LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

lit
.Lit dosya uzantısına sahip bir dosya Microsoft eReader dosya biçimindeki bir eKitaptır. LIT (“Literature” için kısa) dosyaları, Microsoft tarafından yalnızca Microsoft cihazlarında çalışmak üzere tasarlanmış eBook formatlarıdır.

LIT Dosyası Nedir?

Bir LIT dosyası, Microsoft tarafından oluşturulan ve 2000’de piyasaya sürülen Microsoft Reader programı tarafından kullanılan bir elektronik kitap biçimidir. Microsoft Reader, kullanıcıların kitaplarını Windows’ta görüntülemelerine izin veren ücretsiz bir uygulamadır. Microsoft, Microsoft Reader’ı 2012’de durdurdu ve artık LIT formatını desteklemiyor. Bu günlerde yaygın olmalarına rağmen, hala LIT dosyaları mevcuttur.

LIT Dosyası Nasıl Açılır?

LIT dosyaları, telif hakkıyla korunan çalışmaların kullanımını, değiştirilmesini ve dağıtımını kontrol etmeye çalışan e-Kitap ve DRM (Dijital Hak Yönetimi) korumasının gerçek içeriğini içerir. Bu, her dijital kopyaya erişebilen kullanıcı sayısını sınırlar. Bu nedenle, yetkisiz bir cihazda DRMed içeriği açmaya çalışıyorsanız açılmayabilir.

Bir LIT dosyasını açmak için, Microsoft Reader’ın LIT dosyalarını görüntülemeyi planladığı ve artık mevcut olmadığı için üçüncü taraf yazılımlarını indirmeniz gerekir.

Calibre

LIT dosyalarını ve diğer e-kitap formatlarını görüntülemek için en iyi ücretsiz ve çapraz platform çözümlerinden biri Calibre’dir. Ücretsiz platform (Windows, MacOS, Linux), her tür harika özelliği barındırıyor ve bugün birçok e-kitap dosyası formatını açabiliyor.

Calibre‘i yükledikten sonra, ateşleyin ve araç çubuğundaki “Kitap Ekle” düğmesine tıklayın. Açılır menüde, “Tek Dizinden Kitap Ekleme” ye tıklayın. Birden fazla dizinden birden fazla e-Kitap varsa, diğer seçeneklerden birini seçin. Dosyaları seçin ve “Aç” düğmesine tıklayın. Calibre kitabı kitaplığınıza ekledikten sonra, Calibre görüntüleyicide açmak için başlığı çift tıklatın.

LIT Dosyasını Dönüştürme

Kalibre yine bu iş için en iyi araç olarak bizim tavsiyemizdir. Çoğu eBook formatına dönüştürebilirsiniz. Calibre penceresinde, dönüştürmek istediğiniz kitabı seçin ve “Kitapları Dönüştür” düğmesine tıklayın.

Ardından, kullanacağınız cihaza uygun bir çıktı formatı seçin. EPUB mükemmel bir çapraz platform seçimidir. Kindle’ı kullanıyorsanız, MOBI’yi seçmek istersiniz.

Bir yorum bırakınız...

*