IBM Watson Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

IBM Watson Nedir Ne İşe Yarar?

IBM Watson

IBM’in yapay zeka ürünü olarak tanıtılan IBM Watson,  adını Thomas J. Watson’dan alıyor. Bir yapay zeka ürünü olarak programlanmış olan IBM Watson sözlü sorulara cevap vermesi için tasarlanmış, tasarım aşamasında farklı özelliklere sahip olacak entegrasyonlar yapılmıştır. Endüstriyel uygulamalar ile uyumlu bir şekilde çalışan, dijital dönüşümü ile yapay zekaları şekillendirme yöntemleri geliştiren IBM Watson şu özelliklere de sahip:

1 ) Kanser Teşhisi

2013 yılında sağlık sektöründe kullanılacak bir ürün olarak başvurusu yapılan IBM Watson akciğer kanserleri, teşhisi, tedavisi konularında tıbbi kararlar almak için Başlatılan proje onunda IBM Watson yeni ilaçların yapımında, hasta randevularının düzenlenmesinde, onkoloji araştırmalarında, genom hastalıkların tedavi çalışmalarında kullanılmaktadır. IBM Watson için; kalifiye personelin az sayıda çalıştığı, gelişmiş ülkelerin sağlık araştırmalarının en önemli aktörü olacağı düşünülüyor.

2 ) Siber Suçlar İle Mücadele ve Önleme Yöntemleri

IBM Watson, sahip olduğu programlama yeteneği ile siber suçlar ile mücadele etme yöntemleri geliştiren bir yapay zeka olarak da kullanılıyor. Süper bir bilgisayar olarak dijital saldırılara karşı koymanın yanında bilgisayar taramalarını arka planda gerçekleştirerek günlük ortalama 200.000 bilgisayarın kimliğini kayıt altına alma özelliğine de sahip. Elde ettiği bilgisayar verilerini filtreleyerek sınıflandıran ve terör, siber saldırı filtrelerine takılan bilgisayarlara kimlik atayan ve ilgili birimlere bildiren IBM Watson insan odaklı araştırmalar ile kıyaslanamayacak bir hıza sahiptir.  İki yılda dünya genelinde 1.5 milyar bilgisayar taraması yapan IBM Wtason için dijital polis tanımlaması da yapılmıştır.

 3 ) Chef  Watson

IBM Watson, önemli görevleri arasında yer alan bir diğer özelliği de beslenme gereksinimlerinize göre sizlere yemek tarifleri yapmasıdır. Chef Watson uygulaması ile kilonuzu, boyunuzu ve günlük yaktığınız kalori miktarını girerek akşam yemeği için ideal kalori oranına sahip, sağlıklı besinlerden oluşan akşam yemeği tarifi alabiliyorsunuz. Siber suçlarla mücadele kadar önemli bir görev olan Chef Watson uygulaması gelecek nesillerin doğru beslenmesini sağlamak ve obezite ile mücadele etmek için tasarlanmış bir özellik olarak ülke sorunlarını ilgilendiriyor. IBM Watson tarafından oluşturulan yemek tarifleri bir kitapta toplanarak dünya genelinde satışa çıkarılmış ve 5 hafta boyunca en çok satanlar listesinde birinci sırada yer almıştır.

4 ) Kişisel araştırmalar

Bir yapay zeka ürünü olan IBM Watson sadece genel kitleye değil kişisel olarak size de hitap ediyor. Online alış verişleriniz için fiyat analizleri yapan, veri analizleri ile size ideal pazarları bulan Watson aynı zaman kullanıcı ara yüzünüz olduğu için alışkanlıklarınızı da kayıt altına alarak dönemi geldiğinde size hatırlatmalar da bulunarak alış veriş kültürünüzün gelişmesine ve düzensiz harcamaların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

5 ) Otonom araçlar

Otonom araç üreten ve tasarlayan firmalar için karar verme süreçlerini kolaylaştıran IBM Watson, yapay zeka ile yapılan test sürüşleri sırasında verileri kayıt altına alarak yapay zekaya sahip otonom araçların en az hata ile çalışmasına yardımcı oluyor. Günümüzde trafiğe çıkan akıllı araçlar ve sürücüsüz araçlar IBM Watson sayesinde yollarda boy gösteriyor. Hata seviyesinin minimal olmasını sağlayan IBM Watson hayatımızın her noktasında bize destek olan bir yapay zeka olarak geleceğimizi de şekillendiriyor.

Bir yorum bırakınız...

*

marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...
samsung galaxy m31s

Samsung Galaxy M31s Özellikleri ve Fiyatı

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, düzenlediği özel bir lansman ile orta ...
Realme V5 5G

Realme, Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu! Realme V5 5G Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Realme, düzenlediği özel bir etkinlik ile orta ...
driverbooster

Driver Yükleme Programı İobit Driver Booster Püf Noktaları

Dünyaca ünlü olup, bilgisayarın tüm driverlarını yükleme programı iobit driver booster alanında ...
Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...