Microsoft Word’e Dijital İmza Nasıl Eklenir? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Word’e Dijital İmza Nasıl Eklenir?

Microsoft word

Dijital dönüşüm her geçen gün hızla yayılıyor. Özellikle evrak işlemleri de dijital imza ile yapılmaya başlanmışıtır. İmzanızı bir Microsoft Word belgesine ekleyerek belgelerinizi kisileştirebilirsiniz.Bu makalede Word belgesine nasıl imza ekleneceğini anlatacağız.

İmzanızı bir Word belgesine eklemenin birkaç yolu vardır. Baskı sonrası imza için bir imza satırı ekleyebilir, dijital imza ekleyebilir veya kendi el yazısı imzanızı resim olarak ekleyebilirsiniz.

İmza Satırı Ekleme

İmza çizgisi, size veya bir başkasına basılı bir belgeyi imzalamak için bir konum sağlar. Word belgenizi yazdırmayı planlıyorsanız, imza satırı eklemek, imza eklemenin en kolay yoludur.

İmza satırı

Word belgenize bir imza satırı eklemek için Ekle> İmza Satırı‘nı tıklayın. İmza yetkilendirme ilgili bazı bilgi kutucuklarının olduğu “İmza Ayarı” ekranı açılacaktır. Buradaki bilgileri doldurun.

word imza ayarı

Ayrıca imzalayan için talimatlar da sağlayabilirsiniz. Hazır olduğunuzda imza hattınızı eklemek için “Tamam” ı tıklayın.

İmza seçeneklerinizi onayladıktan sonra, imza işaretiyle bir artı işaretiyle ve imzalanacak yeri belirten bir çizgi eklenir.

imza ekle

Şimdi bunu Word belgenizde uygun bir konuma yerleştirebilirsiniz. Belge, yazdırdıktan sonra bu konumda imzalanabilir veya Word belgenizi DOCX dosya biçiminde kaydettiyseniz , bu noktada belgenize dijital bir imza ekleyebilirsiniz.

Dijital İmza Ekleme

Word belgenize dijital imza eklemek için yukarıdaki talimatları izlemeniz ve önce bir imza satırı eklemeniz gerekir.

İmzanız için bir güvenlik sertifikası da yüklemeniz gerekir. Güvenlik sertifikanız yoksa, Word size GlobalSign gibi bir “Microsoft İş Ortağı” ndan edinmek isteyip istemediğinizi soracaktır .

Alternatif olarak, Microsoft Office yükleme klasörünüzde bulunan “Selfcert” aracını kullanarak kendi dijital sertifikanızı oluşturabilirsiniz. Office kurulum klasörünüzde “Selfcert.exe” dosyasını bulun ve açmak için çift tıklayın.

“Selfcert.exe” dosyasının bulunduğu dosya yolları;

Windows 32-bit
C:\Program Files\Microsoft Office\Office <version number>
Windows 64-bit with Office 32-bit
C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office <version number>
Windows 64-bit with Office 64-bit
C:\Program Files\Microsoft Office\Office <version number>
Office 365 32-bit (Subscription based or Click-to-Run version of Office 2016 / 2019)
C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\root\Office16
Office 365 64-bit (Subscription based or Click-to-Run version of Office 2016 / 2019)
C:\Program Files\Microsoft Office\root\Office16

Selfcert dosyasını açtıktan sonra, “Sertifika Adınız” kutusuna güvenlik sertifikanız için bir ad yazın ve oluşturmak için “Tamam” ı tıklayın. Selfcert aracında imzanız için bir ad girin, tamam ve yükle diyerek devam edin.

dijital imza

Ardından Word belgenize dönün ve imza hattınızı çift tıklayın. Görünen “İmza” kutusuna, adınızı yazın veya el yazısı imzanızın bir resmini eklemek için “Görüntü Seç” i tıklayın.

Dijital imzanızı Word belgesine eklemek için “İmzala” düğmesine tıklayın. İmzalandıktan sonra, Word imzanın eklendiğini onaylar. İmzaladıktan sonra Word belgenizi düzenlerseniz, dijital imza geçersiz hale gelir ve tekrar imzalamanız gerekir. İmza işi en son yapmanız gereken iştir.

Resim İmzası Ekleme

El yazısı imzanızı kullanmayı tercih ederseniz, fotoğraf çekebilir veya bir kopyasını tarayabilir ve ardından bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. İmza resmini belgelerinize resim ekle diyerek’de kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*