Windows ve Macos Karşılaştırma, Hangisi Daha İyi | Sonsuz Teknoloji

Windows ve Macos Karşılaştırma, Hangisi Daha İyi

macos windows

 

Bilgisayar denince akla gelen ilk işletim sistemleri Windows ve Macos’dur. Elbette sadece bu iki işletim sistemi yoktur. Linux işletim sistemi de önde gelen işletim sistemlerindendir. Ancak kullanım oranı olarak en çok kullanılan işletim sistemleri olduğundan bu makalede, bu iki masaüstü işletim sisteminin karşılaştırmasını yapacağız. Hangisi üstündür?

Kurulum

Her iki işletim sistemi da net ve  kolay kurulum sunar. Apple veya Microsoft’ta bir hesap ile oturum açmadan kullanabilirsiniz. Her ikisinde de online hesap oturum açmadan senkronizasyonları, sesli asistanları, uygulama dolaşımını, mesajları ve diğer birçok güncelleme ve bilgilendirmeden geri kalırsıznız.

Her ikisi de fareler , klavyeler ve depolama gibi standart donanım çevre birimleri için sürücüleri otomatik olarak tanır ve yükler .

Kazanan: Berabere

Giriş Yapma ve Açılış

Dokunmatik bir MacBook Pro’nuz varsa, parmağınızı kullanarak Mac’inizde kolayca oturum açabilirsiniz. iPhone veya Apple Watch’unuzla giriş yapabilirsiniz .

Ancak Windows 10, Hello’ya birkaç biyometrik giriş seçeneği sunar. Yüz tanıma girişi, üst seviye bilgisayarda kullanılabilir. Windows Hello, bazı üst düzey dizüstü bilgisayarlarda bulunan parmak izi okuyucularını da destekliyor. Bu özelliklerden herhangi birine uygun bir donanıma sahip değilseniz, Windows’da PIN kodu kullanabilirsiniz.

İşletim sistemini başlattıktan sonra, Windows, en çok kullandığınız uygulamalara, ayarlara ve belgelere erişmek için Başlat menüsüne sahiptir. MacOS’ta benzer bir şey yoktur, ancak sık kullanılan uygulamaları Dock’unuza sabitleyebilir.

Kazanan: Windows 10

Donanım

Apple, harika bilgisayar donanım seçenekleri sunar, ancak donanım paketleriyle birliklte gelir. İstediğiniz gibi kombine yapma şansınız yok. Windows PC’ler çeşitli alternatiflerle her türlü farklı kombine donanımlarda kullanılma imkanı sunar.

Kazanan: Donanım tercih imkanı sunduğu için Windows 10

Uygulamalar

Her iki işletim sistemi de bir dizi yerleşik hazır yardımcı program ve uygulama sunar. Posta uygulaması, takvimler, hesap makineleri, fotoğraf ve video görüntüleyiciler ve düzenleyiciler, ekran görüntüsü araçları, ses kayıt cihazları ve web tarayıcıları ile haritalar, kameralar, haberler, hava durumu ve kişiler için uygulamalara sahip olursunuz.

Microsoft’da bahsedilenlerin yanı sıra MacOS üstün bir video düzenleyici, önizleme yardımcı programı ve gerçek zamanlı müzik servisi sunar.

Kazanan: macOS

Üçüncü Taraf Yazılım

Alternatif programların Windows’ta desteklenmesi daha yüksektir ve yaratıcı alanlarda macOS yaygındır.  Her iki işletim sistemi de kurulumu ve güncellemeyi yöneten uygulama mağazaları sunar, ancak her iki işletim sistemi de mobil mağazalar kadar gelişmiş değildir. Macos’da kurulum yapmak daha zahmetlidir. Windows uygulaması kurulumu daha kolaydır. Windows’da ücretli ve ücretsiz program yelpazesi daha geniştir. Macos’da popüler uygulamalar dışındaki alternatif program türlerini bulmak zordur ve pahalıdır. Windows’un program bulma alternatifi daha fazladır.

Kazanan: Windows 10

Arayüz Özelleştirme

Her iki işletim sistemi de kişiselleştirme için iyi bir yol sunuyor. Her iki işletim sistemi de masaüstü arka planlarında, ekran öğesi boyutlarında ve ekran koruyucularında seçenekler sunar.  Her ikisi için koyu (karanlık mod) veya açık modunu seçeneği vardır.

