SIP (Oturum Açma Protokolü) Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji SIP (Oturum Açma Protokolü) Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

SIP (Oturum Açma Protokolü) Nedir?

sip nedir

SIP ya da diğer adıyla Oturum Açma Protokolü; Session Initiation Protocol kelimelerinin kısaltması şeklinde karşımıza çıkar. İnternet üzerinden yapılabilen telefon görüşmelerini (VoIP) oluşturmak, düzenlemek ve sonlandırmak amacıyla kullanılan, “IP telefonculuğu” işaretleşme protokolü olarak da tanımlanabilir. IETF tarafından 1999 yılında piyasaya sürülmüş bir protokoldür.

Düz metin protokolü olma, oturum başlatma, değişkenleri belirtme ve oturumu sonlandırma gibi aksiyonlar genel özellikleri arasında yer alır. Bu özelliklere sahip oluşuyla HTTP protokolüne oldukça benzerdir.

Protokol, internet üzerinden iletişimin kurulması ve sonlandırılması amacıyla yapılan karşılıklı sinyalleşmede şu bilgileri gönderir:

  • Oturum Başlatma: Arayan ve aranan taraflardaki oturum parametrelerini oluşturma
  • Oturum Yönetimi: Oturumların aktarılması ve sonlandırılması, parametrelerin değiştirilmesi
  • Kullanıcı Yetenekleri: Aktarılacak medya ve parametrelerinin saptanması
  • Kullanıcı Uygunluk Durumu: Aranan kişinin iletişime geçme isteğinin saptanması
  • Kullanıcı Konumu: İletişimde kullanılacak IP adresinin ve port konum bilgilerinin aktarılması

SIP Protokolü yanı sıra bu bilgilerin elde edilmesinde ve çeşitli multimedya tanımlamalarının yapılmasında SDP, RTP vb. diğer IETF protokolleri de kullanılır.

Nerede Kullanılır?

SIP nerede kullanılır

SIP Nedir sorusunu tam manasıyla anlayabilmek için, protokolün hangi alanlarda kullanıldığına değinmek daha açıklayıcı olacaktır. Oturum Açma Protokolü olarak Türkçeleştirdiğimiz protokol, çeşitli multimedya işlevlerini, (ses, video, anlık mesajlaşma ve benzeri) etkileşimli kullanıcı oturumlarını başlatıp, yöneten bir protokoldür.

Dolayısıyla 3GPP teknolojisi (Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi) kullanılarak geliştirilmiştir. IP bilgisi aracılığı ile VoIP görüşmelerinde etkin bir şekilde kullanılır. Sinyaller ile kurulan etkileşimde, gerekli bilgileri toplar ve uygun şartlar sağlandığında sinyaller aracılığı ile iletişimin gerçekleştirilmesine olanak tanır.

IETF MMUSIC tarafından oluşturulan, genellikle sesli oturumlarda yaygın olarak kullanılan bir standart haline gelen H.323’e göre dağa sağlam ve kesin sonuçlar sağladığı görülmüştür. Aslında SIP’ın geliştirilme amaçları arasında; video konferans, birleşik mesajlaşma ve sesli konuşma gibi rağbet gören hizmetlere cevap verme hedefleri yatıyordu.

Fakat günümüzde teknoloji öyle bir hale geldi ki tüm bu işlevlerin yanında geçmişte aklımıza bile gelmeyecek pek çok farklı teknolojik haberleşme kanalı ortaya çıktı. Dolayısıyla bu teknolojilerin yanında yeni ortaya çıkan farklı haberleşme teknolojilerine de cevap vermek için geliştirilmiş oldu.

SIP Teknolojisi ve Avantajları

SIP kullanmanın avantajları

SIP’ın HTTP protokolü ile oldukça benzer olduğunu söylemiştik. Yine de bu iki protokol kullandıkları teknolojiler ve hizmet sundukları alanlara göre farklılık göstermekte. SIP temel olarak, kullanıcı aracıları ile Proxy sunucuları gibi ağ nesneleri arasında çağrı kurulumu oluşturma ve bu kuruluma sinyalleşme özellikleri gömme işleviyle ilgilenir.

Sinyalizasyon ve çağrı oluşturmada, IP tabanlı iletişim sistemi aracılığıyla PSTN dediğimiz “Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı” içerisinde yer alan çağrı işleme özelliklerini desteklemek amacıyla kullanılabilmektedir. Aslında bir VoIP uygulamasının geleneksel telefon sistemlerinin sunduğu kalite ve güvenilirliğe katkıda bulunur.

SIP’in en büyük avantajı ise, hem IP hem de geleneksel şekilde frekansla kurulan telefon iletişimini desteklemesidir. SIP’in sunduğu avantajları ve teknolojisini anlayabilmek adına internette pek çok farklı eğitim sitesinde SIP Eğitimi içeren kaynaklara ulaşabilmek mümkündür. Böylelikle protokolün meraklıları, daha iyi anlayabilmek adına eğitimlere göz atabilir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...