Kablosuz Ağı için En İyi Wifi Kanalı Nasıl Bulunur? | Sonsuz Teknoloji

Kablosuz Ağı için En İyi Wifi Kanalı Nasıl Bulunur?

wifi kanalll

Kablosuz ağın bir kanalı olduğunu biliyor muydunuz? Hayatımıza hakim olan çok sayıda Wi-Fi cihazla, tam donanımlı bilgisayarlardan Nesnelerin İnterneti’ne kadar, iletişim oldukça kalabalık olabilir.

Cihazların olabildiğince küçük bir çatışmaya sahip olmasını sağlamak için, kanallar cihazları birbirinden ayırmak ve daha iyi bir sinyal bağlantısı elde etmek için kullanılır. Kullandığınız kanal ne kadar kalabalık olursa ağ bağlantınız o kadar yavaş olur. Bu nedenle, neler olduğunu görmek için Kablosuz kanallarınızı kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Kanallar Nasıl Çalışır?

Bir kanal seçerken, 5 GHz veya 2,4 GHz bant kullanıp kullanmadığınızı bilmek çok önemlidir. 5 GHz kullanıyorsanız, yalnızca kullanılmayan kanalları arayabilirsiniz.

2,4 GHz kullanıyorsanız, yalnızca on bir kanalınız var ve seçtiğiniz kartın üstünde olan kanallarla çakışacak. Örneğin, bir kanalı 3. kanala yerleştirirseniz, kanal 1’den 5’e kadar olan kanallarla üst üste gelir. Bu, her cihazın kendi kanalı olsa bile, kalabalık bir Wi-Fi alanı için kolayca yapılabilir.

Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, birbiriyle çakışmayan kanalları seçmek. Bunu başarmanın çok kolay bir yolu var – tüm cihazlarınızın 1, 6 veya 11 numaralı kanallarda olduğundan ve birbirleriyle çakışmayacaklarından emin olun. Bu, yolları temiz tutmayı kolaylaştırır.

wifi kanal hz

Kanal Bulmak

Modem cihazların çoğu, en iyi kanalları otomatik olarak bulmaya programlanmıştır. İnternet’inizde bazen sorunlar olduğunda İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçtiğinizde size modem ayarı yaptırır . bu yapılan ayar kanal ayarıdır.

Şu anda hangi kanalların kullanılmakta olduğunu görmek istiyorsanız, bunu Windows ve Mac için inSSIDer kullanarak yapabilirsiniz. Linux kullanıcıları LinSSID‘yi kontrol edebilir. Lite sürümü ücretsizdir, ancak kullanımdan önce oluşturulacak bir hesap gerektirir. Herşeyi yükledikten ve kurduktan sonra inSSIDer’ı açabilir ve yakınınızdaki tüm kablosuz ağları kontrol edebilirsiniz. Alttaki kanalları ve üst üste binmenin nerede olduğunu bile görebilirsiniz!

Wi-Fi kanalını değiştirmek isterseniz, modeminiz aracılığıyla bunu yapabilirsiniz. Her modemin kendine özgü ara yüzü vardır, her marka modele burada bahsedemeyeceğimiz için modeminizin marka modeline göre araştırıp öğrenmeniz gerekir.

Sağlam bir Wi-Fi sinyali almak için mücadele ediyorsanız, kanalı değiştirmek bu sorunu çözmenin en iyi yolu olabilir. Yönlendiriciler genellikle kanallarını otomatik olarak ayarlarken, iyi bir iş yapıp yapmadığını ve daha az kalabalık bir alana geçiş yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*