Microsoft Word Belegesi Boyutu En Fazla Ne kadar Olur? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Microsoft Word Belegesi Boyutu En Fazla Ne kadar Olur?

Microsoft word

Ofis uygulaması denince elebette akla ilk gelen Microsoft ofis programlarıdır. Microsoft Word belgesi de bu programlar içinde muhtemelen en fazla kullanılan uygulamadır. Microsoft Word, boyut olarak en fazla ne kadar olur, dosya boyutunun fazla olması dosyaya zarar verir mi ve dosya boyutu fazla olan Microsoft Word belgesinin boyutu küçültülebilir mi?

Microsoft Word belgesi, yazdıkça boyutu artan dosya türüdür. Elbette metin belgelerinin boyut olarak çok fazla etkeni yoktur, ancak Microsoft Word belgesine video, ses, ve resim gibi içeriklerin eklenmesi dosya boyutu birden taşıyamayacağı bir hal alır. Microsoft Word belgesinin boyutunun fazla olması dosya için zararlıdır ve dosyanın açılması zaman alır veya hiç açılmaz duruma gelebilir.

Microsoft Word Belgeleri için En Fazla Dosya Boyutu

Yalnızca metin içeren Microsoft Word belgeleri için maksimum dosya boyutu 32 MB’dir. Bu değer, Microsoft Word 2007 ve sonrasında oluşturulan belgeler için geçerlidir.

Belgenize görüntü veya video eklerseniz, maksimum dosya boyutu en fazla 512 MB’a çıkar. Bu mutlak maksimum boyuttur, ancak Word dosyalarınız bu boyuta yaklaşmaya başlarsa dikkatli olmanızda fayda vardır. Bu değerlere yaklaşmamalısınız bile.

512 MB olan Word belgelerinin çalışması, özellikle dosyanın büyük kısmı görüntü veya video içeriyorsa, çalışması oldukça zor olacaktır. Elbette bilgisayarınızın performansı da dosya açama ve kullanma sürecini etkileyecektir.

Microsoft Word Belge türleri her nekadar içerisine resim, video ve ses ekleme özellikleri olsada ana görevi metin yazmak için tasarlanmıştır.

Dosya Boyutunu Öğrenme

Microsoft Word belgenizin boyutunu öğrenmek istiyorsanız, bunu Word veya Windows Dosya Gezgini’nde yapabilirsiniz.

Word’de dosya boyutunu hızlıca öğrenmek için Microsoft Word belgenizde “Dosya> Bilgi”yi tıklayın. Bu menü belgenizde, yazarlar, geçerli kelime sayısı ve dosya geçmişi dahil olmak üzere çeşitli bilgiler içerir.

Menünün sağ tarafında, “Özellikler” adlı bir bölüm göreceksiniz. Burada belge hakkında bir çok bilgiye ulaşacaksınız. Dosya boyut bilgisi en üst kısımda “Boyut” olarak belirtilmiştir.

Görünüm

Word belgenizi içeren klasörü Dosya Gezgini’nde de açabilirsiniz. Word belgenizin bulunduğu klasörü açın ardından üst menü kısmında veya Windows Gezgininde sağ tık yaparak “Görünüm> Ayrıntılar”ı tıklayın. Windows gezgini “Ayrıntılar” görünümünde, Word belgenizin dosya boyutunu “Boyut” sütununun altında bulabilirsiniz.

Word Belgelerinin Dosya Boyutunu Küçültme

Word belgenizin boyutunu küçültmenin birkaç yolu vardır . Dosyanızla çalışmak zorlaştıysa ve özellikle içinde bulunduğunuzda Word kilitlenirse dosya boyutu küçültme yararlı olabilir.

Eski DOC belgeleri daha yeni DOCX biçimine dönüştürürseniz, boyutta da iyileştirmeler görebilirsiniz. DOCX dosyaları, görüntüler gibi içerikleri otomatik olarak sıkıştırır.

Bir belgeyi dönüştürmek için, Word’de açın ve ardından “Dosya> Bilgi> Dönüştür”ü tıklatın.

Görüntüleri Word belgenize nasıl yerleştirdiğiniz de dosya boyutunu etkileyebilir. Görüntüleri doğrudan belgenize yapıştırırsanız, Word, JPEG gibi diğer dosya biçimlerinden önemli ölçüde daha büyük olan BMP biçimine dönüştürür.

Word belgenizde sıkıştırılmamış dosyalar varsa, tümünü bir kerede sıkıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, Dosya> Farklı Kaydet> Diğer Seçenekler’i tıklayın. “Farklı Kaydet” iletişim kutusunda, Araçlar> Resimleri Sıkıştır’ı tıklayın. Buradan, Word belgenizdeki herhangi bir görüntü için kullanmak istediğiniz görüntü kalitesini seçin.

Mümkün olan en küçük dosya boyutu  için, “E-posta (96 PPI)” seçeneğini seçin, “Tamam” ı ve ardından “Kaydet” i tıklayın. Bu seçenek dosya boyutunu en küçük hale getiren seçenektir.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...