Windows 10 da Sanal Makine Nasıl Kurulur? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 da Sanal Makine Nasıl Kurulur?

windows sanal makine

Her ne kadar bilgisayarlarda çift işletim istemi kurulabiliyor olsa da bazı ihtiyaçlara göre sanal makine kurulumu gerekebiliyor. Sanal makine nedir? Ve sanal makine kurulumu nasıl yapılır hepsini rehber niteliğinde olan bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gelişen sistemler sayesinde bilgisayarlara çift işletim sistemi kurmak çocuk oyuncağı ancak bazı nedenlerden dolayı sanal makine kurulum ihtiyacı duyulabiliyor. Sanala makineler bilgisayar içerisinde bilgisayar kurulmasına olanak sağlayan ufak yazılımlardır.

Genellikle bazı uygulamaları test etmek amacı ile kurulan sanal makineler, bilgisayar içerisinde eski işletim sistemlerini kullanma amacı ile de kurulabilmektedir. Sanal makineler tam olarak nedir?

Sanal Makine Nedir?

Sanal makineler, sunucu kurulumundan tutun iş ve normal ev kullanımında yer almaktadır. Söz konusu sanal makineler, sunucu amaçlı kullanımda. Sunucu satın almak isteyen kullanıcılar için özel olarak oluşturulan odalar olarak görülebilmektedir.

İlgili: Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir?

Bilgisayar içerisinde bilgisayar oluşturulmasına izin veren bu makineler, bilgisayarınızın içerisinde adeta yeni bir bilgisayar kurulumu yapıyormuşsunuz gibi işletim sistemi kumanıza olanak tanır. Söz konusu makineler kişisel amaçlı kullanım dışında genel olarak ticari amaçlı kullanılmaktadır.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Windows 10 da sanal makine nasıl kurulur? Sanal makinelerin ana amacını ve kullanım nedenini sizler için derledik. Sizler için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazının sonunda en kolay şekilde sanal makine kurulumuna erişmiş olacaksınız. Peki, sanal makine nasıl kurulur?

En Kolay Şekilde Sanal Makine Kurma

Her ne kadar program kurulumu gerçekleştirmeden CMD üzerinden sanal makine kurulabiliyor olsa da kolay olanını yapmak daha doğru olacaktır.

Yazımızın sonunda vereceğimiz linkten indireceğiniz güvenilir sanal makine uygulamaları sayesinde ortalama olarak aynı adımları izleyerek sanal makine kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

1-      Programın Kurulumu

Sanal makine programını yazımızın sonunda verilen linklerden indirdikten sonra bilgisayarınıza doğru bir şekilde kurun. Her ne kadar ileri – ileri seçenekleri ile kuruluyor olsa da aralarda çıkan reklam onay kutularına hayır seçeneği ile cevap vermek son derece önemli.

2-      Doğru ISO dosyalarına Sahip Olmak

Sanal makine kurulumunu başarılı bir şekilde hallettikten sonra hiçbir ayara dokunmadan öne doğru bir ISO dosyasına sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Söz konusu kuracağınız işletim sistemi Windows/Linux veya Mac işletim sistemi olabilir. Kurmak istediğiniz işletim sisteminin güncel veya istediğiniz sürümünün ISO dosyasını internetten araştırarak indirin. İndireceğiniz dosya İSO dosyası olmalıdır.

3-      Yeni İşletim Sistemi Kurulum Alanı Oluşturulması

windows 10 sanal makine kurulumu

Sanal makine programlarının ara yüzleri hemen hemen aynı, bu nedenle sol üst kısımda bulunan “New Virtual Machine” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Tıklama sonrasında açılacak olan bu sayfada kurulumunu yapmak istediğiniz işletim sistemini seçmelisiniz.

Kuracağınız işletim sistemi yer almıyorsa “Other” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.

4-      ISO Dosyasının Seçimi

sanal makine iso

Kurulumunu yapacağınız sürümü de seçtikten sonra gelecek olan bu ekrandan ISO dosyasını seçin. Kurulumu yapacağınız işletim sisteminin ISO  dosyasını seçtikten sonra “Next” seçeneğine tıklayarak kurulum ekranına geçiş sağlayabilirsiniz.

5-      Ayarlar ve İşletim Sistemi Kurulumu

işletim sistemi kurulumu

Bu ve buna benzer bir ekran görmeden önce işletim sistemini kuracağınız sistemin bilgilerini girmeniz gerekebilir. RAM ve depolama alanı gibi ayarları yapın ve kuruluma başlayın. Daha sonrasında gelecek olan kurulum ekranında normal format atma işlemlerini gerçekleştirerek devam edebilirsiniz.

Sanal Makine İndir

Sanal makine indirme siteleri olarak bilinen birkaç site bulunmakta. Söz konusu siteler dışında indireceğiniz sanal makineleri virüs taramalarından geçirmeden önce kullanmamanız sizin adınıza en iyisini getirecektir.

VmWare Workstation Sanal Makine Programı İndir: Buraya Tıkla

Virtual Box Sanal Makine Programı İndir: Buraya Tıkla

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...