Termal Macun Nedir ve İşlemciyi Nasıl Soğutur? | Sonsuz Teknoloji

Termal Macun Nedir ve İşlemciyi Nasıl Soğutur?

Thermal Paste

Bilgisayar sorunlarından kendi kendine kapanma sorununun en önemli sebeplerinden biri işlemci ısnma sorunudur. İşlemci ısınmasını çözmenin yolu da işlemciye termal macun sürmektir. Bu makalede sizlere termal macun hakkında termal macun nedir ve termacun işlemciyi nasıl sığutur gibi konular hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Termal Macun Nedir?

Termal macun, termal gres olarak da bilinir. Termal macun, işlemci ve ısı emici arasına uygulanan krem şeklinde bir maddedir. Termal macunu elektronik mağazalarından, küçük termal macun tüplerde satın alabilirsiniz.

Bazı CPU ısı emicileri önceden monte edilmiş termal macun ile gelir. Termal macun sürülü değilse sıfır bir bilgisayar olsa bile termal macunu işlemciye sürmeniz gerekir.

Termal macunun rolü, ısıyı CPU’dan ve soğutucuya aktarmaya yardımcı olmaktır. Isı emicisi daha sonra ısıyı donanımdan uzaklaştırır. CPU çalışmaya bağladığı zamanlarda termal macun CPU’yu serin tutar.

Termal Macun Nasıl Çalışır?

İşlemciler çok ısınabilir, bu nedenle mümkün olduğunca çabuk ısı çekmek gerekir. Bilgisayarın donanım parçalarını yakından incelediyseniz. ısı emicisinin CPU’ya temas halinde olduğunu görmüşsünüzdür.

İşlemcinin yüzeyi ve ısı emicisinin temas plakası küçük oluklar ve boşluklarla kaplıdır. Düzgün bir şekilde kapatılmazsa, bu boşluklar işlemci ile ısı emicisi arasında hava oluşur ve ikisi arasındaki ısı transfer verimliliğini azaltır.

Termal macun bu noktada devreye girer. Termal macun sadece iyi bir ısı iletkeni olmakla kalmaz, aynı zamanda donanımın yüzeylerindeki küçük boşluklara ve olukları doldurur. Zamanla, termal macun eskir ve kurur. Kuruluk ısı iletim etkinliğini azaltır ve CPU’nun ısınmasına neden olur.

Termal Macun Nasıl Uygulanır?

En basit uygulama yöntemi, işlemcinin ortasına bezelye büyüklüğünde bir damla macun yerleştirmektir. Ardından, dört köşeye eşit basınç uygulayarak ısı emicisini işlemciye sürün. Bu, termal macunun ezilmesini ve yüzey boyunca eşit olarak dağıtılmasını sağlar.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, macunda kabarcık veya boşluk olmamasını sağlamak önemlidir. Bunlar havanın içeri girmesini ve ısı dağılımını engeller.

Bir yorum bırakınız...

*