HDMI ARC Nedir ve Nasıl Çalışır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

HDMI ARC Nedir ve Nasıl Çalışır?

hdmı arc

HDTV, ev sineması, soundbar’ı veya A/V alıcı, cihazınızların arka kısmında HDMI girdilerinin birinin altında “ARC” yazan küçük bir yazı fark etmişsinizdir. HDMI; modern TV, konsol ve sinema sistemlerinde görüntü girişi ve çıkışı olarak kullanılıyor. Sürekli gelişen HDMI, 2.0 sürümü ile 4K, 2.1 sürümüyle de 8K veri transferi yapabiliyor.

ARC Ne demektir?

ARC veya “Audio Return Channel-Ses Dönüş Kanalı“, birçok modern TV’de, ev sinemasında, soundbar’ında ve TV alıcılarda yerleşik bir HDMI’dır. Bu sıradan bir HDMI portu değil. Ses kablolama ihtiyaçlarınızı basitleştirecek bir potansiyele sahiptir. Bunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını çoğu kişi bilmez.

Ses Dönüş Kanalı (ARC) Nasıl Çalışır?

Teorik olarak, HDMI ARC’in TV’niz ve ses sistemi arasında bir bağlantıya  yardımcı olur. Yani HDMI görüntü kalitesinin ses kaliteli halidir. HDMI destekli TV ve ses sisteminiz bu özellikle donatılmışsa, sesleri TV’den ev sineması alıcısına kolayca aktarabilir ve  TV üzerinden ses dinlemek yerine ev sinema sisteminizin hoparlörlerinden kaliteli sesle TV’nizi izleyebilirsiniz.  Bu bağlantıyı yine HDMI kablo ile yapabilirsiniz.

ARC ile, ses sinyallerini ekstra kablolara gerek kalmadan ev sinema sistemine aktarmak için TV’ye bağladığınız aynı HDMI kablosunun avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ARC’nin güzelliği çok yönlülüğünde açıktır. Bir seviyede Netflix, Pandora, YouTube ve daha birçok yerleşik akışlı uygulamalar da dahil olmak üzere dahili TV kaynaklarından gelen sesleri bir ev sinema sistemine aktarabilir. Başka bir seviyede ses, oyun konsolu veya Blu-ray gibi diğer bağlı cihazlardan bir ev sinema sistemine aktarılabilir. Bu gibi durumlarda, TV’niz diğer tüm kaynaklara bağlı bir merkez haline gelir. Bununla birlikte, ARC yoluyla harici kaynaklardan gelen seslerin tüm TV’lerde çalışmayabileceğini unutmayın. Cihazların HDMI ARC’yi destekliyor olması gerekir.

Ses Dönüş Kanalını Etkinleştirme (HDMI ARC)

Yapmanız gereken ilk şey, hem TV’niz hem de ses alıcınızın HDMI ARC özelliğine sahip olmasını ve cihazınızın ayarlarında bir seçenek olarak bulunmasını sağlamaktır. TV ve ev sinemasının ARC’yi destekleyip desteklemediğini belirlemenin bir yolu, TV’nizdeki HDMI girişlerinin ve ev sinema sisteminizdeki HDMI çıkışlarının etiketlemesini manuel olarak kontrol etmektir. Cihazlarınızın arka panelini kontrol ettiğinizde HDMI ARC portunu görmeniz gerekli. Her iki cihazda da “ARC” veya HDMI ARC etiketini görüyorsanız, eğlence sisteminizin bu teknolojiyi desteklemektedir.

Bir sonraki adım, Ev sinema sisteminde ve TV’nizin menülerinden bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekir. TV’nizin HDMI ayarlarında dolaşın ve etkinleştirmek için bir seçenek görebilirsiniz. Ev sinema sistemlerinde, uzaktan kumanda üzerinde bu özelliği bulmanız muhtemeldir, bu nedenle bir düğmeyi bir tıklama ile kolayca bulup etkinleştirebilirsiniz.

Teorik olarak, bu özelliği kullanmak bir HDMI kablosunu bir TV’ye bağlamak kadar basit olmalıdır. Ancak, hepsi bu değil. Bazen,  değişkenlerin eksikliği nedeniyle komplikasyonlar ortaya çıkıyor. Ayrıca, HDMI ARC özelliğinin dezavantajları var.

Örneğin, ARC başlangıçta TV’nin dijital ses çıkışını değiştirmek için tasarlandığından, yalnızca SPDIF çıkışından geçecek olan aynı DTS, PCM ve Dolby Digital ses kayıtlarının yayınını destekler. Dolayısıyla, şu anda DTS-HD Ana Ses veya Dolby TrueHD iletimini desteklemez. Ayrıca ARC, çoğu TV ARC vasıtasıyla iki kanallı olduğu için tam bir 5.1 kanal surround sesin keyfini çıkarmanıza izin vermeyebilir.

 

 

Bir yorum bırakınız...

*

laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...
ios 14 güncelleme

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ...
Nvidia GeForce RTX 3080

Oyun İçin En iyi Ekran Kartları (GPU) 2020

Bilgisayarda iyi bir performasla oyun oynamak için  en önemli bilgisayar donanım parçası ...
pdf sıkıştırma

Yüksek Boyutlu PDF Dosyası Windows’ta Nasıl Sıkıştırılır?

Bir belge, PDF olarak elinize ulaştığında belgeyi tarayan kişi gerekli minimize ayarları ...