Whatsapp'ı Güvenli Yapmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji

Whatsapp’ı Güvenli Yapmanın Yolları

whatsapp güvenlik

 

Whatsapp güvenliği nasıl arttırılır?

WhatsApp, hızlı büyüyen bir sosyal ağ. Ancak, güvenlik ve gizliliğinizi korumak için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme mesajlarınızın yalnızca alıcının telefonunda okunmasını sağlar. Her ikisi de şifrelenmiş sesli aramalar ve görüntülü aramalar için de aynı şey geçerlidir. Ancak yine de üçüncü şahıslara karşı bazı extra güvenlik tedbirleri almak gerekiyor. Whatsapp’ın içinde olan güvenlik tedbirlerini aktif hale getirebilirsiniz.

İşte o güvenlik önlemeleri;

1. Hassas Konuşmalar İçin Şifrelemeyi Kontrol Edin

WhatsApp tüm sohbetleri varsayılan olarak şifreler, ancak bazen tekrar kontrol etmek istersiniz. Bir kredi kartı numarası gibi hassas bilgileri güvenilir bir kişiyle paylaşırken bunu yapmak ister insan.

Şifrelemeyi doğrulamak için sohbet penceresinde, kişinin adına dokunun ve ardından şifreleme’ye dokunun. Aşağıdaki gibi bir şey göreceksiniz:

whatsapp şifre

Bu 40 basamaklı model güvenlik kodunuzdur. Rakamları karşılaştırarak, kişinin QR kodunu taramasını isteyerek veya “Tarama Kodu” düğmesiyle kişinizin kodunu tarayarak bu kodu elle doğrulayabilirsiniz.

2. Güvenlik Bildirimlerini Açın

Yeni bir telefon mevcut bir sohbete eriştiğinde, her iki telefon için de yeni bir güvenlik kodu oluşturulur.  WhatsApp, güvenlik kodu değiştiğinde bir bildirim gönderir. Bu şekilde, şifrelemeyi arkadaşınızla farklı bir haberci üzerinden kontrol ederek güvenliğini sağlayabilirsiniz.

whatsappgeri

Güvenlik bildirimlerini etkinleştirmek için, WhatsApp> Ayarlar> Hesap> Güvenlik> “Güvenlik Bildirimlerini Göster” kapalıdır. Yukarıda olduğu gibi açık duruma getirerek yeşil renkli duruma getirin.

3. İki Adımlı Doğrulamayı etkinleştirin

2FA’ özelliği ile WhatsApp’a periyodik bir şifre ekleyerek verilerinize başka bir yerden erişilmemesini sağlar. 2FA’yı etkinleştirmek için Menü> Ayarlar> Hesap> İki adımlı doğrulama> Etkinleştir’e gidin. Kolay hatırlayabileceğiniz altı basamaklı bir PIN kodu oluşturun. Unutma duruma karşın e-posta adresinizi ekleyin.

whatsapp2

Bu işlem sohbetinizin şifre kilitlenmesi değildir. Bu 2FA’nın amacı,  başka birinin izniniz olmadan WhatsApp hesabınıza erişmesini durdurmaktır. Gerçekten en yeni WhatsApp özelliklerinden biridir.

4. Whatsapp’ın kendine ait uygulama kilidi yok.

Ne yazık ki, WhatsApp’ı bir şifreyle kilitlemenin hiçbir yolu yok. WhatsApp açıkladı. Android için üçüncü taraf bir kilit uygulaması kullanmanızı öneriyor. Bunun için uygulamaların kullanılmasına şifre koyan uygulamalar vardır. Bunlardan bir tanesini kullanabilirsiniz. Malesef  IPhone’larda WhatsApp’u şifre korumanın hiçbir yolu yoktur.

Dolayısıyla şu an için periyodik 2FA pimi sizin tek umudunuz. Bunun dışında, WhatsApp’i gizli gözlerden uzak tutmanın tek yolu telefonunuza bir şifre veya desen kilidi kullanmaktır.

5. Cloud Backup’ları Devre Dışı Bırakın

Uçtan uca şifreleme harika, ancak bir boşluk var: WhatsApp sohbetleri Google Drive’a veya iCloud’a yedekliyor. Bu şekilde, daha sonra yeniden yüklerseniz eski iletilerinizi alabilirsiniz. Ancak bu yedekleme şifrelenmiyor.

Dolayısıyla gizliliğinizle gerçekten ilgileniyorsanız cloud yedeklemeyi devre dışı bırakmanız gerekir. Otomatik bulut yedeklemelerini devre dışı bırakmak:

IPhone’ta: WhatsApp’a git> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Otomatik Yedekleme> Kapalı

Android’de: WhatsApp’a git> Menü> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Google Drive’a Yedekle> Hiçbir Zaman

6. Dolandırıcı spam mesajlarına dikkat edin.

WhatsApp’ın, “WhatsApp Gold” in premium bir sürümünden veya hesabınızın süresi dolmasından bahseder. Ne yazmış olursa olsun, aldatmacadır.  WhatsApp için hiç para ödemeyin. Şirket, WhatsApp’ın sonsuza kadar ücretsiz olacağını açıkça belirtti.

7. Resmi WhatsApp Masaüstü Uygulamalarını Kullanın

WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmak için  WhatsApp Web veya WhatsApp masaüstü uygulamaları ile senkronize etmeniz gerekir. Güvenli olması için resmi siteden masaüstü uygulamasını edinin. Bunun temel nedeni, WhatsApp Web’in  ve masaüstü uygulamaların kolayca taklit edilebilmesidir.

8- WhatsApp Parmak izi Kilidi

Bu madde güncelleme olarak eklenmiştir. Whatsapp,  yeni eklenen bir özellikle  parmak izi kilidi özelliği eklendi. Bu özelliğin nasıl kullanılacağına bu makalemizden bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...