Windows 10 da Sanal Makine Nasıl Kurulur? | Sonsuz Teknoloji Windows 10 da Sanal Makine Nasıl Kurulur? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 da Sanal Makine Nasıl Kurulur?

windows sanal makine

Her ne kadar bilgisayarlarda çift işletim istemi kurulabiliyor olsa da bazı ihtiyaçlara göre sanal makine kurulumu gerekebiliyor. Sanal makine nedir? Ve sanal makine kurulumu nasıl yapılır hepsini rehber niteliğinde olan bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gelişen sistemler sayesinde bilgisayarlara çift işletim sistemi kurmak çocuk oyuncağı ancak bazı nedenlerden dolayı sanal makine kurulum ihtiyacı duyulabiliyor. Sanala makineler bilgisayar içerisinde bilgisayar kurulmasına olanak sağlayan ufak yazılımlardır.

Genellikle bazı uygulamaları test etmek amacı ile kurulan sanal makineler, bilgisayar içerisinde eski işletim sistemlerini kullanma amacı ile de kurulabilmektedir. Sanal makineler tam olarak nedir?

Sanal Makine Nedir?

Sanal makineler, sunucu kurulumundan tutun iş ve normal ev kullanımında yer almaktadır. Söz konusu sanal makineler, sunucu amaçlı kullanımda. Sunucu satın almak isteyen kullanıcılar için özel olarak oluşturulan odalar olarak görülebilmektedir.

İlgili: Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir?

Bilgisayar içerisinde bilgisayar oluşturulmasına izin veren bu makineler, bilgisayarınızın içerisinde adeta yeni bir bilgisayar kurulumu yapıyormuşsunuz gibi işletim sistemi kumanıza olanak tanır. Söz konusu makineler kişisel amaçlı kullanım dışında genel olarak ticari amaçlı kullanılmaktadır.

Sanal Makine Nasıl Kurulur?

Windows 10 da sanal makine nasıl kurulur? Sanal makinelerin ana amacını ve kullanım nedenini sizler için derledik. Sizler için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazının sonunda en kolay şekilde sanal makine kurulumuna erişmiş olacaksınız. Peki, sanal makine nasıl kurulur?

En Kolay Şekilde Sanal Makine Kurma

Her ne kadar program kurulumu gerçekleştirmeden CMD üzerinden sanal makine kurulabiliyor olsa da kolay olanını yapmak daha doğru olacaktır.

Yazımızın sonunda vereceğimiz linkten indireceğiniz güvenilir sanal makine uygulamaları sayesinde ortalama olarak aynı adımları izleyerek sanal makine kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

1-      Programın Kurulumu

Sanal makine programını yazımızın sonunda verilen linklerden indirdikten sonra bilgisayarınıza doğru bir şekilde kurun. Her ne kadar ileri – ileri seçenekleri ile kuruluyor olsa da aralarda çıkan reklam onay kutularına hayır seçeneği ile cevap vermek son derece önemli.

2-      Doğru ISO dosyalarına Sahip Olmak

Sanal makine kurulumunu başarılı bir şekilde hallettikten sonra hiçbir ayara dokunmadan öne doğru bir ISO dosyasına sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Söz konusu kuracağınız işletim sistemi Windows/Linux veya Mac işletim sistemi olabilir. Kurmak istediğiniz işletim sisteminin güncel veya istediğiniz sürümünün ISO dosyasını internetten araştırarak indirin. İndireceğiniz dosya İSO dosyası olmalıdır.

3-      Yeni İşletim Sistemi Kurulum Alanı Oluşturulması

windows 10 sanal makine kurulumu

Sanal makine programlarının ara yüzleri hemen hemen aynı, bu nedenle sol üst kısımda bulunan “New Virtual Machine” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Tıklama sonrasında açılacak olan bu sayfada kurulumunu yapmak istediğiniz işletim sistemini seçmelisiniz.

Kuracağınız işletim sistemi yer almıyorsa “Other” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.

4-      ISO Dosyasının Seçimi

sanal makine iso

Kurulumunu yapacağınız sürümü de seçtikten sonra gelecek olan bu ekrandan ISO dosyasını seçin. Kurulumu yapacağınız işletim sisteminin ISO  dosyasını seçtikten sonra “Next” seçeneğine tıklayarak kurulum ekranına geçiş sağlayabilirsiniz.

5-      Ayarlar ve İşletim Sistemi Kurulumu

işletim sistemi kurulumu

Bu ve buna benzer bir ekran görmeden önce işletim sistemini kuracağınız sistemin bilgilerini girmeniz gerekebilir. RAM ve depolama alanı gibi ayarları yapın ve kuruluma başlayın. Daha sonrasında gelecek olan kurulum ekranında normal format atma işlemlerini gerçekleştirerek devam edebilirsiniz.

Sanal Makine İndir

Sanal makine indirme siteleri olarak bilinen birkaç site bulunmakta. Söz konusu siteler dışında indireceğiniz sanal makineleri virüs taramalarından geçirmeden önce kullanmamanız sizin adınıza en iyisini getirecektir.

VmWare Workstation Sanal Makine Programı İndir: Buraya Tıkla

Virtual Box Sanal Makine Programı İndir: Buraya Tıkla

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...