İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur? | Sonsuz Teknoloji

İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur?

değişim

İnsanın kendini değiştirmesi çok zordur. Hayatta uygulanması en zor işlerden biridir. Yaşam sırrının büyümek olduğu söylüyorlar. Büyüme, sürekli değişime ve iyileştirmelere ihtiyaç duyar. İnsanlar alışkanlıklarını değiştirerek ve hayatlarını daha iyi hale getirmekle sürekli mücadele eder.

Örneğin yaşam normunu ele alalım. Normal çalışma ya da okula gitmek, orada yaklaşık 8 saat harcamak, eve geri dönmek ve ertesi gün aynı şeyleri tekrarlamak  amacınızı veya değişimi yansıtmaz. Aşağıda, değişimin zor olmasının nedenleri 7 madde ile ele alındı.

İnsanlar Değişme Konusunda “Motivasyon”u Temel Alır

İnsanlar sevdikleri TV şovlarını izledikten sonra veya ilham verici bir hikayeyi dinledikten sonra son derece motive olurlar. Bununla birlikte, heyecan bittiğinde normal durumlarına geri dönerler.

Motivasyonlar harikadır. “Ben yapabilirim” diyerek birine ilham kaynağı olmasını sağlar. Motivasyon ile ilgili sorun, bunun sadece bir duygu olmasıdır. Birine kısa bir süreliğine ilham verebilir, ancak kısa süre sonra unutulur.

Bunun nedeni, motivasyonların amaç açısından hedeflenmemesi. Vizyonlarından yoksundurlar ve enerjiyi ve değişim aracını sağlamazlar. En çok satan yazarlardan Mel Robbins, “motivasyon çöp” diyor. Basit bir motivasyon zihnin kablolanma şeklini değiştirmez. Beyin bizi bir sorundan kurtaracak şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine, o üç saniyelik kural dediği tekniği kullanmayı önerir. Kural, üç saniyede karar vermektir.

Sabah yataktan kalkarken tereddüt yaşıyorsan, elini başına al ve 1-2-3 sayılarını say ve  kendini yataktan dışarı at. Teknik, üç saniyede ondan kurtulmanızı ve zihninizi, yapmanız gereken şeyi yapmaya zorladığını öğretir.

Yeni Alışkanlıklar

Yaptığınız bir alışkanlığı değiştirmeye karar verdiğinizde onun yerine dolduracak başka bir uğraşın planlamasını yapmanız gerekir. Küfürbaz olan bir arkadaşı görmekten nefret eden bir insan. Her gece, sözlü taciz ve eleştiri almasına rağmen yalnızca onunla görüşmek ister. Onu görmek bağımlılığını, değiştirmek istediği halde onunla görüşmeyi kesemiyor. İstemediği kişi ile görüştüğü zamanlar için başka bir planlama yapması o kişiyi görme bağımlılığından zamanla vazgeçecektir. Kurtulmak istediğiniz alışkanlığın yerine başka daha faydalı bir faaliyet planlayın.

Hayat kalıbını kırın

Hayat kalıbınızı kırın. Yaşadığım hayattan memnun kalmadım. Değişime çalıştım ama yapamadım.

Kendinizi takip edin. Evinizde otururken her gün oturduğunuz yerde değilde başka bir yerde oturun. Marketten bir şeyler almaya gittiğinizde aynı marketten değilde başka marketten alışveriş yapın. Bunun gibi davranışları her gün sergileyebilirsiniz.

Bu örüntüyü kırma fikri, mevcut yaşamınızı unutana dek rutini tanımlamak ve değiştirmektir. Bilgisayarınız veya diğer iletişim araçlarınız olmadan bir tatile çıkabilirsiniz. Gerçek benliğinizi ve duygularınızı bulmak için orada meditasyon yapabilir veya orada yeni yerler keşfedebilirsiniz.  Ufak değişiklilerle başlayarak rutin hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Umutsuzluğa Kapılmayın

Japonların, ilkokula başlarında çocukları muayene etmeme kültürü var. Bunun yerine öğrencilerin ilerlemelerine göre performanslarını değerlendirirler. Her şeyi zamana bırakırlar.

Bizler hayaller ve gelişim düşmanlarıyız. Bir işe başladığımızda çabuk umutsuzlaşır ve çabuk vazgeçeriz ve kararlarımızı hızlı bir şekilde değiştiririz. Sabırlı değiliz. Sonucu hemen görmek gibi bir huyumuz var. Sonuç her zaman anlık cevap vermez. Sonucu uzun süreli bir zaman sürecinden sonra alırız. Zaman her şeyin ilacıdır.

Gerçek şu ki hayat  süreci bir gelişmedir. Sürekli değişime ince ayar gerektirir. Mükemmellik yoktur. Değişim ihtiyacı zamanıdır. Bu yüzden her konuda umutsuzluğa kapılmadan sabırlı olmak gerekir.

Soruna farklı bir açıdan bakın

“Sorunları, onları yarattığımızda kullandığımız aynı düşünceyi kullanarak çözemeyiz.”-Einstein

Bir sorunu çözmek için, onu şimdi gördüğünüzden farklı bir açıdan görmelisiniz. Değişime başlamak için hayatınızdaki mevcut konumunuzu değiştirmeye istekli olmalısınız. Değişim fikrinizle başlar. Bu çözümün mümkün olduğuna inanan güçlü bir karaktere sahip olmalısınız. Zihninize, olduğunuzdan daha büyük olduğunu öğretin.

Amaç

Zihniniz belirli bir amacı hayatta kalmaktır. Eylemlerinizi belirli bir amaca dayandırırsanız, değişimleriniz daha kolay olur. Amacınızı bulmak zor bir iştir. Bu bir ömür boyu meselesidir. Amacın, nihai bir cevap yoktur çünkü yaş ve olgunlukla birlikte değişir ve büyür.

Amacınızı bulmak sizin kişisel sorumluluğunuzdur. İnsanlar genelde amaçlarını bulmak için sonsuza dek beklerler. Ancak, neyi sevdiğinizi ve hayatınızın geri kalan bölümünde ne yapmak istediğinizi anlarsanız, değişim kolay olacaktır.

Hedefler

Hayallerinizi gerçekleştirmek için bir hedefe veya hedeflere ihtiyacınız var. Hayaliniz hayatınızı değiştirebilir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için küçük hedefler belirlemelisiniz. Mutlaka büyük olmak zorunda değillerdir, ancak elde edilmeleri ve gerçekçiliği kolay olan bir şey olması gerekir.

Sadece hayatınızı değiştirmek istemek ve karar vermek hiçbir şey yapmaz. Mesela genel probleminiz “alkolü bırakmanız” gerçekliğidir. Bunu kendinize vaat ederek ya da insanlara içmeyi bırakmayı planladığınızı söyleyerek başaramazsınız. Belirli hedefler belirlemelisin.

Sonuç

Değişmek zor ama gerekli. Genelde başarısız olur insan. Çünkü nasıl değişmemiz gerektiğinin farkında değiliz. Başka bir sebep kendi zihninizdir, değişimin en kötü düşmanıdır. Yukarıdaki ipuçlarını öğrenmek ve bunları hayatınıza uygulamak, hayal edebileceğinizden daha hızlı şekilde değişmenize yardımcı olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...