Intel Pentium ve Celeron Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Intel Pentium ve Celeron Arasındaki Fark Nedir?

pentiumIntel, 18 Temmuz 1968’de yarı iletken belleği pratik ve uygun maliyetli hale getirmek için kuruldu. Bugün, Intel dünyadaki en büyük bilgisayar devreleri üreticisidir. Intel, son yirmi yıldır mikroişlemci işinde en başarılı şirketlerden biri olmuştur. Intel Pentium ve Celeron işlemcileri arasındaki farkdan önce belirtmek gerekir ki en iyi bilinen ortak özelliği iki işlemcinin de Intel firmasına ait olmasıdır.

Intel Pentium Nedir?

Intel Pentium, 1992’den beri Intel tarafından üretilen genişletilmiş bir x86 mikroişlemci ailesidir. Intel, 1993’te Pentium adlı ilk P5 ailesini (586) işlemciye koydu ve bu, Intel 486 işlemcisinin performansının beş katına kadar yeni performans standartları belirledi. 1995’te Intel, i686 mimarisini kullanan ilk işlemci Pentium Pro’yu tanıttı. Büyük 5.5 milyon transistör ile Pentium Pro, kendi veri yolu ile yüksek hızlı entegre Seviye 2 bellek ön belleği içeren ilk kişi oldu. O zamandan beri, Intel birkaç P6 fiş geliştirdi ve piyasaya sürdü. Intel, P6 Pentium işlemcisini revize etti ve Mayıs 1997’de daha gelişmiş ve güçlü Pentium II işlemcisini piyasaya sürdü. Pentium II, L1 önbellek boyutunu 32 KB’ye iki katına çıkaran Pentium Pro üzerinde büyük bir yükseltme yaptı. Intel, 2000 yılının sonlarında güçlü Pentium 4 yongalarını tanıttı.

Intel Celeron Nedir?

Intel Celeron, PC pazarları için uygun değere sahip Pentium işlemcilerin daha az güçlü bir sürümüdür. Celeron işlemcilerin çoğu, Pentium II / Pentium III çekirdeklerini temel alıyor ve 1,4 GHz veya daha düşük hızlarda çalışıyor. Celeron, özellikle düşük maliyetli kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış Intel düşük kaliteli IA-32 ve x86-64 yonga ailesidir. Pentium ile karşılaştırıldığında, Celeron yongaları düşük önbellek belleği ile önemli ölçüde daha düşük performansa sahiptir. Orijinal olarak Pentium II mimarisine dayanan Celeronlar düşük veri yolu ve daha küçük ön belleklere sahiptir. Zamanla Celeron işlemciler Pentium III ve Pentium 4 mimarilerine geçtiler. Celeron işlemciler Pentium işlemcilere nazaran düşük performanslı uygun fiyatlı ürün olarak piyasada yer almaktadır.

Celeron işlemciler 400 MHz veri yolu kullanıyor ve yalnızca 128 KB önbellek ile geliyorlar, oysa Pentium 4 yongaları kullanan işlemciler Celeron yongalarının dört katı önbellek belleğine sahip olabiliyor.

Celeron işlemciler, Pentium tabanlı meslektaşlarıyla aynı çekirdeğe dayanıyor. En hızlı Celeron işlemci 2.8 GHz hızında çalışıyor, en hızlı Pentium işlemcisi ise 3.8 GHz hızında çalışıyor. Pentium yongalarına kıyasla, Celeron’lar düşük veri yolu ve daha küçük ön belleklere sahiptir. Bu nedenle, bilgisayarınızı web gezintisi veya sözcük işlemesi gibi hafif işler için kullanacaksanız, o zaman Celeron işlemcileri tercih edebilirsiniz, ancak ortalamanın üzerinde kullanım için önerilmez.

Bir yorum bırakınız...

*