Sanal Tur Nedir Nasıl Oluşturulur? ∞ Sonsuz Teknoloji

Sanal Tur Nedir Nasıl Oluşturulur?

Sanal Tur Nedir

Her geçen gün gelişen Teknoloji ile birlikte ürün tanıtım anlayışı ve gezi rehberi anlayışı oldukça büyük değişimlere uğramış durumda. Evinizden, oturduğunuz yerden bir müzeyi gezmek artık hayaller arasında değil. Peki, Sanal tur nedir?

Özellikle pandemi nedenlerinden dolayı kapanan müzeler ve tarihi yerler hizmetlerini sanal tur olarak vermeye başlamış durumda. Sanal turlara bilgisayarlardan ve telefonlardan sorunsuz şekilde katılma olanağınız bulunuyor.

360 Derece özel kamera sistemleri ile çekilmiş olan bu sanal ortamlara oturduğunuz yerden erişme imkânınız bulunuyor. İster içinde gezebilir isterseniz etrafınıza sorunsuz şekilde bakabilirsiniz. Etrafınızda kimsenin olmadığını ve büyük antik bir kentte olduğunuzu hayal edin. O alandaki bütün detaylı istediğiniz süre boyunca inceleme fırsatınız bulunuyor.

Sanal Turlar Nasıl Oluşturulur?

Sanal Turlar Nasıl Oluşturulur

Sanal turlar nasıl oluşturulur? Bunca imkânı tanıyan bu yeni nesil tur teknolojisi, temelinde 360 Derece görüntü sistemini bulundurmaktadır.

360 Kameralar sayesinde çekimler yapılır, daha sonra özel yazılımlar ile birlikte bu görüntüler internet ortamına aktarılır. İnternet ortamına aktarılan bu görüntüler ücretli veya ücretsiz seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Daha önceden birisinin sizin için bir müzeye gittiğini ve aklınıza gelebilecek her detayı kayıt aldığını düşünün.

Google haritalar bu yöntem ile birlikte sokakları 3D hale getirmiş durumda. Google haritalarda sokakları gezebildiğiniz gibi, özel kurumların binalarını. Tarihi alanları ve pek çok mekânı oturduğunuz yerden ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Turlar Nerelerde Kullanılır?

Sanal Turlar Nerelerde Kullanılır

Sanal turlar nerelerde kullanılır? Sanal turlar belirli alanlara hitap etmekte. Bu alanlar kendi içlerinde de farklılık gösterir ancak şuan için temel olanları bilmek yeterli olacaktır.

  • Eğitim alanları.
  • Eğlence alanları.
  • Sanal dekorasyon.
  • Gelişmiş reklamlar.
  • Gitme veya ziyaret etme imkânınızın kısıtlı olduğu alanlar.

Ücretsiz Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Ücretsiz sanal tur nasıl yapılır? Sanal turlara ulaşmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Özellikle pandemi nedeni ile kapanan müzeler ve tarihi alanlara ücretsiz olarak erişebilmeniz adına devlet tarafından bir düzenleme yapılmış durumda.

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından alınan karara göre, internet üzerinden bazı alanları sanal olarak hiçbir ücret ödemeden gezmeniz ve oralar hakkında bililer edinmeniz mümkün durumda.

Buraya tıklayarak Kültür ve Turizm bakanlığı tarafınca hazırlanan sanal tur ortamlarını inceleyebilir, oralarda gezinti yapabilir ve alanlar hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*