Whatsapp'ı Güvenli Yapmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji Whatsapp'ı Güvenli Yapmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji

Whatsapp’ı Güvenli Yapmanın Yolları

whatsapp güvenlik

 

Whatsapp güvenliği nasıl arttırılır?

WhatsApp, hızlı büyüyen bir sosyal ağ. Ancak, güvenlik ve gizliliğinizi korumak için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme mesajlarınızın yalnızca alıcının telefonunda okunmasını sağlar. Her ikisi de şifrelenmiş sesli aramalar ve görüntülü aramalar için de aynı şey geçerlidir. Ancak yine de üçüncü şahıslara karşı bazı extra güvenlik tedbirleri almak gerekiyor. Whatsapp’ın içinde olan güvenlik tedbirlerini aktif hale getirebilirsiniz.

İşte o güvenlik önlemeleri;

1. Hassas Konuşmalar İçin Şifrelemeyi Kontrol Edin

WhatsApp tüm sohbetleri varsayılan olarak şifreler, ancak bazen tekrar kontrol etmek istersiniz. Bir kredi kartı numarası gibi hassas bilgileri güvenilir bir kişiyle paylaşırken bunu yapmak ister insan.

Şifrelemeyi doğrulamak için sohbet penceresinde, kişinin adına dokunun ve ardından şifreleme’ye dokunun. Aşağıdaki gibi bir şey göreceksiniz:

whatsapp şifre

Bu 40 basamaklı model güvenlik kodunuzdur. Rakamları karşılaştırarak, kişinin QR kodunu taramasını isteyerek veya “Tarama Kodu” düğmesiyle kişinizin kodunu tarayarak bu kodu elle doğrulayabilirsiniz.

2. Güvenlik Bildirimlerini Açın

Yeni bir telefon mevcut bir sohbete eriştiğinde, her iki telefon için de yeni bir güvenlik kodu oluşturulur.  WhatsApp, güvenlik kodu değiştiğinde bir bildirim gönderir. Bu şekilde, şifrelemeyi arkadaşınızla farklı bir haberci üzerinden kontrol ederek güvenliğini sağlayabilirsiniz.

whatsappgeri

Güvenlik bildirimlerini etkinleştirmek için, WhatsApp> Ayarlar> Hesap> Güvenlik> “Güvenlik Bildirimlerini Göster” kapalıdır. Yukarıda olduğu gibi açık duruma getirerek yeşil renkli duruma getirin.

3. İki Adımlı Doğrulamayı etkinleştirin

2FA’ özelliği ile WhatsApp’a periyodik bir şifre ekleyerek verilerinize başka bir yerden erişilmemesini sağlar. 2FA’yı etkinleştirmek için Menü> Ayarlar> Hesap> İki adımlı doğrulama> Etkinleştir’e gidin. Kolay hatırlayabileceğiniz altı basamaklı bir PIN kodu oluşturun. Unutma duruma karşın e-posta adresinizi ekleyin.

whatsapp2

Bu işlem sohbetinizin şifre kilitlenmesi değildir. Bu 2FA’nın amacı,  başka birinin izniniz olmadan WhatsApp hesabınıza erişmesini durdurmaktır. Gerçekten en yeni WhatsApp özelliklerinden biridir.

4. Whatsapp’ın kendine ait uygulama kilidi yok.

Ne yazık ki, WhatsApp’ı bir şifreyle kilitlemenin hiçbir yolu yok. WhatsApp açıkladı. Android için üçüncü taraf bir kilit uygulaması kullanmanızı öneriyor. Bunun için uygulamaların kullanılmasına şifre koyan uygulamalar vardır. Bunlardan bir tanesini kullanabilirsiniz. Malesef  IPhone’larda WhatsApp’u şifre korumanın hiçbir yolu yoktur.

Dolayısıyla şu an için periyodik 2FA pimi sizin tek umudunuz. Bunun dışında, WhatsApp’i gizli gözlerden uzak tutmanın tek yolu telefonunuza bir şifre veya desen kilidi kullanmaktır.

5. Cloud Backup’ları Devre Dışı Bırakın

Uçtan uca şifreleme harika, ancak bir boşluk var: WhatsApp sohbetleri Google Drive’a veya iCloud’a yedekliyor. Bu şekilde, daha sonra yeniden yüklerseniz eski iletilerinizi alabilirsiniz. Ancak bu yedekleme şifrelenmiyor.

Dolayısıyla gizliliğinizle gerçekten ilgileniyorsanız cloud yedeklemeyi devre dışı bırakmanız gerekir. Otomatik bulut yedeklemelerini devre dışı bırakmak:

IPhone’ta: WhatsApp’a git> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Otomatik Yedekleme> Kapalı

Android’de: WhatsApp’a git> Menü> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Google Drive’a Yedekle> Hiçbir Zaman

6. Dolandırıcı spam mesajlarına dikkat edin.

WhatsApp’ın, “WhatsApp Gold” in premium bir sürümünden veya hesabınızın süresi dolmasından bahseder. Ne yazmış olursa olsun, aldatmacadır.  WhatsApp için hiç para ödemeyin. Şirket, WhatsApp’ın sonsuza kadar ücretsiz olacağını açıkça belirtti.

7. Resmi WhatsApp Masaüstü Uygulamalarını Kullanın

WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmak için  WhatsApp Web veya WhatsApp masaüstü uygulamaları ile senkronize etmeniz gerekir. Güvenli olması için resmi siteden masaüstü uygulamasını edinin. Bunun temel nedeni, WhatsApp Web’in  ve masaüstü uygulamaların kolayca taklit edilebilmesidir.

8- WhatsApp Parmak izi Kilidi

Bu madde güncelleme olarak eklenmiştir. Whatsapp,  yeni eklenen bir özellikle  parmak izi kilidi özelliği eklendi. Bu özelliğin nasıl kullanılacağına bu makalemizden bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...