İnternet'te Aradığını Nasıl Bulursun? | Sonsuz Teknoloji

İnternet’te Aradığını Nasıl Bulursun?

arama motoru

İnternet, her alanda hayatımızın vazgeçilmezi.  Eğitim, iş, özel hayat ve her ne konuda olursa olsun aklımıza gelen her türlü sorunun cevabını ilk olarak İnternet’ten ararız. İnterenet’te arama yaparken de arama motorlarını kullanırız.

Dünyada ve ülkemizde en sık kullanılan arama motoru “Google”dur. Kendi aramızda bir konuya ilişkin çelişkiye düştüğümüzde “Google Amca”ya soralım deriz. İnternet’te bir şey aranacaksa bunu genellikle Google üzerinden yaparız. Eğer aradığımızı tam olarak bulamazsak bulamadık der İnternet’te arama işini bırakırız.

Google’da arama yaparken doğru arama yapıyor muyuz ilk etapta onu bilmek gerekir. Google’ın geniş arama seçenekleri vardır. Google’da nasıl arama yapılacağına göz atmak için bu makaleye göz atınız.

İntertenet’te arama yapmak sadece Google’dan ibaret değildir. Google dışında da bir çok arama motoru vardır. Her arama motorunun getireceği sonuçlar sıralaması farklıdır. Her arama motorunun Url index’i ve algoritması farklıdır. Ayrıca sponsorlu sonuçlar da farklılık gösterir. Bu nedenle sadece Google ile arama yapıp aradığınızı bulamadığınızda vazgeçmeyin. Diğer arama motorlarında araştırmanıza devam edin. Google’da istediğiniz sonucu bulduğunuzda yine de diğer arama motorlarında arama yapmak da fayda vardır. Aradığınız konu ile ilgili olarak farklı bakış açıları ve farklı alternatifler bulabilirsiniz. Özellikle çocuklara okullarda verilen ödevlerde genel itibari ile herkes Google’dan arama yapar ve Google’ın getirdiği sonuç sıralaması aynı olduğu için okulda hemen hemen herkesin ödevi aynı tarzda olur.

Aşağıda kullanabileceğiniz örnek alternatif arama motorları sunulmuştur. Araştırırsanız daha fazla arama motoru olduğunu göreceksiniz. Aşağıda bulunanlar Google’dan sonra popüler olanlardır.  Türk yapımı Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ait arama motoru Yaani Android ve İOS telefon uygulaması olarak mevcuttur.

Alternatif Örnek Arama Motorları:

https://duckduckgo.com/

https://www.yandex.com.tr/

https://www.bing.com/

https://www.yahoo.com/

https://www.aol.com/

https://www.ask.com/

 

Bir yorum bırakınız...

*