İnternet Solucanı Nedir ve Tehlikeli midir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternet Solucanı Nedir ve Tehlikeli midir?

internet solucan

İnternet solucanları adını eskiden daha sık duyardık, şuanda eskisi kadar duymasak da halen İnternet dünyasında varlar. Solucanlar nedir, nasıl yayılırlar ve bilgisayar korsanları tarafından nasıl kullanılır?

İnternet Solucanlar Gerçek Dünya Parazitleri Gibi Yayılır

Kötü amaçlı yazılımların çoğu, sizi şüpheli yazılımları indirmeye kandırarak veya iyi niyetli e-posta eklerini destekleyerek bilgisayara sızmaya çalışır. Ancak solucanlar farklıdır. Solucanlar, virüslerden veya truva atlarından farklı olarak, bir bilgisayarın işletim sistemi düzeyinde önceden var olan güvenlik açıklarından yararlanır. Solucanlar aynı zamanda bağımsız bir yazılım veya dosyadır ve genellikle yazılım indirmeleri yerine bir bilgisayar ağında dolaşırlar.

İnternet solucanının işlevi gerçek hayattaki parazitlere benzer. Kendisini mümkün olduğu kadar çok sayıda ana bilgisayar üzerinde çoğaltır. Solucan dosyalarınızı bozmaz veya bilgisayarınızı bozmaz. Herhangi bir şey olursa, solucan, donanım kaynaklarını veya İnternet bant genişliğini emerek bir bilgisayarı veya ağı yavaşlatır.

Solucanlar sessizce ağlar üzerinden kendilerini çoğaltabildiklerinden, büyük çaplı virüs saldırıları veya hükümetler ve işletmelere yapılan fidye saldırıları için kullanılan iyi bir araç olarak kullanılabilirler.

Tek başlarına, solucanlar çoğunlukla zararsızdır. Elbette, bilgisayarları yavaşlatıyorlar ve yüksek hızlı ağları salyangozlara çeviriyorlar, ancak dosya bozucu virüsler ve yüz bin dolarlık fidye yazılımlarıyla karşılaştırıldığında solucanlar zararsızdır.

Solucanlar sistem açıklarını hedef alıyor. Sinir bozucu derecede sık rastlanan yazılım güncellemeleri çağında, bu güvenlik açıkları her hafta değişiyor. Ek olarak, bir bilgisayar korsanı bir solucan yaydığında, teknoloji şirketlerine etkin bir işletim sistemi güvenlik açığı olduğunu söylüyorlar. Teknoloji şirketleri bu solucanı kurum içi testler veya virüsten koruma şirketlerinden gelen raporlar yoluyla tespit ettiklerinde solucanı mümkün kılan güvenlik açığını yayarak yanıt verirler.

Solucanlardan Kaçınmak

Solucanlar haberiniz olmadan bir ağ üzerinde seyahat edebilir, virüs ve trojanların manuel olarak bir bilgisayara indirilmesi gerekir. Ancak sık sık sistem güncellemeleri ve dahili antivirüs yazılımı nedeniyle, solucanlar hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. İşletim sisteminizi ve anti-virüsünüzü güncel tutun otomatik güncellemeleri etkinleştirin yeterli olacaktır. Hala Windows XP kullanıyorsanız, çok fazla risk altındasınız demektir.

Yazılım indirme yoluyla veya hatta virüslü bir e-posta ekini açarak solucan alabilirsiniz. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan solucanlar dahil korumak istiyorsanız, dosyalarınızı indirmeyin veya güvenmediğiniz kaynaklardan gelen e-posta eklerini açmayın.

Windows PC’ler, Windows Defender adlı güvenilir bir anti-virüs yazılımı ile birlikte gelir. Bilgisayarınızı otomatik olarak virüslere karşı tarayabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...