Mobil Uygulama Geliştirme Nedir Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir Nasıl Yapılır?

mobil uygulama

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte, mobil uygulama geliştirme adı altında yeni bir sektöründe temeli atılmış oldu. Hayatımızın her alanında kullanılan ve yaşam şartlarını olabildiğince kolaylaştıran mobil uygulamalar, son dönemde iyiden iyiye yaygınlaşmaya başladı. İyiden iyiye yaygınlaşan ve sektör haline gelen mobil uygulamaları geliştirmek isteyen kullanıcılar ise farklı yöntemlere başvuruyor. Kimi geliştirici temelden sağlam eğitim alarak bu pazara giriş yaparken kimi kullanıcı ise işin ticari boyutuna bakarak, kod bilmeden mobil uygulama geliştirilen sitelere yöneliyor. Peki mobil uygulama geliştirme nedir, nasıl yapılır? Günümüzde birçok kişinin merak ettiği bu soruların yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

mobil uyygulama geliştirme nedir

Mobil uygulama geliştirme, akıllı telefonların ve tabletlerin içerisinde yer alan ve uygulamaların hazırlanarak kullanıcılara sunulması işlemine denilmektedir. Son dönemde sektör haline uygulama geliştirme işlemi, birçok kişinin ilgisini çekmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirme Nasıl Yapılır ve Yayınlanma Ücreti Ne Kadardır?

mobil uygulama nasıl yapılır

Mobil uygulama geliştirme işlemi nasıl yapılır sorusu son dönemde oldukça sık sorulmaktadır. Öncelikle bu işe girmeden önce, hangi işletim sisteminde uygulama geliştirme yapacağınıza karar vermeniz son derece önemlidir. Uygulama geliştirmek istediğiniz işletim sistemini seçtikten sonra eğer herhangi bir bilginiz yok ise temel eğitimi almak için kurslara gitmeniz gerekmektedir.

Temel bilgi ve birikime sahip olan geliştiriciler ise, öncelikli olarak hangi tür uygulama geliştireceğine karar vermeli ve ardından ön hazırlık sürecini tamamlamalıdır. Tüm bu süreçlerden sonra, kodlama safhasına geçilmektedir.

Kodlama ve tasarımı tamamlanmış uygulamayı yayınlamak isteyen kullanıcılar, geliştirici hesabına sahip olması gerekiyor. Google Play mağazası içerisinde uygulama yayınlamak isteyen kullanıcılar 25 dolar ödeme yaparken, App Store mağazası içerisinde uygulama yayınlamak isteyen kullanıcılar ise 99 dolar ödeme yapması gerekiyor. Geliştirici hesabına sahip olduktan sonra, gerekli şartları sağlamanız durumunda mobil uygulamalarınız dijital mağaza içerisinde yayınlanacaktır.

Hangi Programları Kullanarak Mobil Uygulama Geliştirme Yapabilirim?

Hangi programlar ile mobil uygulama yapılabilir

Mobil uygulama geliştirme sektörüne giren kullanıcılar farklı programalar vasıtasıyla uygulama geliştirme işlemi yapabilmektedir. Dünya genelinde en çok tercih edilen mobil uygulama geliştirme programları ise aşağıdaki gibidir;

  • Android Studio
  • Visual Studio
  • Eclipse
  • Xcode

Programlama Dili Bilmeden Mobil Uygulama Geliştirme Nasıl Yapılır?

mobil uygulamanı kendin yap

Programlama dili bilmeden mobil uygulama geliştirme işlemi yapmak isteyen kullanıcılara farklı alternatifler sunulmaktadır. Günümüzde birçok internet sitesi sayesinde herhangi bir programlama diline ihtiyaç duymadan mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Dünya genelinde en çok tercih edilen internet siteleri ise aşağıdaki gibidir;

  • MobiRoller
  • GoodBarber
  • io
  • Mobile Roadie

Bir yorum bırakınız...

*