Adım Adım Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma ∞ Sonsuz Teknoloji

Adım Adım Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Yazımızda sizler için Windows 10 bilgisayarı otomatik kapatma işlemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere bilgisayarlarda ki bazı işlemler çok uzun sürebiliyor. Örneğin, yüksek boyutlu bir oyunu indirmek internet hızına göre saatler hatta günler alabiliyor.

Ayrıca bazı işlemler var ki yarıda kesilmemeleri gerekebiliyor. Kullanıcılar ise bu süreçte bilgisayarı açık bırakıp başka yerlere gitmek zorunda kalabiliyorlar. İşte bunun gibi durumlarda sizlere bahsedeceğimiz programsız oto PC kapatma yöntemi kullanıcıların işine fazlasıyla yarıyor.

Bu yöntem sayesinde kullanıcılar bir süre belirliyorlar ve bu sürenin sonunda bilgisayar otomatik olarak kapanıyor. Böylece bilgisayarın gereksiz yere uzun süre çalışmasına da gerek kalmıyor.

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma Ayarlama

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma Ayarlama

Anlatıma geçmeden önce sizlere internette birçok bilgisayarı otomatik kapatma programı bulunduğunu belirtelim. Ancak biz size programsız shutdown komutu ile PC kapatma yönteminden bahsedeceğiz. Yani bu işlemleri uygulamak için herhangi bir program indirmenize gerek yok. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan programsız oto kapatma ve win10 bilgisayar kapatma işlemlerini birlikte öğrenelim.

  • İlk olarak Windows 10 Başlat menüsünü açın.
  • Daha sonra bu menüdeki arama kısmına ‘cmd’ yazın ve karşınıza çıkan ‘Komut İstemi’ seçeneğine tıklayın.
  • Açılan pencereye şu komutu yazın; shutdown -s -t 3600
  • Bilgisayarı otomatik kapatma komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna bastığınızda bilgisayarınız 60 dakika sonra kapanacaktır.
  • Komutun sonunda ki ‘3600’ bilgisayarın kapanacağı süreyi saniye cinsinden temsil eder. Yani buraya 3600 yerine 60 yazarsanız bilgisayarınız 60 saniye içinde kapanacaktır.

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma İptal Etme

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma İptal Etme

Şimdi ise Windows 10 bilgisayarı otomatik kapatma iptal etme komutu nedir? Birlikte öğrenelim.

  • Aynı şekilde Windows 10 Başlat menüsünü açın.
  • Arama kısmına ‘cmd’ yazın ve ‘Komut İstemi’ seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza gelen pencereye şu komutu yazmanız gerekiyor; shutdown -a
  • Bu komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak işlemi tamamlayın. Bu adımlardan sonra bilgisayarı otomatik kapatma iptal işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Yazımızda son olarak daha önce belirttiğimiz gibi bilgisayarı kapatma süresini saniye cinsinden belirlemeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Yani bilgisayarınızı kapatmak istediğiniz süreyi saniye olarak hesaplamanız gerekiyor. Ancak bunun gibi durumlarla uğraşmak istemiyorsanız sizlere yardımcı olmak için aşağıya ufak bir tablo bırakmak istiyoruz.

1 Saat = 3600 Saniye

1.30 Saat = 5400 Saniye

2 Saat = 7200 Saniye

2.30 Saat = 9000 Saniye

3 Saat = 10800 Saniye

Bilgisayarı otomatik kapatma programsız ve otomatik kapatma iptal etme işlemleri bu şekilde oluşuyor.

Bir yorum bırakınız...

*