İnternet Solucanı Nedir ve Tehlikeli midir? | Sonsuz Teknoloji İnternet Solucanı Nedir ve Tehlikeli midir? | Sonsuz Teknoloji

İnternet Solucanı Nedir ve Tehlikeli midir?

internet solucan

İnternet solucanları adını eskiden daha sık duyardık, şuanda eskisi kadar duymasak da halen İnternet dünyasında varlar. Solucanlar nedir, nasıl yayılırlar ve bilgisayar korsanları tarafından nasıl kullanılır?

İnternet Solucanlar Gerçek Dünya Parazitleri Gibi Yayılır

Kötü amaçlı yazılımların çoğu, sizi şüpheli yazılımları indirmeye kandırarak veya iyi niyetli e-posta eklerini destekleyerek bilgisayara sızmaya çalışır. Ancak solucanlar farklıdır. Solucanlar, virüslerden veya truva atlarından farklı olarak, bir bilgisayarın işletim sistemi düzeyinde önceden var olan güvenlik açıklarından yararlanır. Solucanlar aynı zamanda bağımsız bir yazılım veya dosyadır ve genellikle yazılım indirmeleri yerine bir bilgisayar ağında dolaşırlar.

İnternet solucanının işlevi gerçek hayattaki parazitlere benzer. Kendisini mümkün olduğu kadar çok sayıda ana bilgisayar üzerinde çoğaltır. Solucan dosyalarınızı bozmaz veya bilgisayarınızı bozmaz. Herhangi bir şey olursa, solucan, donanım kaynaklarını veya İnternet bant genişliğini emerek bir bilgisayarı veya ağı yavaşlatır.

Solucanlar sessizce ağlar üzerinden kendilerini çoğaltabildiklerinden, büyük çaplı virüs saldırıları veya hükümetler ve işletmelere yapılan fidye saldırıları için kullanılan iyi bir araç olarak kullanılabilirler.

Tek başlarına, solucanlar çoğunlukla zararsızdır. Elbette, bilgisayarları yavaşlatıyorlar ve yüksek hızlı ağları salyangozlara çeviriyorlar, ancak dosya bozucu virüsler ve yüz bin dolarlık fidye yazılımlarıyla karşılaştırıldığında solucanlar zararsızdır.

Solucanlar sistem açıklarını hedef alıyor. Sinir bozucu derecede sık rastlanan yazılım güncellemeleri çağında, bu güvenlik açıkları her hafta değişiyor. Ek olarak, bir bilgisayar korsanı bir solucan yaydığında, teknoloji şirketlerine etkin bir işletim sistemi güvenlik açığı olduğunu söylüyorlar. Teknoloji şirketleri bu solucanı kurum içi testler veya virüsten koruma şirketlerinden gelen raporlar yoluyla tespit ettiklerinde solucanı mümkün kılan güvenlik açığını yayarak yanıt verirler.

Solucanlardan Kaçınmak

Solucanlar haberiniz olmadan bir ağ üzerinde seyahat edebilir, virüs ve trojanların manuel olarak bir bilgisayara indirilmesi gerekir. Ancak sık sık sistem güncellemeleri ve dahili antivirüs yazılımı nedeniyle, solucanlar hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. İşletim sisteminizi ve anti-virüsünüzü güncel tutun otomatik güncellemeleri etkinleştirin yeterli olacaktır. Hala Windows XP kullanıyorsanız, çok fazla risk altındasınız demektir.

Yazılım indirme yoluyla veya hatta virüslü bir e-posta ekini açarak solucan alabilirsiniz. Kendinizi kötü amaçlı yazılımlardan solucanlar dahil korumak istiyorsanız, dosyalarınızı indirmeyin veya güvenmediğiniz kaynaklardan gelen e-posta eklerini açmayın.

Windows PC’ler, Windows Defender adlı güvenilir bir anti-virüs yazılımı ile birlikte gelir. Bilgisayarınızı otomatik olarak virüslere karşı tarayabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...