Iphone Üretiminde Ne Kadar Altın Kullanılıyor? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Iphone Üretiminde Ne Kadar Altın Kullanılıyor?

iphone altın

Iphone altın kullanımını cep telefonların üretiminde sıkça gerçekleştiriyor. Böylece altının pahalı takılarda kullanılmasının yanı sıra cep telefonlarının üretim aşamasında da kullanıldığı görülüyor. Telefon üretim sürecinde, akıllı telefonlarda kullanılan altın miktarı ise herkes tarafından merak ediliyor. Altının değeri her geçen gün artarken, akıllı telefonların bileşiminde altın kullanılmasınayönelik tüm eleştiri ve açıklamalar, kullanıcıların da dikkatini çekti.

Altın metalinin akıllı telefonlarda tercih edilme nedeni ise sahip olduğu iyi derecedeki iletkenliği olarak belirtiliyor. Altın, sahip olduğu özellikleri nedeni ile yalnızca Apple cep telefonlarında değil, tüm teknolojik ürünlerin üretiminde tercih ediliyor.Akıllı telefonlarda yer alan pim, röle ve konektör gibi işlevsel parçalar, altın kullanılarak uzun ömürlü bir yapıya kavuşturuluyor. Bu parçalar, akıllı telefonların sinyal göndermesinde ve cihazda uzun ömürlü bir elastikiyet oluşmasında yardımcı oluyor.

Iphone Üretiminde Hangi Parçalarda Altından Faydalanılıyor

iphone altın kullanımı

Iphone altın kullanımını üretim bölümünde yoğun bir şekilde tercih ediyor. Iphone ürünlerin şarj bobinlerinde, anakart bölümünde ve kamera kısmında altından faydalanılıyor. Iphone tarafından açıklanan bilgilere göre Iphone üretiminde kullanılan altın oranı, üretimde kullanılan diğer parçalara göre %0,01 düzeyinden daha aşağıda yer almakta. Yani bir Iphone’da kullanılan toplam altın miktarı yaklaşık olarak 0,018 gram kadar oluyor.

Firma Telefon Üretimi İçin Toplam Ne Kadar Altın Kullanıyor?

iphone ne kadar altın kullanıyor

Iphone altın metalinden telefon üretimi başına 0,018 gram kullanarak, çok da altın kullanmadığı izlenimi oluşturuyor. Hatta matematiksel olarak hesaplarsak 1 gram altın 369 TL’den işlem gördüğü göz önüne alındığında, birIphone telefonun üretiminde altının maliyeti 6,64 TL olduğu ortaya çıkıyor. Tek bir telefon üretimi dikkate alındığında bu miktar az görünebilir. Ancak Apple firması 2019 yılında, 200 milyon telefon sattığı için, 200 milyon telefonun üretiminde kullanılan toplam altın miktarı 3.600 kilogram ediyor. Bu da yaklaşık 1 milyar TL’den daha fazla değerde bir altın kullanımına denk düşüyor.

Apple’ın Telefon Üretiminde Altın Kullanması Neden Dikkat Çekiyor?

iphone neden altın kullanıyor

Altın madenciliğinin tüm dünyada farklı bir boyuta ulaşması ve siyanürle altın arama faaliyetlerinin tartışmalara neden olması, altın üretimini daha önemli hale getiriyor. Hal böyle iken de Apple firması tarafından telefon üretiminde kullanılan toplam altın miktarı da ister istemez dedikodulara meydan veriyor. Iphone altın

kullanımının bu kadar fazla olmasının yanı sıra, geri dönüşüm için de firma tarafından yoğun bir çaba sergileniyor.

Apple Altın Geri Dönüşümünü Nasıl Sağlıyor?

Apple’ın Teksas’ta bulunan bir deposu,Iphone telefonların sökümünün yapıldığı bir yer olma özelliğine sahip. Burada bulunan Daisy isimli bir robot, saat başına 200 adet kullanılmış Iphone telefonu hızlı bir şekilde söküyor. Daisy tarafından sökülen telefonlar da yine bu depo üzerinden geri dönüşüme gönderiliyor. Apple markası, çoğu ürününde geri dönüşüme uğramış parçaları tekrar kullanmayı seviyor. Böyle olması da markanın sosyal sorumluluk bilincine sahip olduğunu gösteriyor.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...