Monitörlerde Ghosting Nedir, Nasıl Anlaşılır? ∞

Monitörlerde Ghosting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Monitörlerde Ghosting

Özellikle sık oyun oynayanların ghosting nedir sorusunun cevabını öğrenmeleri şart. Çünkü bu problem, oyunlarda can sıkıcı olabiliyor.

Teknolojik ürünler bizlere birçok noktada yardımcı olur. Ancak bu ürünler hiçbir zaman kusursuz değildir. Bu yüzden teknolojik ürünler alırken iyi araştırma yapmak doğru seçim için çok önemlidir. Bir monitör satın alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta var.

Sizlere detaylarıyla bahsedeceğimiz ghosting konusu ise bunlardan sadece bir tanesi. Ghosting, aslında kullanıcıları her zaman rahatsız edecek bir sorun değil. Ancak özellikle film izlerken veya oyun oynarken bu sorun fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor. Ghosting nedir sorusunun cevabını birlikte öğrenelim.

Monitör Ghosting Nedir?

Monitör almadan önce ghosting nedir diye öğrenmek kesinlikle çok önemli. Bu tür teknolojik ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta var. Aksi takdirde birçok farklı sorunla karşılaşılabiliyor. Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenlerde oldukça fazla. Ghosting’in de bunlardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ghosting, monitörde hareket eden nesnelerin izlerinin gölge gibi kalması olarak tanımlanabilir. Yani ghosting nedir sorusu kısaca bu şekilde cevaplanabilir. Bu sorun, monitörün piksellerinin hızlı bir şekilde değişmesi gerektiği zamanlarda meydana gelir. Bu hızlı değişim gerçekleşmezse görüntüler bir süre daha görünebilir. Örneğin, bir FPS oyununda hareket eden bir karakter anlık olarak çift gibi gözükebilir. İşte bu gölgeye benzeyen çift görüntüye ghosting denir.

Ghosting, özellikle oyun oynarken veya film ve video izlerken fark edilebilir. Ghosting’in nedeni, monitörün piksellerinin hızlı bir şekilde değişmesi gerektiği zamanlarda tepki verme süresinin uzun olmasıdır. Piksellerin renklerini değiştirememesi ve önceki renklerini bir süre daha göstermeleri nedeniyle görüntüde ghosting oluşur. Monitörün tepki süresine ve panelin türüne göre ghosting probleminin etkisi azalabilir.

Monitörde Ghosting Olmaması Neden Önemlidir?

Monitörlerde sık karşılaştığımız ghosting nedir? Sizlere açıklamaya çalıştık. Şimdi bu problemin zararlarına biraz değinmek istiyoruz. Ghosting, monitördeki görüntülerde nesnelerin izlerinin kalmasına neden olur. Yani bu problem nedeniyle bazı şeyleri çift gördüğünüzü sanabilirsiniz.

Gölge türü bir iz bırakan ghosting, özellikle oyun oynayanlar ve grafik tasarımcılar için çok rahatsız edici olabilir. Örneğin, bir FPS oyununda hareketler saniye hatta saliselik olarak değişir. Bu yüzden rakibinizi alt etmek için fazlasıyla hızlı olmanız şarttır. Bu tür oyunlar oynarken, ghosting sebebiyle rakibinize nişan alamayabilirsiniz.

Siz rakiplerinize nişan aldığınızı sanarken, ghosting nedeniyle anlık olarak görüntünün izine ateş etmiş olabilirsiniz. İşte bu tür durumlar zaman geçtikte fazlasıyla can sıkıcı olabilirler. Aynı şekilde grafik tasarım yaparken görüntülerin izlerinin kalması sebebiyle tasarımınızda hatalar yapabilirsiniz. Ayrıca, film veya dizi izlerken gözünüze çarpan bu sorun, bir zaman sonra fazlasıyla canınızı sıkabilir.

İşte bu gibi durumlardan dolayı alacağınız monitörde ghosting olmamasına dikkat etmelisiniz. Tabii ki alacağınız monitörde çok az bir ghosting olması büyük bir problem değildir. Ancak bu sorun gözünüzü rahatsız edecek derecede belli oluyorsa, bu durumda o monitörü almamanız veya değiştirmeniz doğru olacaktır. Daha iyi bir görsel deneyim ve daha net bir görüntü için monitörünüzde ne kadar az ghosting olursa o kadar iyidir.

Monitörde Ghosting Nasıl Anlaşılır?

