Meteor JS Nedir? Neden Kullanılmalıdır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Meteor JS Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Meteor JS

Yazımızda sizler için Meteor JS nedir? Açıklamak istiyoruz. Bildiğiniz üzere yazılım dünyasında birbirinden farklı birçok dil bulunuyor. Ayrıca bu dilleri kullanan yazılım geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için hazırlanmış bazı araçlar mevcut.

Örneğin, her dilde yazılımcılara yardımcı olacak kütüphaneler yer alıyor. Daha önce hazırlanmış bu kütüphanelerden birçoğu framework adı verilen bir yapıda toplanabiliyorlar. Ayrıca framework adı verilen bu yapılara geliştiriciler yeni kütüphaneler de ekleyebiliyorlar.

İşte sizlere bahsedeceğimiz framework de birçok geliştirici tarafından kullanılabiliyor. JavaScript dilini kullanan yazılımcılar için oldukça yararlı olan bu framework, yazılımın hem front-end hem de back-end tarafında kolaylıklar sağlayabiliyor.

Meteor JS Framework Nedir?

Bu kısımda kafanızı fazla karıştırmadan Meteor JS ne işe yarar? Detaylandırmak istiyoruz. Ancak öncelikle framework nedir? Biraz daha üzerinde duralım. Frameworkler aslında yazılımcılara sunulan hazır paketler gibidir.

Yazılımcıların birçok noktada işini kolaylaştıran bu paketler, içerlerinde birçok fonksiyon bulundururlar. Oldukça kapsamlı olan frameworkler bahsettiğimiz gibi birçok kütüphaneden oluşurlar ve geliştiricilerin temel bileşenlere veya gerekli her şeye erişebilmesini sağlarlar.

Sizlere bahsedeceğimiz framework çeşidi ise içerisinde gerekli olan her şeyi bulundurmaktadır. Bir JavaScript frameworkü olan Meteor JS framework, kullanıcılara hem sunucu hem de istemci taraflı geliştirme imkânı sunar. Bu frameworkün en büyük avantajlarından birisi mobil, web veya masaüstü uygulamalarının geliştirilmelerine olanak tanıyabilmesidir.

Üstelik bu framework sayesinde back-end ve front-end kısımlarında çok daha hızlı bir şekilde geliştirme yapılabilir. Son olarak MeteorJS’in gerçek zamanlı güncelleme desteği sunduğunu ve açık kaynaklı bir framework olduğunu belirtelim.

Meteor JS Neden Kullanılmalıdır?

Tüm bu detaylara rağmen Meteor JS neden tercih edilmelidir? Diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Sizlere bu frameworkü neden tercih edebileceğinizi olabildiğince basit şekilde aktarmaya çalışacağız.

  • İstemci ve sunucu taraflı olarak mobil, web veya masaüstü uygulamalar geliştirilmesine olanak sağlar.
  • Front-end ve back-end kısımları aynı dili paylaşır ve bu sayede geliştirme süreci fazlasıyla hızlıdır. Üstelik uygun bütçe ile geliştirme yapma olanağı tanır.
  • Gerçek zamanlı olarak güncelleme desteği sunabilir. Veriler anlık değişecekse tüm sayfa değişmez sadece etkilenen elementler değişir. Bu sayede kullanıcılara daha hızlı uygulama deneyimi sağlar.
  • Açık kaynaklıdır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri kütüphaneyi ve eklentiyi bu framework uygulamasına ekleyebilirler.
  • Geliştiriciler arasında oldukça popülerdir. Bu yüzden topluluk desteği sayesinde sorularınız daha çabuk cevaplanabilir.
  • Web uygulamaları direk olarak mobil uygulamaya dönüştürülebilir. Üstelik bahsettiğimiz framework, bunu yeni bir kütüphane ve eklentiye gereksinim duymadan gerçekleştirir.
  • Yeni başlayan geliştiriciler için işlerini kolaylaştıracak birçok uygulama örnekleri mevcuttur.

Gördüğünüz gibi Meteor JS avantajları birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Umarız aklınızda ki soruların cevaplarını yazımızda bulabilmişsinizdir.

 

 

Bir yorum bırakınız...

*