Android Uygulamalar Yeniden Windows’a Geliyor ∞Sonsuz Teknoloji

Android Uygulamalar Yeniden Windows’a Geliyor

android windowsa geliyor

Android için geliştirilen Android uygulamalar görünüşe göre yakında Windows 10’a yüklenebilecek. Bildiğiniz üzere Android için geliştirilen uygulamalar başka işletim sistemlerinde çalıştırılamıyor. Ancak Apple, iOS için sunduğu birçok uygulamayı yeniden düzenleyerek macOS üzerinde de çalıştırabiliyor. Android için hazırlanan uygulamaların Windows’da çalıştırılması için ise BlueStacks gibi emülatör programları gerekiyor.

Bu tür programlar her ne kadar %100 verimli çalışmasalar da birçok nokta da Android kullanıcılarının işine yarayabiliyorlar. Ancak tabi ki programlar her bilgisayarda problemsiz çalışamayabiliyor. İşte Microsoft’ta Android kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Görünüşe göre Project Latte adı verilen bu proje sayesinde Windows üzerinde programsız Android işletim sistemi uygulamaları çalıştırılabilecek.

Microsoft’un Android Uygulamalar için Geliştirdiği Project Latte Nedir?

Microsoft şirketinin Android uygulamalar için Project Latte adıyla yeni bir proje başlattığını belirtmiştik. Bu projeye göre daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok Android uygulama Windows 10’da programsız çalışabilecek. Normal şartlarda Android işletim sistemi olmadığı sürece bu uygulamaları çalıştırmak oldukça güç. Çünkü uygulamaları kullanabilmek için bazı programlar kullanmak gerekekiyor. Ancak tabi ki programlar emülatör oldukları için tam performansla çalışamıyor.

İşte Project Latte olarak adlandırılan projenin amacı da Android kullanıcılarının programsız Windows 10’a uygulama yüklemesini sağlayabilmek. Kullanıcılar Windows’da bulunan Microsoft mağazasından Android uygulamalar indirebilecekler ve Windows 10’da bu uygulamaları kullanabilecekler. Projenin temeli ise görünüşe göre Windows Subsystem for Linux (WSL) aracını baz alıyor. Bu araç Windows 10 üzerinde Linux çekirdeğinin grafik hızlandırma destekli ve akıcı çalışmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Bunların yanı sıra projenin Insider programında test sürecine alındığını belirtelim. Microsoft test sürecinde Samsung ile işbirliği içerisinde gibi gözüküyor. Ancak her ne şekilde olursa olsun Microsoft’un işi bu noktada hiç kolay değil. Çünkü Google, Android ve Chrome OS haricinde ki işletim sistemlerinde Google Play Services’ın çalışmasına izin vermiyor. Bu yüzden Microsoft’un Huawei gibi bir Android alt yapısı oluşturması gerekiyor. Ancak şirket bu konu hakkında henüz bir detay paylaşmış değil.

project latte

Windows’da Android Uygulamalar Şimdilik Emülatörler ile Çalışıyor

Yazımızı bitirmeden önce Windows’da Android uygulamalar için emülatörler kullanıldığını daha detaylı şekilde belirtmek istiyoruz. Apple bazı iOS uygulamalarını macOS’lar içinde yayınlıyor. Ancak Windows’da Android işletim sistemi uygulamalarını kullanabilmek için bazı emülatörler mevcut. Bu emülatörler Windows içinde bir telefon gibi çalışıyorlar ve içerisinde birçok uygulamanın yüklenmesine izin veriyorlar.

İlgili: Windows için En İyi Android Emulatorler

Birçok sayıda yer alan emülatör programları arasında BlueStacks oldukça popüler. Ancak BlueStacks bazı bilgisayarlarda yavaş çalışabiliyor. Bu yüzden alternatif olarak kullanıcılar MEmu, Nox Player ve Ko Player gibi emülatörlere yönelebiliyorlar. Sizde eğer Microsoft’un yeni projesini beklemek yerine bilgisayarınıza emülatör yüklemek istiyorsanız bu programlardan birisini yükleyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...