İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur? | Sonsuz Teknoloji

İnsanın Kendini Değiştirmesi Neden Zordur?

değişim

İnsanın kendini değiştirmesi çok zordur. Hayatta uygulanması en zor işlerden biridir. Yaşam sırrının büyümek olduğu söylüyorlar. Büyüme, sürekli değişime ve iyileştirmelere ihtiyaç duyar. İnsanlar alışkanlıklarını değiştirerek ve hayatlarını daha iyi hale getirmekle sürekli mücadele eder.

Örneğin yaşam normunu ele alalım. Normal çalışma ya da okula gitmek, orada yaklaşık 8 saat harcamak, eve geri dönmek ve ertesi gün aynı şeyleri tekrarlamak  amacınızı veya değişimi yansıtmaz. Aşağıda, değişimin zor olmasının nedenleri 7 madde ile ele alındı.

İnsanlar Değişme Konusunda “Motivasyon”u Temel Alır

İnsanlar sevdikleri TV şovlarını izledikten sonra veya ilham verici bir hikayeyi dinledikten sonra son derece motive olurlar. Bununla birlikte, heyecan bittiğinde normal durumlarına geri dönerler.

Motivasyonlar harikadır. “Ben yapabilirim” diyerek birine ilham kaynağı olmasını sağlar. Motivasyon ile ilgili sorun, bunun sadece bir duygu olmasıdır. Birine kısa bir süreliğine ilham verebilir, ancak kısa süre sonra unutulur.

Bunun nedeni, motivasyonların amaç açısından hedeflenmemesi. Vizyonlarından yoksundurlar ve enerjiyi ve değişim aracını sağlamazlar. En çok satan yazarlardan Mel Robbins, “motivasyon çöp” diyor. Basit bir motivasyon zihnin kablolanma şeklini değiştirmez. Beyin bizi bir sorundan kurtaracak şekilde tasarlanmıştır. Bunun yerine, o üç saniyelik kural dediği tekniği kullanmayı önerir. Kural, üç saniyede karar vermektir.

Sabah yataktan kalkarken tereddüt yaşıyorsan, elini başına al ve 1-2-3 sayılarını say ve  kendini yataktan dışarı at. Teknik, üç saniyede ondan kurtulmanızı ve zihninizi, yapmanız gereken şeyi yapmaya zorladığını öğretir.

Yeni Alışkanlıklar

Yaptığınız bir alışkanlığı değiştirmeye karar verdiğinizde onun yerine dolduracak başka bir uğraşın planlamasını yapmanız gerekir. Küfürbaz olan bir arkadaşı görmekten nefret eden bir insan. Her gece, sözlü taciz ve eleştiri almasına rağmen yalnızca onunla görüşmek ister. Onu görmek bağımlılığını, değiştirmek istediği halde onunla görüşmeyi kesemiyor. İstemediği kişi ile görüştüğü zamanlar için başka bir planlama yapması o kişiyi görme bağımlılığından zamanla vazgeçecektir. Kurtulmak istediğiniz alışkanlığın yerine başka daha faydalı bir faaliyet planlayın.

Hayat kalıbını kırın

Hayat kalıbınızı kırın. Yaşadığım hayattan memnun kalmadım. Değişime çalıştım ama yapamadım.

Kendinizi takip edin. Evinizde otururken her gün oturduğunuz yerde değilde başka bir yerde oturun. Marketten bir şeyler almaya gittiğinizde aynı marketten değilde başka marketten alışveriş yapın. Bunun gibi davranışları her gün sergileyebilirsiniz.

Bu örüntüyü kırma fikri, mevcut yaşamınızı unutana dek rutini tanımlamak ve değiştirmektir. Bilgisayarınız veya diğer iletişim araçlarınız olmadan bir tatile çıkabilirsiniz. Gerçek benliğinizi ve duygularınızı bulmak için orada meditasyon yapabilir veya orada yeni yerler keşfedebilirsiniz.  Ufak değişiklilerle başlayarak rutin hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Umutsuzluğa Kapılmayın

Japonların, ilkokula başlarında çocukları muayene etmeme kültürü var. Bunun yerine öğrencilerin ilerlemelerine göre performanslarını değerlendirirler. Her şeyi zamana bırakırlar.

Bizler hayaller ve gelişim düşmanlarıyız. Bir işe başladığımızda çabuk umutsuzlaşır ve çabuk vazgeçeriz ve kararlarımızı hızlı bir şekilde değiştiririz. Sabırlı değiliz. Sonucu hemen görmek gibi bir huyumuz var. Sonuç her zaman anlık cevap vermez. Sonucu uzun süreli bir zaman sürecinden sonra alırız. Zaman her şeyin ilacıdır.

Gerçek şu ki hayat  süreci bir gelişmedir. Sürekli değişime ince ayar gerektirir. Mükemmellik yoktur. Değişim ihtiyacı zamanıdır. Bu yüzden her konuda umutsuzluğa kapılmadan sabırlı olmak gerekir.

