İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur?

değişim

İnsanın kendini değiştirmesi çok zordur. Hayatta uygulanması en zor işlerden biridir. Yaşam sırrının büyümek olduğu söylüyorlar. Büyüme, sürekli değişime ve iyileştirmelere ihtiyaç duyar. İnsanlar alışkanlıklarını değiştirerek ve hayatlarını daha iyi hale getirmekle sürekli mücadele eder.

Örneğin yaşam normunu ele alalım. Normal çalışma ya da okula gitmek, orada yaklaşık 8 saat harcamak, eve geri dönmek ve ertesi gün aynı şeyleri tekrarlamak  amacınızı veya değişimi yansıtmaz. Aşağıda, değişimin zor olmasının nedenleri 7 madde ile ele alındı.

İnsanlar Değişme Konusunda “Motivasyon”u Temel Alır

İnsanlar sevdikleri TV şovlarını izledikten sonra veya ilham verici bir hikayeyi dinledikten sonra son derece motive olurlar. Bununla birlikte, heyecan bittiğinde normal durumlarına geri dönerler.

Motivasyonlar harikadır. “Ben yapabilirim” diyerek birine ilham kaynağı olmasını sağlar. Motivasyon ile ilgili sorun, bunun sadece bir duygu olmasıdır. Birine kısa bir süreliğine ilham verebilir, ancak kısa süre sonra unutulur.

Bunun nedeni, motivasyonların amaç açısından hedeflenmemesi. Vizyonlarından yoksundurlar ve enerjiyi ve değişim aracını sağlamazlar. En çok satan yazarlardan Mel Robbins, “motivasyon çöp” diyor. Basit bir motivasyon zihnin kablolanma şeklini değiştirmez. Beyin bizi bir sorundan kurtaracak şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine, o üç saniyelik kural dediği tekniği kullanmayı önerir. Kural, üç saniyede karar vermektir.

Sabah yataktan kalkarken tereddüt yaşıyorsan, elini başına al ve 1-2-3 sayılarını say ve  kendini yataktan dışarı at. Teknik, üç saniyede ondan kurtulmanızı ve zihninizi, yapmanız gereken şeyi yapmaya zorladığını öğretir.

Yeni Alışkanlıklar

Yaptığınız bir alışkanlığı değiştirmeye karar verdiğinizde onun yerine dolduracak başka bir uğraşın planlamasını yapmanız gerekir. Küfürbaz olan bir arkadaşı görmekten nefret eden bir insan. Her gece, sözlü taciz ve eleştiri almasına rağmen yalnızca onunla görüşmek ister. Onu görmek bağımlılığını, değiştirmek istediği halde onunla görüşmeyi kesemiyor. İstemediği kişi ile görüştüğü zamanlar için başka bir planlama yapması o kişiyi görme bağımlılığından zamanla vazgeçecektir. Kurtulmak istediğiniz alışkanlığın yerine başka daha faydalı bir faaliyet planlayın.

Hayat kalıbını kırın

Hayat kalıbınızı kırın. Yaşadığım hayattan memnun kalmadım. Değişime çalıştım ama yapamadım.

Kendinizi takip edin. Evinizde otururken her gün oturduğunuz yerde değilde başka bir yerde oturun. Marketten bir şeyler almaya gittiğinizde aynı marketten değilde başka marketten alışveriş yapın. Bunun gibi davranışları her gün sergileyebilirsiniz.

Bu örüntüyü kırma fikri, mevcut yaşamınızı unutana dek rutini tanımlamak ve değiştirmektir. Bilgisayarınız veya diğer iletişim araçlarınız olmadan bir tatile çıkabilirsiniz. Gerçek benliğinizi ve duygularınızı bulmak için orada meditasyon yapabilir veya orada yeni yerler keşfedebilirsiniz.  Ufak değişiklilerle başlayarak rutin hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Umutsuzluğa Kapılmayın

Japonların, ilkokula başlarında çocukları muayene etmeme kültürü var. Bunun yerine öğrencilerin ilerlemelerine göre performanslarını değerlendirirler. Her şeyi zamana bırakırlar.

Bizler hayaller ve gelişim düşmanlarıyız. Bir işe başladığımızda çabuk umutsuzlaşır ve çabuk vazgeçeriz ve kararlarımızı hızlı bir şekilde değiştiririz. Sabırlı değiliz. Sonucu hemen görmek gibi bir huyumuz var. Sonuç her zaman anlık cevap vermez. Sonucu uzun süreli bir zaman sürecinden sonra alırız. Zaman her şeyin ilacıdır.

Gerçek şu ki hayat  süreci bir gelişmedir. Sürekli değişime ince ayar gerektirir. Mükemmellik yoktur. Değişim ihtiyacı zamanıdır. Bu yüzden her konuda umutsuzluğa kapılmadan sabırlı olmak gerekir.

Soruna farklı bir açıdan bakın

“Sorunları, onları yarattığımızda kullandığımız aynı düşünceyi kullanarak çözemeyiz.”-Einstein

Bir sorunu çözmek için, onu şimdi gördüğünüzden farklı bir açıdan görmelisiniz. Değişime başlamak için hayatınızdaki mevcut konumunuzu değiştirmeye istekli olmalısınız. Değişim fikrinizle başlar. Bu çözümün mümkün olduğuna inanan güçlü bir karaktere sahip olmalısınız. Zihninize, olduğunuzdan daha büyük olduğunu öğretin.

Amaç

Zihniniz belirli bir amacı hayatta kalmaktır. Eylemlerinizi belirli bir amaca dayandırırsanız, değişimleriniz daha kolay olur. Amacınızı bulmak zor bir iştir. Bu bir ömür boyu meselesidir. Amacın, nihai bir cevap yoktur çünkü yaş ve olgunlukla birlikte değişir ve büyür.

Amacınızı bulmak sizin kişisel sorumluluğunuzdur. İnsanlar genelde amaçlarını bulmak için sonsuza dek beklerler. Ancak, neyi sevdiğinizi ve hayatınızın geri kalan bölümünde ne yapmak istediğinizi anlarsanız, değişim kolay olacaktır.

Hedefler

Hayallerinizi gerçekleştirmek için bir hedefe veya hedeflere ihtiyacınız var. Hayaliniz hayatınızı değiştirebilir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için küçük hedefler belirlemelisiniz. Mutlaka büyük olmak zorunda değillerdir, ancak elde edilmeleri ve gerçekçiliği kolay olan bir şey olması gerekir.

Sadece hayatınızı değiştirmek istemek ve karar vermek hiçbir şey yapmaz. Mesela genel probleminiz “alkolü bırakmanız” gerçekliğidir. Bunu kendinize vaat ederek ya da insanlara içmeyi bırakmayı planladığınızı söyleyerek başaramazsınız. Belirli hedefler belirlemelisin.

Sonuç

Değişmek zor ama gerekli. Genelde başarısız olur insan. Çünkü nasıl değişmemiz gerektiğinin farkında değiliz. Başka bir sebep kendi zihninizdir, değişimin en kötü düşmanıdır. Yukarıdaki ipuçlarını öğrenmek ve bunları hayatınıza uygulamak, hayal edebileceğinizden daha hızlı şekilde değişmenize yardımcı olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...