Android Uygulamalar Yeniden Windows’a Geliyor ∞Sonsuz Teknoloji

Android Uygulamalar Yeniden Windows’a Geliyor

android windowsa geliyor

Android için geliştirilen Android uygulamalar görünüşe göre yakında Windows 10’a yüklenebilecek. Bildiğiniz üzere Android için geliştirilen uygulamalar başka işletim sistemlerinde çalıştırılamıyor. Ancak Apple, iOS için sunduğu birçok uygulamayı yeniden düzenleyerek macOS üzerinde de çalıştırabiliyor. Android için hazırlanan uygulamaların Windows’da çalıştırılması için ise BlueStacks gibi emülatör programları gerekiyor.

Bu tür programlar her ne kadar %100 verimli çalışmasalar da birçok nokta da Android kullanıcılarının işine yarayabiliyorlar. Ancak tabi ki programlar her bilgisayarda problemsiz çalışamayabiliyor. İşte Microsoft’ta Android kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Görünüşe göre Project Latte adı verilen bu proje sayesinde Windows üzerinde programsız Android işletim sistemi uygulamaları çalıştırılabilecek.

Microsoft’un Android Uygulamalar için Geliştirdiği Project Latte Nedir?

Microsoft şirketinin Android uygulamalar için Project Latte adıyla yeni bir proje başlattığını belirtmiştik. Bu projeye göre daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok Android uygulama Windows 10’da programsız çalışabilecek. Normal şartlarda Android işletim sistemi olmadığı sürece bu uygulamaları çalıştırmak oldukça güç. Çünkü uygulamaları kullanabilmek için bazı programlar kullanmak gerekekiyor. Ancak tabi ki programlar emülatör oldukları için tam performansla çalışamıyor.

İşte Project Latte olarak adlandırılan projenin amacı da Android kullanıcılarının programsız Windows 10’a uygulama yüklemesini sağlayabilmek. Kullanıcılar Windows’da bulunan Microsoft mağazasından Android uygulamalar indirebilecekler ve Windows 10’da bu uygulamaları kullanabilecekler. Projenin temeli ise görünüşe göre Windows Subsystem for Linux (WSL) aracını baz alıyor. Bu araç Windows 10 üzerinde Linux çekirdeğinin grafik hızlandırma destekli ve akıcı çalışmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Bunların yanı sıra projenin Insider programında test sürecine alındığını belirtelim. Microsoft test sürecinde Samsung ile işbirliği içerisinde gibi gözüküyor. Ancak her ne şekilde olursa olsun Microsoft’un işi bu noktada hiç kolay değil. Çünkü Google, Android ve Chrome OS haricinde ki işletim sistemlerinde Google Play Services’ın çalışmasına izin vermiyor. Bu yüzden Microsoft’un Huawei gibi bir Android alt yapısı oluşturması gerekiyor. Ancak şirket bu konu hakkında henüz bir detay paylaşmış değil.

project latte

Windows’da Android Uygulamalar Şimdilik Emülatörler ile Çalışıyor

Yazımızı bitirmeden önce Windows’da Android uygulamalar için emülatörler kullanıldığını daha detaylı şekilde belirtmek istiyoruz. Apple bazı iOS uygulamalarını macOS’lar içinde yayınlıyor. Ancak Windows’da Android işletim sistemi uygulamalarını kullanabilmek için bazı emülatörler mevcut. Bu emülatörler Windows içinde bir telefon gibi çalışıyorlar ve içerisinde birçok uygulamanın yüklenmesine izin veriyorlar.

İlgili: Windows için En İyi Android Emulatorler

Birçok sayıda yer alan emülatör programları arasında BlueStacks oldukça popüler. Ancak BlueStacks bazı bilgisayarlarda yavaş çalışabiliyor. Bu yüzden alternatif olarak kullanıcılar MEmu, Nox Player ve Ko Player gibi emülatörlere yönelebiliyorlar. Sizde eğer Microsoft’un yeni projesini beklemek yerine bilgisayarınıza emülatör yüklemek istiyorsanız bu programlardan birisini yükleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*