engelleyebilir.

Gürültü giderici kategorisinde iki çeşit ürün bulunur;

Pasif gürültü giderici kulaklıklar daha çok yalıtım malzemeleriyle yapılır. Ancak bu ürünlerde gürültü engelleme seviyesi 8 dB ve 25 dB değişmektedir.

Aktif gürültü engelleyiciler ise yukarıda bahsettiğimiz gürültü emici mikrofon sistemine sahip olan modellerdir. Bu modellerde ise büyük oranda gürültü engellenir. Gürültü önleyici kulaklık modelleri yapısal anlamda farklıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...