Kazanan: Berabere

Arama

Her iki arama özelliği de matematik yapacak; size hava durumunu, hisse senedi fiyatlarını ve spor sonuçlarını gösterir. Her iki işletim sistemi de Windows’ta Cortana ve MacOS’ta Siri ile sesinizle arama yapmanızı sağlar.

Kazanan: Berabere

Giriş

Apple  macOS’ta  dokunma yetenekleri yalnızca Touch Bar üzerinden belirli Macbook Pro’larında kullanılabiliyor. Windows 10 her zaman tam dokunmatik ekran desteğine sahipti ve girişler için ekranı ve klavyeyi kullanma arasında geçiş yapmanıza izin veren bir Tablet modu sunuyor.

Kalem girişi, Windows için başka bir alternatiftir. Dokunmatik ekranlarda prob ucu desteği, inanılmaz derecede iyi el yazısı metne dönüştürme ile sağlamdır. Metni girdiğiniz her yerde bir kalem kullanabilirsiniz.

Sesinizi her iki işletim sisteminde de herhangi bir uygulamada metin girişi için kullanabilirsiniz. Bunu MacOS’ta yapmak için, özellikle etkinleştirmeniz gerekir. Ses dikte edildikten sonra, Fn tuşuna iki kez dokunarak erişebilirsiniz.

Kazanan: Windows 10

Cortana ve Siri

Cortana, Siri’ye Mac’e geçmeden çok iyi bir yıl önce Windows 10’a geldi ve hala bazı yönden daha yetenekli. Her ikisi de uygulamaları ve web sayfalarını açabilir, size hava durumunu söyleyebilir, sistem ayarlarını değiştirebilir, matematik işlemlerini yapabilir, akıllı ev cihazlarını kontrol edebilir, hatırlatıcı ayarlayabilir, e-posta gönderebilir ve web’de arama yapabilir. Ancak Windows 10 bir tık daha yeteneklidir.

Kazanan: Windows 10

Mobil Cihaz Entegrasyonu

Windows, işletim sistemini mobil cihazlarla bütünleştirmede büyük adımlar atıyor. İOS ve Android uygulamaları, bir web sayfasını diğerine bıraktığınız bir yerden almanıza, hatta telefonunuzdan bir web sayfasını PC’nizin tarayıcısına göndermenize izin verir. Özellikle Android aygıtları, Windows tarafından belgeler ve web sayfalarını paylaşmanıza ve aygıtlar arasında SMS mesajlaşmanıza olanak tanıyan Başlatıcı ve Telefon uygulamalarınızla iyi bir şekilde sunulur .

MacOS Bildirimler paneli, yakındaki bir iPhone’a eşitleyerek metin mesajları göndermenizi sağlar, tüm fotoğraflarınız Apple Photos’taki aygıtlar arasında paylaşılabilir, AirDrop ile hemen hemen her şeyi aktarabilir ve hatta FaceTime ile aygıtlar arasında görüntülü arama yapabilirsiniz. Apple Watch, Windows’un eşleştiremediği bütünleşik ekosistemin bir başka parçasıdır. Örneğin, saatiniz yaklaştığında ve aynı bildirimler her ikisine de aktığında Mac’inizin kilidini açabilirsiniz.

Kazanan: macOS

Görev çubuğu – Dock

MacOS’da çalışan bir uygulamanın Dock simgesine tıkladığınızda her zaman  pencere ekranda görünmüyor. Bunun nedeni macOS’un daha çok belge tabanlı, Windows ise program tabanlı olmasıdır. Dolayısıyla, Dock’ta bir uygulamanın simgesine tıkladığınızda, sadece üst kısmında menüyü görebilirsiniz, ancak program penceresi olmaz. Windows’ta, bir görev çubuğu simgesine dokunarak her zaman programı anında getirir. Windows görev çubuğu daha işlevseldir.

Kazanan: Windows 10

Masaüstü ve Pencere Yönetimi

Microsoft’un işletim sistemi, pencereleri ekranda düzenlemeyi kolaylaştırıyor. Uygulamaları yan yana çalıştırırsanız, aralarındaki kenarlık yeniden boyutlandırılabilir. Çalışan herhangi bir uygulamanın arkasında masaüstüne geçmek istiyorsanız, görev çubuğunun en sağına tıklamak yeterli. Her iki işletim sistemi birden fazla sanal masaüstü oluşturmanıza izin verir.

