Android Telefon'da Gelen Arama Ekranda Görünmüyor Sorunu Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefon’da Gelen Arama Ekranda Görünmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

bildirim

 

Akıllı telefon kullanan herkesin başına gelmiş muhtemel bir sorun olan, gelen aramanın kim olduğu ekranda görünmemesi çok can sıkıcıdır. Arayan kişinin kim olduğunu göremediğimiz zaman telefona cevap vermek istemeyiz. Bu makalede telefonunuz çalıyor ama gelen arama bilgileri ekranı görünmüyorsa, bu sorunu çözmenin püf noktalarına değineceğiz.

Telefona çağrı gelmesine rağmen telefonun halen ekran kilidinde takılı olması, android telefon kullanıcılarını en çok rahatsız eden sorunlardandır.

Bu sorun her Android işletim sistemi telefonda meydana gelmemektedir. Bu sorun genellikle  Xiaomi, Samsung, LG marka telefonların bazı modelllerinde karşılaşılan bir sorundur. Normal şartlarda telefona bir çağrı geldiği zaman ekran kilidi devre dışı olur ve telefonu cevaplama veya reddetme seçeneği karşınıza çıkar. Burada sorun çağrı geldiğinde telefon kilit ekaranın devre dışı olmamasıdır. Telefona cevap vermek için ekran kilidini açıp cevap vermeniz gerekir. Eğer telefona bu şekilde cevap veriyorsanız, telefonunuzda yazımsal bir sorun var demektir.

Yeniden Başlatın

Gelen aramanın görünmemesi sorunlarının çözümü adımlarına başlamadan önce, tüm telefon ve elektronik cihazların sorunlarının çözümü olan  yeniden başlatmayı denemeden çözüm diğer adımlarına geçmeyin. Telefonunuzu yeniden başlatın. Bu basit yöntem bir çok sorunu çözen her daim işe yarayan bir adımdır.

Önbelleği temizleyin

Telefonlarda önbelleği temizlemek her daim bir çok sorunun çözümünde başı çeken  diğer bir çözüm adımıdır. Android telefonunuzda önbelleği temizleyerek gelen arama görünmeme sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Android telefonda önbelleği temizlemeyi daha detaylı öğrenmek için bu makalemize göz atınız.

Bildirim ayarları ile çözüm

Bu makale analatıcağım tanımlar telefon modeline ve Android işletim sistemine göre farklılık gösterse de işlemler benzerdir. En azından arayacğınız şeyi bileceksiniz.

  • Telefonun “Ayarlar >Arama Ayarları >Uygulama Bildirimleri” bölümü açın. Burada işletim sisteminiz veya telefonunuz ne olursa olsun ulaşmanız gereken menü, bildirimlerdir.
  • “Çağrı” uygulamasının bildirim yetkilerinin açık olduğunu kontrol edin. “Çağrı” uygulaması bazı android sürümlerinde gizli kalmış olabilir. Bu nedenle “Çağrı” uygulamasını açmak için sistem uygulamarı alanlarını kontrol edin.
  • Bildirimleri açın, önceliği “Acil” olarak seçin.
  • Ses ve titreşim bildirimlerini açın. Gerekli tüm izinlerin açık olduğundan emin olun.

Bu alanda tüm izinleri verdikten sonra eski model telefonlarda sorun çözülmüş olması gerekir. Sorun çözülmediyse aşağıda belirtilen yöntemi deneyin.

Uygulama kaldırma ve yükleme ile çözüm

Gelen aramayı görmeme sorununa çözüm olacak yardımcı bir uygulamaya geçmeden önce, gelen aramayı görmeme sorununu oluşturabilecek telefonunuzda bir uygulama olup olmadığını bulmaya çalışın. Bu sorunu anlamanın en iyi yolu sorun başladığı zamanlarda yüklediğiniz yeni bir uygulama veya telefonunuzda yer alan bir uygulamanın güncellemesi soruna sebep olmuş olabilir. Bu nedenle uygulamaları tek tek devre dışı bırakarak veya telefonunuzdan kadırarak sorun oluşturan uygulamayı tespit etmeye çalışın ve o uygulamadan tamamen kurtulaun.

Bazı cihazlarda gelen aramanın görünmemesi sorunu, yukarıda anlatılan yöntemler ile çözülebilirken, bazı telefonlarda sorunu çözmek için uygulama kullanmak gerekebilir. Phone Dialer gibi bir mobil uygulamayı telefonunuza yükleyerek, gelen arama ekranı görememe sorununuzu çözebilirsiniz.

Uygulamayı telefonunuza indirip yükledikten sonra, Uygulamayı açın ve “App Info” sekmesine gidin ve “Notifications” menüsünü açın. “Incoming Calls” ayarlarını açın. “Behaviour”ı seçin. Bildirim önceliğini acil olarak seçin. “Make sound and pop up” ı tıklayarak bildirim ayarlarını açın.

Reset at

Yukarıdaki yöntemlerin hiç biri işe yaramadıysa, sorunun kesin çözümü olacak ve yedeklem, her şeyi yeniden yükleme  gibi zahmeti olan telefonunuzu sıfırlama yöntemine başvurmanızda fayda vardır. Telefonunuzu fabrika yarlarına döndürerek sorunu çözebilirsiniz. Androis telefonun nasıl fabrika ayarlarını döndürülerek sıfırlanacağını öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*