Intel Pentium ve Celeron Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Intel Pentium ve Celeron Arasındaki Fark Nedir?

pentiumIntel, 18 Temmuz 1968’de yarı iletken belleği pratik ve uygun maliyetli hale getirmek için kuruldu. Bugün, Intel dünyadaki en büyük bilgisayar devreleri üreticisidir. Intel, son yirmi yıldır mikroişlemci işinde en başarılı şirketlerden biri olmuştur. Intel Pentium ve Celeron işlemcileri arasındaki farkdan önce belirtmek gerekir ki en iyi bilinen ortak özelliği iki işlemcinin de Intel firmasına ait olmasıdır.

Intel Pentium Nedir?

Intel Pentium, 1992’den beri Intel tarafından üretilen genişletilmiş bir x86 mikroişlemci ailesidir. Intel, 1993’te Pentium adlı ilk P5 ailesini (586) işlemciye koydu ve bu, Intel 486 işlemcisinin performansının beş katına kadar yeni performans standartları belirledi. 1995’te Intel, i686 mimarisini kullanan ilk işlemci Pentium Pro’yu tanıttı. Büyük 5.5 milyon transistör ile Pentium Pro, kendi veri yolu ile yüksek hızlı entegre Seviye 2 bellek ön belleği içeren ilk kişi oldu. O zamandan beri, Intel birkaç P6 fiş geliştirdi ve piyasaya sürdü. Intel, P6 Pentium işlemcisini revize etti ve Mayıs 1997’de daha gelişmiş ve güçlü Pentium II işlemcisini piyasaya sürdü. Pentium II, L1 önbellek boyutunu 32 KB’ye iki katına çıkaran Pentium Pro üzerinde büyük bir yükseltme yaptı. Intel, 2000 yılının sonlarında güçlü Pentium 4 yongalarını tanıttı.

Intel Celeron Nedir?

Intel Celeron, PC pazarları için uygun değere sahip Pentium işlemcilerin daha az güçlü bir sürümüdür. Celeron işlemcilerin çoğu, Pentium II / Pentium III çekirdeklerini temel alıyor ve 1,4 GHz veya daha düşük hızlarda çalışıyor. Celeron, özellikle düşük maliyetli kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış Intel düşük kaliteli IA-32 ve x86-64 yonga ailesidir. Pentium ile karşılaştırıldığında, Celeron yongaları düşük önbellek belleği ile önemli ölçüde daha düşük performansa sahiptir. Orijinal olarak Pentium II mimarisine dayanan Celeronlar düşük veri yolu ve daha küçük ön belleklere sahiptir. Zamanla Celeron işlemciler Pentium III ve Pentium 4 mimarilerine geçtiler. Celeron işlemciler Pentium işlemcilere nazaran düşük performanslı uygun fiyatlı ürün olarak piyasada yer almaktadır.

Celeron işlemciler 400 MHz veri yolu kullanıyor ve yalnızca 128 KB önbellek ile geliyorlar, oysa Pentium 4 yongaları kullanan işlemciler Celeron yongalarının dört katı önbellek belleğine sahip olabiliyor.

Celeron işlemciler, Pentium tabanlı meslektaşlarıyla aynı çekirdeğe dayanıyor. En hızlı Celeron işlemci 2.8 GHz hızında çalışıyor, en hızlı Pentium işlemcisi ise 3.8 GHz hızında çalışıyor. Pentium yongalarına kıyasla, Celeron’lar düşük veri yolu ve daha küçük ön belleklere sahiptir. Bu nedenle, bilgisayarınızı web gezintisi veya sözcük işlemesi gibi hafif işler için kullanacaksanız, o zaman Celeron işlemcileri tercih edebilirsiniz, ancak ortalamanın üzerinde kullanım için önerilmez.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...