Kazanan : Windows 10

Dosya Gezgini ve Finder

Son Windows güncellemelerinde, Dosya Gezgini geliştirildi ve Hızlı Erişim favori yeni bir özellik oldu. Bu, ne kaydettiğiniz veya nerede kaydettiğiniz önemli değil, kaydettiğiniz son dosyayı bulmayı kolaylaştırır. Finder’s Recents klasörü aynı şeyi yapar. Pencerenin Dosya Gezgini, Belgeler, Resimler ve Müzik gibi genel dosya türleri için standart kütüphaneler içerir. Bunlar, ilgili diğer klasörleri ekleyebileceğiniz bir tür meta klasörlerdir. macOS da benzer bir yetenek sunmuyor.

Windows’un sahip olmadığı bir macOS özelliği, Finder penceresinde birden fazla sekmeye sahip olma yeteneğidir. Finder ayrıca Önizleme yardımcı programındaki dosyaları hızlı bir şekilde önizlemenizi sağlar. Her ikisi de Explorer / Finder pencerelerinin sağ tarafında belgelerin önizlemelerini görüntüler.

Kazanan: Berabere

3D ve VR Desteği

Windows, 3D ve VR dünyasına girmenizi sağlayan en az iki uygulama içerir. 3B Görüntüleyici uygulaması, 3B modelleri bir çift gözlük veya ekranda görüntülemenizi sağlar ve Windows’un Karışık Gerçeklik Görüntüleyicisi uygulaması, VR uygulamaları için sanal bir portal sağlayarak yalnızca VR kulaklıklarla çalışır.

Apple, VR desteğinde bazı ilerlemeler kaydetmiştir. 360 derecelik video içeriğini , VR özellikli grafik kartları için harici muhafazaları olan Final Cut Pro X’te düzenleyebilirsiniz. Apple’ın ARKit artırılmış gerçeklik şimdilik yalnızca iOS’ta çalışıyor .

Kazanan: Windows 10

Oyun

MacOS için birçok mükemmel oyun mevcut olsa da Mac’ler genellikle PC Oyun ile mümkün olan dahili bileşen kişiselleştirme seviyesine izin vermiyor .

Oyun seçimine gelince, Steam’de Windows ile uyumlu olan MacOS’tan çok daha üst seviye başlıklar var. Hatta PlayStation oyunları bile Sony’nin PlayStation Now hizmeti aracılığıyla Windows’da mevcut ve oyunları Xbox uygulamasıyla bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Herhangi Bir Yerde Oyna ile, Microsoft Mağazası’ndan satın aldığınız oyunlar, PC’nize veya Xbox konsolunuza yüklenebilir.

Kazanan : Windows 10

Güvenlik

Microsoft, güvenliğini sürekli artırsada, Windows PC’ler, Macos’lara nazaran daha fazla kötü amaçlı yazılıma yakalanır. Bir çok virüs genellikle Windows için yapılır. Bunun nedeni Windows kullanıcı sayısının fazla olmasıdır. Bu nedenle salşdırganlar. Kullanıcı sayısı fazla olan işletim sistemini tercih eder. Mac’lerde daha temiz bir kayıt var. Her iki işletim sistemi de yerleşik VPN desteği sunar. Macos güvenlik konusunda kesinlikle ara farkda olduğunu söyleyebiliriz.

Kazanan : macOS

Grafik Desteki Uygulamalar

Adobe PhotoShop Corel Draw gibi multi media ve grafik programları kullanıyorsanız bu konuda elbette Macos üstün gelir. Profesyonel grafikerlerin hemen hemen hepsi macos’u tercih eder ki bu doğru bir tercihtir.

Kazanan: macOS

Apple macOS mu Windows 10 mu?

Aşağıda kazanılan dağılım gösterilmiştir. Elbette karşılaştırmayı çok daha farklı kategorilerde yapabilirsiniz. Tercihinize, kullanım amacınız yön vermelidir. Sizin için güvenlik önemliyse veya grafikerlik yolunda ilerlecekseniz tercih macOS olacaltır. Eğer oyun oynamak veya alternatif programlar kullanmak sizin için önemli ise tercihiniz Windows olacaktır.

MacOS                  : 4
Windows 10        : 9
Berabere              : 4

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...