İnternet Hızımı Nasıl Öğrenirim? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternet Hızımı Nasıl Öğrenirim?

İnternet hızı

İnternet’in olmadığı yer yok artık. Elimizde cep telefonumuzda dahi İnternet var. İnternet’te gezinirken bazen İnternet hızının düştüğünü hissederiz. Ev veya iş yerine İnternet paketi satın alırken hızı ile birlikte satın alınır. Örnek olarak 10 mbps hızında bir İnternet paketi satın aldıysanız bu hızdan daha hızlı İnternet kullanamazsınız. İnternet paketi satın alırken satın alınan İnternet’in kaç kişinin kullanacağı veya  ne tür işler yapılacağı önemlidir.  İnternet’ten video yükleme gibi işler yapıyorsanız veya kullanıcısı sayısı fazla olacaksa yüksek hızda İnternet paketi almak gerekir.

Cep telefonlarında sunulan 3G ve 4,5G hizmetler zaten bir hız terimleridir ve telefonlar için sabit değişmeyen hız hizmetleridir. İnternet hızı için verilen değişken hizmetler  ev ve iş yerinde kullanılan sabit, hatlı ve modem kullanılarak sunulan hizmetleridir.

İnternet hızınızın ideal hızda olup olmadığını öğrenmek için ilk önce yapmanız gereken hangi pakete sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bilmiyorsanız, bunu öğrenmek için İnternet hizmetini satın aldığınız şirketi (Türk Telekom, Süperonline gibi) ile iletişime geçebilirsiniz. İnternet paketinizin hızını biliyorsanız gerçek hızda olup olamadığınızı ölçmek İnternet’ten çok kolaydır.

İnternet hız testi yapan Web hizmetleri vardır. İnternet’te hız testi olarak arattığınızda alternatif bir çok site çıkacaktır. İşte size bir kaç örnek ve İnternet hızınızı nasıl öğreneceksiniz onu görelim.

https://www.hiztesti.com.tr/

Hız testi sitesine girdiğinizde Ortada “Test Et” yazısına tıkladığınızda hız testiniz bağlayacaktır. Çıkan sonuçlardan İndirme hızı sizin İnternet hızınızdır. Yükleme hızı her zaman düşük olur. Yükleme hızı İnternet hız test göstergesi değildir. Farklı olarak başka bir sitede testlerinizi yaparak karşılaştırabilirsiniz.

http://www.speedtest.net/

Speedtest dünya çapında en popüler olan hız testi sitesidir. Açılan sayfada “GO

“ya basarak teste başlayın. Buradaki Download sonucu sizin İnternet hız sonucunuzdur.

https://hizinitestet.net/

Hızını test et bir başka hız testi sitesidir. Başlata tıkladığınız da İndirme ve Yükleme hızının sonucunu size gösterecektir. Sonuçlar sunulduktan sonra hız testine ilişkin Ip adresi ve bağlanılan şehir gibi daha detaylı bilgiler sunmaktadır. Ayrıca geçmiş testlerinizi de size listelemektedir.

Sonuçların Değerlendirilmesi

Diyelim ki İnternet paketiniz 25 mbps hızını kapsıyor. Test sonucunuz 23.2 mbps gibi bir sonuç çıktı. Bu değer normal bir değerdir. Sonuç değerlerinde aşağı yukarı değişiklikler  gösterirler. Tabi genellikle aşağı doğru değişkenlik gösterir. Eğer sonuç 15 -20 mbps arası veya aşağısı bir değer çıktıysa o zaman hattınızda veya hizmette bir sorun var demektir. O zaman İnternet hizmeti aldığınız şirket ile görüşmeniz gerekir. Ayrıca şunu da unutmayın İnternet adil kullanım kotanızın dolması durumunda da hızınız düşecektir.

İnternet paketlerinde adil kullanım kotası vardır. Örnek olarak aylık 25 mbps hızında 50 GB veri kullanımlı adil kota sınırlı ve kota aşımında 10 mbps hızına düşecek olan bir tarifede bu şu anlama gelir İnternet’i 50 GB’a kadar 25 mbps hızında kullanırsınız 50 GB veri kullanımını aştığınızda İnternet hızınız fatura kesim tarihine kadar 10 mbps hızına düşecek demektir.

Adil kullanım kotasını aştığınız dönemde yaptığınız ölçüm düşük çıkacaktır. Gerçek hızı öğrenmek için fatura döneminin  sıfırlanmasını beklemeniz gerekecektir.

İnternet hızınız normal görünse de İnternet’in yavaş olmasının farklı sebepleri olabilir. Modemin yeri ve ayarları gibi farklı sebeplerden İnternet’in yavaş olmasının farklı sebepleri olabilir. Modem ayarları konusunda da İnternet hizmeti aldığınız şirket size yardımcı olacaktır.

İnternet hız testi yaparken, Laptop gibi cihazlarla kablosuz bağlantı ile yaptığınız internet test sonuçları yanıltıcı olabilir. İnternet hızınızın gerçek değerini kablolu  internet bağlantısı yaparak alabilrsiniz.

 

 

  1. Avatar

    Bunlara ek olarak kullanıcıların test sonuçlarını birbirleri ile karşılama imkanı bulabildikleri yerli hız testi ölçüm aracı olan https://hizinitestet.net sitesini de tavsiye edeceğim.

  2. Avatar

    Merhaba hocam eklemeyi unutmuşsunuz https://hizinitestet.net/ sitesi internet hız testi ve hız testi konusunda bence en iyisi

  3. Avatar

    http://goknet.speedtestcustom.com/ bu link üzerinden göknet sitesindede öğrenebilirsiniz kaç Mbps aldığınızı

Bir yorum bırakınız...

*

android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...