Whatsapp'ı Güvenli Yapmanın Yolları | Sonsuz Teknoloji

Whatsapp’ı Güvenli Yapmanın Yolları

whatsapp güvenlik

 

Whatsapp güvenliği nasıl arttırılır?

WhatsApp, hızlı büyüyen bir sosyal ağ. Ancak, güvenlik ve gizliliğinizi korumak için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme mesajlarınızın yalnızca alıcının telefonunda okunmasını sağlar. Her ikisi de şifrelenmiş sesli aramalar ve görüntülü aramalar için de aynı şey geçerlidir. Ancak yine de üçüncü şahıslara karşı bazı extra güvenlik tedbirleri almak gerekiyor. Whatsapp’ın içinde olan güvenlik tedbirlerini aktif hale getirebilirsiniz.

İşte o güvenlik önlemeleri;

1. Hassas Konuşmalar İçin Şifrelemeyi Kontrol Edin

WhatsApp tüm sohbetleri varsayılan olarak şifreler, ancak bazen tekrar kontrol etmek istersiniz. Bir kredi kartı numarası gibi hassas bilgileri güvenilir bir kişiyle paylaşırken bunu yapmak ister insan.

Şifrelemeyi doğrulamak için sohbet penceresinde, kişinin adına dokunun ve ardından şifreleme’ye dokunun. Aşağıdaki gibi bir şey göreceksiniz:

whatsapp şifre

Bu 40 basamaklı model güvenlik kodunuzdur. Rakamları karşılaştırarak, kişinin QR kodunu taramasını isteyerek veya “Tarama Kodu” düğmesiyle kişinizin kodunu tarayarak bu kodu elle doğrulayabilirsiniz.

2. Güvenlik Bildirimlerini Açın

Yeni bir telefon mevcut bir sohbete eriştiğinde, her iki telefon için de yeni bir güvenlik kodu oluşturulur.  WhatsApp, güvenlik kodu değiştiğinde bir bildirim gönderir. Bu şekilde, şifrelemeyi arkadaşınızla farklı bir haberci üzerinden kontrol ederek güvenliğini sağlayabilirsiniz.

whatsappgeri

Güvenlik bildirimlerini etkinleştirmek için, WhatsApp> Ayarlar> Hesap> Güvenlik> “Güvenlik Bildirimlerini Göster” kapalıdır. Yukarıda olduğu gibi açık duruma getirerek yeşil renkli duruma getirin.

3. İki Adımlı Doğrulamayı etkinleştirin

2FA’ özelliği ile WhatsApp’a periyodik bir şifre ekleyerek verilerinize başka bir yerden erişilmemesini sağlar. 2FA’yı etkinleştirmek için Menü> Ayarlar> Hesap> İki adımlı doğrulama> Etkinleştir’e gidin. Kolay hatırlayabileceğiniz altı basamaklı bir PIN kodu oluşturun. Unutma duruma karşın e-posta adresinizi ekleyin.

whatsapp2

Bu işlem sohbetinizin şifre kilitlenmesi değildir. Bu 2FA’nın amacı,  başka birinin izniniz olmadan WhatsApp hesabınıza erişmesini durdurmaktır. Gerçekten en yeni WhatsApp özelliklerinden biridir.

4. Whatsapp’ın kendine ait uygulama kilidi yok.

Ne yazık ki, WhatsApp’ı bir şifreyle kilitlemenin hiçbir yolu yok. WhatsApp açıkladı. Android için üçüncü taraf bir kilit uygulaması kullanmanızı öneriyor. Bunun için uygulamaların kullanılmasına şifre koyan uygulamalar vardır. Bunlardan bir tanesini kullanabilirsiniz. Malesef  IPhone’larda WhatsApp’u şifre korumanın hiçbir yolu yoktur.

Dolayısıyla şu an için periyodik 2FA pimi sizin tek umudunuz. Bunun dışında, WhatsApp’i gizli gözlerden uzak tutmanın tek yolu telefonunuza bir şifre veya desen kilidi kullanmaktır.

5. Cloud Backup’ları Devre Dışı Bırakın

Uçtan uca şifreleme harika, ancak bir boşluk var: WhatsApp sohbetleri Google Drive’a veya iCloud’a yedekliyor. Bu şekilde, daha sonra yeniden yüklerseniz eski iletilerinizi alabilirsiniz. Ancak bu yedekleme şifrelenmiyor.

Dolayısıyla gizliliğinizle gerçekten ilgileniyorsanız cloud yedeklemeyi devre dışı bırakmanız gerekir. Otomatik bulut yedeklemelerini devre dışı bırakmak:

IPhone’ta: WhatsApp’a git> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Otomatik Yedekleme> Kapalı

Android’de: WhatsApp’a git> Menü> Ayarlar> Sohbetler> Sohbet Yedekleme> Google Drive’a Yedekle> Hiçbir Zaman

6. Dolandırıcı spam mesajlarına dikkat edin.

WhatsApp’ın, “WhatsApp Gold” in premium bir sürümünden veya hesabınızın süresi dolmasından bahseder. Ne yazmış olursa olsun, aldatmacadır.  WhatsApp için hiç para ödemeyin. Şirket, WhatsApp’ın sonsuza kadar ücretsiz olacağını açıkça belirtti.

7. Resmi WhatsApp Masaüstü Uygulamalarını Kullanın

WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmak için  WhatsApp Web veya WhatsApp masaüstü uygulamaları ile senkronize etmeniz gerekir. Güvenli olması için resmi siteden masaüstü uygulamasını edinin. Bunun temel nedeni, WhatsApp Web’in  ve masaüstü uygulamaların kolayca taklit edilebilmesidir.

8- WhatsApp Parmak izi Kilidi

Bu madde güncelleme olarak eklenmiştir. Whatsapp,  yeni eklenen bir özellikle  parmak izi kilidi özelliği eklendi. Bu özelliğin nasıl kullanılacağına bu makalemizden bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...