Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? | Sonsuz Teknoloji

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

hosting-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Hosting, kelime anlamı olarak bakıldığında ‘’barındırma’’ anlamını ifade etmektedir. İnternet üzerinde de birçok hosting hizmeti sunan sistemler bulunmaktadır. Bu sistemleri genel olarak özetlediğimizde, bağlantısı çok iyi olan internet ile normal bir bilgisayara göre daha güçlü, içerisinde birçok bilginin tutulduğu ve kullanıcıların kesintisiz bir şekilde bu bilgilere erişebildiği sistem olarak tanımlayabiliriz. Böylelikle hosting ile server yani sunucu sistemleri birbirleriyle hep karıştırılır. Bu iki kavram arasında farklar,

Server; web sitesine ait olan veri ve dosyaları saklı tutan, kullanıcı kitlenin erişimine sunan bilgisayar sunucuları olarak tanımlanmaktadır. Hosting; veri saklama ve yayınlama işlemine denmektedir. Peki, hosting alırken nelere dikkat edilmelidir? Şimdi tüm detaylarıyla aktaralım.

Hosting İşletim Sistemi

İşletim sistemi daima önem taşımaktadır. Ancak Hostingler Linux ve Windows olarak 2 şekilde karşımıza çıkmaktadır. Seçtiğiniz hosting

kullanmak istediğiniz platforma göre değişiklik gösterir.

Bu iki hosting sistemlerinden herhangi birini tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta web sitenizin kodlama dilidir. Eğer kodlama dilleri, ASP ve ASPX ile yazıldıysa Windows hosting seçilmelidir. Çünkü Linux işlemtim sistemi bu dili desteklemeyecektir. Eğer ki web sitenizin kodlama dili PHP kullanıyorsa bu sefer Linux hosting sistemini tercih edebilirsiniz.

Web Alan İhtiyacının Karşılanması

Hosting denilen alan web sitenizde yazıların, resimlerin ve videoların saklanacağı oldukça geniş depolama alanıdır. Yeni bir web sitesi oluştururken ihtiyacınız olandan çok daha fazlasını satın almanız tamamen gereksizdir.

Maddi yönden çok fazla para harcanmasına neden olmaktadır. Örnek verecek olursak, sadece yazıdan ve 5-6 sayfadan oluşan bir web sitesi için hemen hemen 3-4 gb’lık bir alan satın almak fazlasıyla yeterli olacaktır. Hatta ekstra içerisine bir miktar video ve fotoğraf yükleme şansına da sahip olabileceksiniz.

Tabii ki bu şart değil. Dilerseniz 3-4 gb’lık bir alan ile başlayıp web site içerisinde ihtiyaç duyulması halinde web site kullanım alanınızı genişletebilirsiniz.

Hosting ziyaretçi Trafiği

Aynı anda web site ziyaretçi sayısını ifade eden durumdur. Trafik kotası yüksek bir hosting paketi ile bu sorunu ortadan tamamen kaldırabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*