Lineer Rulman Nedir? Lineer Rulmanların Kullanım Alanları | Sonsuz Teknoloji

Lineer Rulman Nedir? Lineer Rulmanların Kullanım Alanları

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan rulmanlar, yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Doğrusal bir düzlem üzerinde ileri geri şeklindeki hareketler için lineer rulman kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan bilyeler vasıtasıyla dönüşleri gerçekleştiren yapıya sahiptir. Kullanacağınız rulmanlarda en önemli husus ise kaldırabileceği yük kapasitesidir.

liner rulma

Merak edilen ve internet üzerinden araştırılan lineer rulman nedir, sorusuna cevap vermek gerekirse; lineer rulman, doğrusal bir hareket sisteminde bir dış silindir, top tutucu, toplar ve iki uç halkadan meydana gelen döner parçadır. Bu rulmanlar, her zaman kullandığımız çeşitli aletlerin ve makinelerin içinde bulunan etkili elemanlar olarak da tanımlanabilir.

liner rulman çeşitleri

Lineer Rulman Kullanımının Önemi

İki yüzey arasında kullanılan rulmanlar, sürtünme kuvvetini büyük ölçüde azaltmaktadır. Rulman kullanılmaması sürtünme sebebi ile aletlerin ve makinelerin bozulması sonucunu doğurur. Örneğin; eşyalar, makineler gibi ihtiyaç duyduğumuz ekipmanlar, dönme yerine kayma prensibi ile çalışsaydı oluşan sürtünme kuvvetine bağlı olarak çalışma sistemlerinde yavaşlama ve sistemi meydana getiren parçalarda deformasyon olurdu.

İçerisinde bulunan misketler sayesinde lineer rulmanlar, sürtünmeyi minimuma indirerek hareket sağlamaya yarayan makine parçaları olarak yaklaşık 300.000 adet çeşidi ile üreticilerin karşısına çıkmatadır. Buna bağlı olarak kullanım alanları çok fazla olan rulmanlardır.

Lineer Rulmanların Kullanım Alanları

Lineer rulman nedir sorusunun cevabını alan kişiler, pek çok sanayi dalında tercih edilen rulmanların kullanım alanlarını da öğrenmek istemektedirler. Tüm özellikleri ile lineer rulman kullanım alanları oldukça geniştir.

liner kullanım alanları

Savunma sanayi, hassas makine, tıbbi alet, robotik makineler, tarım sanayi, otomatik üretim hattı, elektronik teçhizat, materyalizasyon üç boyutlu ölçüm cihazı, çekme ölçme makinesi başta olmak üzere hassas ekipmanlarda, delme makinesi, takım değirmeni, otomatik buhar kesme makinesi, gıda paketleme makinesi, kart seçim makinesi, yazıcı ve benzeri endüstriyel makine sistemlerinde kayma parçası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çok milli makine ve kimyasal matbaa sanayi, lineer rulman kullanım alanları

kapsamında yer almaktadır.

liner rulman gruplar

Lineer Kızak Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan gücünün yerini makine ve robotik sistemler almaktadır. Bu yeni düzen paralelinde lineer kızak sistemleri etkili makine ekipmanları olarak ortaya çıkmıştır. Bu makine ekipmanlarının kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktaların başında kullanılacak olan yere en uygun lineer kızak seçiminin yapılmasıdır. Ülkemizde birçok markanın lineer ray ve arabasını kolaylıkla bulabilmek ve uygun fiyat seçenekleri ile tedarik edebilmek mümkün olmaktadır.

Lineer kızakların, her 100 km çalışma sonrasında yağlanmaları gerekmektedir. Az sıklıkla çalışan sistemlerde üç ayda bir yağlanma yapılması belirtilmektedir. Yağlanma yapılırken farklı yağların birbirine karışmamasının önlenmesine dikkat edilmelidir. Rulman çeşitleri ve distribütörlüğünde geniş bir segment sunan Akar Rulman firması bünyesindeki lineer rulman çeşitleri için web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*