Soruna farklı bir açıdan bakın

“Sorunları, onları yarattığımızda kullandığımız aynı düşünceyi kullanarak çözemeyiz.”-Einstein

Bir sorunu çözmek için, onu şimdi gördüğünüzden farklı bir açıdan görmelisiniz. Değişime başlamak için hayatınızdaki mevcut konumunuzu değiştirmeye istekli olmalısınız. Değişim fikrinizle başlar. Bu çözümün mümkün olduğuna inanan güçlü bir karaktere sahip olmalısınız. Zihninize, olduğunuzdan daha büyük olduğunu öğretin.

Amaç

Zihniniz belirli bir amacı hayatta kalmaktır. Eylemlerinizi belirli bir amaca dayandırırsanız, değişimleriniz daha kolay olur. Amacınızı bulmak zor bir iştir. Bu bir ömür boyu meselesidir. Amacın, nihai bir cevap yoktur çünkü yaş ve olgunlukla birlikte değişir ve büyür.

Amacınızı bulmak sizin kişisel sorumluluğunuzdur. İnsanlar genelde amaçlarını bulmak için sonsuza dek beklerler. Ancak, neyi sevdiğinizi ve hayatınızın geri kalan bölümünde ne yapmak istediğinizi anlarsanız, değişim kolay olacaktır.

Hedefler

Hayallerinizi gerçekleştirmek için bir hedefe veya hedeflere ihtiyacınız var. Hayaliniz hayatınızı değiştirebilir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için küçük hedefler belirlemelisiniz. Mutlaka büyük olmak zorunda değillerdir, ancak elde edilmeleri ve gerçekçiliği kolay olan bir şey olması gerekir.

Sadece hayatınızı değiştirmek istemek ve karar vermek hiçbir şey yapmaz. Mesela genel probleminiz “alkolü bırakmanız” gerçekliğidir. Bunu kendinize vaat ederek ya da insanlara içmeyi bırakmayı planladığınızı söyleyerek başaramazsınız. Belirli hedefler belirlemelisin.

Sonuç

Değişmek zor ama gerekli. Genelde başarısız olur insan. Çünkü nasıl değişmemiz gerektiğinin farkında değiliz. Başka bir sebep kendi zihninizdir, değişimin en kötü düşmanıdır. Yukarıdaki ipuçlarını öğrenmek ve bunları hayatınıza uygulamak, hayal edebileceğinizden daha hızlı şekilde değişmenize yardımcı olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

Word dosyasına şifre koyma

Word Dosyasına Şifre Koyma İşlemi Nasıl Yapılır?

Word dosyasına şifre koyma işlemi ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlıyoruz. Bilindiği üzere Microsoft Word programı, dünya çapında oldukça popüler olan ...
Word kelime sayısı

Word Kelime Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Word kelime sayısı, teknik olarak oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Uygulayacağınız birkaç basit adım sayesinde içeriğinizin kelime yani sözcük sayısıyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz ...
Twitter arka plan değiştirme

Twitter Arka Plan Değiştirme Ayarları Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcı, Twitter arka plan değiştirme işleminin nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Son dönemlerde oldukça merak edilen bu işlem, teknik olarak oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir ...
Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN Nedir, Özellikleri ve Fiyatı

Avast SecureLine VPN, Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilmek için geliştirilen yazılımlardan biridir. Avast şirketinin geliştirdiği bu uygulama sayesinde, halka açık Wi-Fi ağlarında güvenli ...
Wilio

Son dönemin en çok kullanılan usta bulma uygulaması Wilio’yu sizin için test ettik. Sonuç oldukça başarılı.

Bugün, son günlerde keşfettiğimiz ve oldukça başarılı bulduğumuz bir uygulamanın testini gerçekleştirdik. Test sonucunda karşımıza çıkan sonucu oldukça başarılı bulduk ve bunu sizlerle paylaşmak ...
WooCommerce

WooCommerce Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl İndirilir?

E-Ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen birçok kişi, WooCommerce nedir konusunu araştırmaktadır. WooCommerce, bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir e-ticaret eklentisidir. WordPress tabanlı internet siteleri ...
Avira Phantom VPN

Avira Phantom VPN Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Fiyatı

Avira Phantom VPN, gelişmiş özelliklere sahip olan VPN yazılımlarından biridir. Kullanıcılar, Avira şirketinin geliştirdiği VPN yazılımını kullanarak tüm web sitelerine kolaylıkla erişebilmektedir. Windows, Mac, ...
Google Drive

4 Adımda Google Drive Dil Değiştirme | 2021

Google Drive dil değiştirme işlemi için uygulamanız gereken 4 adım bulunmaktadır. Dil değiştirme işlemini başarıyla gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak Gmail hesabınız ile oturum açmanız ...
Twitter otomatik oynama

Twitter Otomatik Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Twitter otomatik oynama özelliği nasıl kapatılır sorusunu sizler için inceliyoruz. Twitter otomatik oynatma özelliğini kapatabilmek  için yapmanız gereken birkaç basit ayar bulunmaktadır. Yapacağınız bu ...
Gmail otomatik

3 Adımda Gmail Otomatik Yanıt Ayarı Nasıl Yapılır?

Gmail otomatik yanıt ayarı için sadece yapmanız gereken birkaç adımlık işlem bulunmaktadır. Yapacağınız bu işlemler sayesinde gelen maillere otomatik bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Otomatik ...