Hızlı Ezber Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Hızlı Ezber Nasıl Yapılır?

ezber
Ezberlemek, okullarda da sıklıkla karşımıza çıkan, sürekli olarak hayatımızda olan bir aktivitedir. Hızlı ezber yapmak hem bize bazı konularda başarılar getirebileceği gibi, zihnimizi de çalıştıracaktır. Hızlı ezber yapmak için bazı antrenmanlar yapmanız gereklidir. Eğer başarılı ve hızlı biçimde ezber yaparsanız, metinleri çok daha rahat okuyabilirsiniz. Ezber yaparak, zihninizin kapasitesini de geliştirmeniz mümkündür.Hızlı ve kolay ezber yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz önerilir:

Konsantre olun

Konsantrasyon her konuda önemlidir. Bu konular dahilinde elbet ki ezberleme de vardır. Eğer ezber yeteneğinizi güçlendirmek istiyorsanız, ezberleme esnasında konsantre olmanız gereklidir. Eğer konsantre olarak ezber yaparsanız, çok daha hızlı ezberlersiniz, çok daha kolay ezber yapabilirsiniz. Bu nedenle, her zaman konsantre olarak ezber çalışması yapmanız önemlidir.

Pratik yapın

Sürekli bir şeyler ezberlemeye çalışın. Bol bol pratik yapın. Böylece ezber yeteneğiniz gelişir. Örneğin, hoşunuza giden şiirleri ezberleyin ve arkadaşlarınıza okuyun ya da bilgi edinmek istediğiniz bir konu hakkındaki ufak metinleri ezberleyin. Böylece hem genel kültür açısından zenginleşir, hem de ezber yeteneğinizi güçlendirmiş olursunuz.

Cümleleri ezberlemeye çalışın

Kelimeyi hatırlamak önemlidir, insanların düşüncelerini iletmek ve ifade etmek için kullandıkları özel bir araçtır. Belirli bir kelimenin metinde nasıl kullanıldığına dair örnekler bulun.

Sadece kelimeyi değil aynı zamanda komşu cümleleri de kaydedin. Örneğin, “bencil” kelimesini hatırlamanız gerekiyorsa, şunu yazabilirsiniz: «bencil ve öfkeli kişi.»

Karşıt anlamı olan kelimelerden (zıt) ve benzer anlamlara sahip sözcükleri ezberleyin.  Farklılıkları ve benzerlikler ile beyin aralarında bağlantı kurar.

Öyküleri oluştur

Öğrenciler genellikle hatırlamak için çok büyük miktarda yeni kelime hakkında şikayet ederler. Bu amaçla kullanılabilecek kullanışlı bir teknik vardır. Tüm bilinmeyen kelimelerin yer alacağı saçma bir hikayeyi bile  olsa hikaye oluşturun. Detaylı olarak düşünün. Beynimiz, bütün kelimelerin ötesindeki hikayeleri hatırlamayı tercih eder. Kelimeleri komik olmasından çekinmeyin.

Bol bol balık tüketin

Balık, içinde bulunan yağlar ve çeşitli faydalı maddeler sebebiyle, zihinde çok büyük olumlu etkilere sebep olmaktadır. Balık tüketiminizi artırmanız ve haftada en az iki gün balık yemeniz, zihninizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Böylece, ezber yeteneğinizin gelişmesi sağlanacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...