Monitör alırken ghosting nedir diye öğrenmeniz gerektiğini belirtmiştik. Ghostingin ne olduğunu detaylarıyla açıklamaya çalıştık. Şimdi bu sorunu daha iyi anlamanız için sizlere ghostingin testinden bahsetmek istiyoruz. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek monitörünüzü test edebilirsiniz. Böylece bu sorunun olup olmadığını çok daha iyi anlayacaksınız.

Monitör Ghosting Testi

  • Ghosting testi için testufo bağlantısına tıklayarak gerekli siteye gidin.
  • Sayfa açıldığında üst kısımdan ayarları değiştirebilirsiniz. Örneğin, UFO separation kısmından çözünürlük değiştirebilir, Speed kısmından UFO hızını ayarlayabilirsiniz.
  • Bu gibi seçenekleri düzenlediğinizde aşağıdan UFO’ların hızlı bir şekilde geçtiğini göreceksiniz. UFO’lar geçerken telefonunuzla bilgisayarın monitörünün fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu sayede, ekrandan geçen UFO’ların iz bırakıp bırakmadığını daha net göreceksiniz.
  • Bu da monitörde ghosting olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer UFO’ların arkasında hayaletimsi bir iz varsa, bu durumda o monitörde ghosting var demektir. Eğer bu izler sizi rahatsız edecek kadar belirgin ve çoksa, monitörü değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Ghosting nedir, nasıl tespit edilir gibi soruların cevapları bu şekilde oluşuyor. Sizde monitörünüzü test edebilir ve sorun olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

VALORANT sistem gereksinimleri

VALORANT Sistem Gereksinimleri 2023 Güncel

Son zamanların popüler oyunu VALORANT sistem gereksinimleri konusunda oldukça avantajlı. Bu oyun birçok sistemde rahatlıkla oynanabiliyor. Yeni nesil online oyunların ne kadar geliştiğini birçoğumuz ...
Core Web Vital

Core Web Vitals Nedir? Sitenin Performansını Ölçün

Website performans ölçümü için Core Web Vitals metriklerini kullanabilirsiniz. Core Web Vitals nedir? Birlikte öğrenelim. Bir site açmanın beraberinde getirdiği birçok sorumluluk mevcut. SEO ...
MSI Center Ne İşe Yarar

MSI Center Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarımızda bazı ayarları yapabilmek için MSI Center gibi programlara ihtiyacımız var. Bu programın oldukça kullanışlı olduğunu belirtelim. Bilgisayarlar için geliştirilen birçok yararlı program mevcut ...
Bootstrap Nedir Bootstrap Özellikleri ve Avantajları

Bootstrap Nedir? Bootstrap Özellikleri ve Avantajları

Bootstrap özelliklerinden faydalanarak tasarım süreçlerini hızlandırabilirsiniz. Bootstrap, HTML, CSS ve JavaScript dillerini içeren bir kütüphanedir. Yazılımcıların uzmanlık alanları tamamen farklılık gösterebiliyor. Birbirinden farklı konularda ...
İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme

Modem arayüzünden internet şifresi değiştirmek çok uzun sürmüyor. WiFi şifrenizi değiştirerek ağınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. İnternet çağımızın en önemli araçlarından birisi. Birçok farklı ...
Monitörlerde Ghosting

Monitörlerde Ghosting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Özellikle sık oyun oynayanların ghosting nedir sorusunun cevabını öğrenmeleri şart. Çünkü bu problem, oyunlarda can sıkıcı olabiliyor. Teknolojik ürünler bizlere birçok noktada yardımcı olur ...
Microsoft Windows defender kapatma

Windows Defender Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Microsoft Windows defender kapatma işlemini birçok farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, cihazınıza farklı bir antivirüs yükleyebilirsiniz. İşletim sistemlerine özel geliştirilen yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar genellikle ...
VALORANT Vanguard hatası

VALORANT Vanguard Hatası için Çözüm Yolları

VALORANT Vanguard hatası Windows 11 ve Windows 10 fark etmeksizin karşımıza çıkabiliyor. Hatanın birçok çözümü mevcut. Yeni nesil oyunlar, birçok yönden cezbediciler. Online oyunlarında ...
AnyCast kurulumu

AnyCast Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kablosuz görüntü aktarımı için AnyCast kurulumunu yapmak oldukça önemli. Bu cihazın kurulumu düşündüğünüz kadar zor değil. Farklı amaçlar için geliştirilen cihazlar, hayatımızı önemli anlamda ...
Samsung Magician nedir

Samsung Magician Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Samsung SSD kullanıyorsanız, Samsung Magician nedir diye öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu program, diskiniz için oldukça önemli. Yeni teknolojiler yeni yazılımlarla desteklendiğinde ortaya bambaşka şeyler ...